Petrol
93.55
0.66%
Euro
18.2989
0.12%
Dolar
17.9484
0.00%
Altın
1.019
0.23%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
426.354
-1.47%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C
  Kehanet gibi Türkiye-Suriye analizi-İzleyin

  Kehanet gibi Türkiye-Suriye analizi-İzleyin

  ABD'li yazar ve tarihçi Tarpley, Türkiye ve Suriye hakkında çok ilginç bir analiz yaptı.
  • 24.06.2012 - 01:27

  Kehanet gibi Türkiye-Suriye analizi-İzleyin #1

  Suriye'nin 2 gün önce Türk Hava Kuvvetleri'ne ait keşif uçağını düşürmesi, dünya gündeminde "Türkiye'nin tepkisi ne olacak?" sorularını beraberinde getirmişti.

  KEHANET GİBİ ANALİZ

  Ülkesinin politikalarına eleştirel tutumuyla tanınan ABD'li yazar ve tarihçi Webster Griffin Tarpley'in, Nisan ayında İran'ın İngilizce yayın yapan kanalı Press TV'ye verdiği röportajda, Türkiye ve Suriye hakkında yaptığı çarpıcı analizler, söz konusu olay yaşanmadan önce YouTube'da paylaşıldı.

  İşte o analiz..

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  SURİYE'NİN DOSTLARI DEĞİL DÜŞMANLARI..

  Press TV tarafından yayımlanan mülakat sırasında yönelttiği, "Türkiye'nin savaş tehditleri ile birlikte dikkate alındığında Suriye'deki silahlı isyan bastırılırsa yabancı bir müdahale olur mu?" sorusuna "Bu şimdi var olan büyük tehlikedir" karşılığını veren Tarpley, İstanbul'da kısa bir süre önce yapılan "Suriye'nin Dostları" konferansı için "Gerçekte Suriye'nin düşmanları" konferansı nitelemesini yaptı.

  TÜRKİYE'NİN PARÇALANMASINA YOL AÇAR

  Tarpley, Türkiye'nin Suriye'de "tampon bölge" kurmak gibi bir girişimde bulunabileceğini öne sürerken bunun "modern Türkiye'nin parçalanmasına yol açacak, büyük çapta bölgesel savaşa doğru dev bir adım olacağını" sandığını da söyledi.

  TÜRKİYE SOĞUKKANLI OLMALI

  Suriye'nin Türk topraklarına ateş açtığı iddiasına Türk yetkililerinden "öfkeli" açıklamalar geldiğini söyleyen Tarpley, "Açık ki, onlar için oldukça zararlı olacak bir duruma sürüklenmemek için, soğukkanlılıklarını korurlarsa iyi ederler"şeklinde konuştu.

  TÜRKLER İÇİN ULUSAL İNTİHAR OLUR

  Tarpley, Suriye'deki ölü sayısının şişirilerek dünya kamuoyunda Türkleri savaşa sürükleyecek bir histeri yaratılmak istendiğini söyleyerek, bunun "Türkler için ulusal bir intihar olacağını" vurguladı.

  ATATÜRK'TEN ÖRNEK VERDİ

  ABD'li yazar, Atatürk'ün geçmişte yaşananlardan ders alınmasından dem vurarak böyle bir durumun yaşanabileceğini tahmin edeceğini söylerek "Türk ve Kürt liderler, Atatürk'ü küçümsüyorlar. Oysa ki onun bilgeliğini takip etselerdi bu durumda olmazlardı. Ve artık geri çekilmemeliler." dedi.

  Kehanet gibi Türkiye-Suriye analizi-İzleyin #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir