Petrol
96.58
0.15%
Euro
18.2944
-0.02%
Dolar
17.9369
-0.07%
Altın
1.031
0.06%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
428.187
2.46%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Kemal Burkay PKK'ya sert çıktı

  Kemal Burkay, kendisini hedef alan PKK'nın tehditleri karşısında sert bir yazı kaleme aldı.
  • 25.01.2012 - 07:42
  Kemal Burkay PKK'ya sert çıktı

  Kemal Burkay PKK ya sert çıktı #1

  31 yıl sürgün yaşadığı İsveç'ten Türkiye'ye dönen Kemal Burkay, "Benim elimde silah yok. PKK gibi, devrimci ve yurtsever örgütlere, kişilere, örgüt içindeki farklı seslere, bizzat halka karşı silah kullanmadım. Çok şükür elim temizdir" dedi.

  Bugün gazetesinden Serbest Özden'in haberine göre; Kürt sorununda silah yerine diyalog ve sivil siyasetle çözümü savunan Kürt aydını Kemal Burkay, PKK'nın kendisine yönelik tehditleri karşısında sessiz kalmadı. PKK'nın yöneticileri ve medyası aracılığıyla tehdit edilen ve hakkında karalama kampanyası başlatılan Burkay, sert ifadeler kullanarak PKK'nın gerçeklerin ortaya çıkmasından korktuğunu belirtti.

  PKK'NIN BAŞLICA SİLAHLARINDAN BİRİ DE YALAN VE İFTİRADIR

  İşte Burkay'ın yazısından satır başları:

  "PKK çevreleri son günlerde bana karşı düzeysiz, yalana dayalı karalama kampanyası yürütüyor. Fırat Haber Ajansı (ANF) her zamanki gibi bu işin başını çekiyor, tipik soğuk savaş yöntemlerini kullanıyor. Belli ki Öcalan yakalanıp İmralı'ya konduktan sonra, varılan uzlaşmayla, ya da vadedilen 'hizmetin' bir ürünü olarak, bu ajansın başına da derin devletin güvenilir elemanları yerleştirilmiş."

  "Anlaşılan bazı insanlara yeniden gerek duyulmuş. Derin devletin, 4-5 yıl aradan sonra PKK'nın silahlarına yeniden gerek duyduğu gibi. PKK'nın başlıca silahlarından biri de yalan ve iftiradır. Geçmişten beri bu böyledir. Demek ki bu bayların yalan ve küfürden başka sermayeleri kalmamış.

  'ÇOK ŞÜKÜR BENİM ELİM TEMİZ'

  PKK geçmişte de bana karşı bu türden nice kampanyalar açtı. Benim elimde silah yok. PKK gibi, devrimci ve yurtsever örgütlere, kişilere, örgüt içindeki farklı seslere, bizzat halka karşı silah kullanmadım. Çok şükür elim temizdir. Benim tek silahım düşüncelerim. Gerçekleri söylüyorum. Ülkeye döndükten sonra da yaptığımbudur. Ama PKK da sömürgeci-militarist güçler gibi işte bundan korkuyor. Korkmakta haksız sayılmazlar.

  'EN ÇOK KORKTUKLARI ŞEY HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİ'

  Bir rubaimde şöyle diyordum: Mazlumlar sopadan ürker, zalimler söz ve düşünceden. Bu bayların en korktukları şey halkın gerçekleri öğrenmesidir. Ama dertlerine derman yok. Halk eninde sonunda gerçekleri öğrenecek. Bu süreç başlamıştır."

  Kemal Burkay-PKK kavgasının başlangıcı 1980 öncesine dayanıyor. PKK'dan çok daha önce Güneydoğu Anadolu'da faaliyet gösteren KAWA, Rızgari, Özgürlük Yolu gibi Marksist Kürtçü örgütler vardı. Kemal Burkay'ın grubu da çıkardıkları Özgürlük Yolu dergisinin adıyla anılıyordu. Silahlı mücadeleyi reddeden Burkay'ın liderliğindeki Özgürlük Yolu grubu 1980 öncesinde Güneydoğu Anadolu'da Diyarbakır ve Ağrı'da bağımsız belediye başkanlığı kazanacak kadar güçlüydü. PKK kurulduktan ve bölgede varlık göstermeye başladıktan sonra ilk olarak Burkay ve çevresindeki isimleri hedef almış, bölgedeki Kürt örgütlerinin ileri gelenlerini öldürmüştü.

  PKK'nın Kandil'deki 1 numarası olan Murat Karayılan, Burkay'ın da eleştirdiği örgüte yakın bir internet sitesine açıklamalarda bulundu. Karayılan isim vermeden eleştirdiği ve ajan ilan ettiği Burkay hakkında şöyle konuştu: "Olur da bu kadar ahlaksızlık, alçaklık, bu kadar şerefsizlik ve palavra olmaz ki. Bunun tek bir tanımı vardır. Bu ihanet ve şerefsizliktir. Kendisi ajanlık pozisyonundadır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir