Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.997
-1.86%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısında

  CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Cumhuriyet Gazetesi ve Rusya krizine ilişkin konuştu.
  • Haber Merkezi
  • 08.12.2015 - 13:50
  Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısında

  Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısında #1

  Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya krizi ve Cumhuriyet Gazetesi konularına değinen Kılıçdaroğlu şu şekilde konuştu;

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

  "2 gazeteci arkadaşımız MİT TIR'ları ile ilgili haber yaptı diye şimdi Silivri zindanında tecritteler. Doğru haber yapıyorsunuz, kamuoyunu bilgilendiriyorsunuz. İktidar benim yalanlarımı neden açıklıyorsun diye cezaevine koyuyor.

  GÖSTERMELİK DEMOKRASİ

  Bu ülkede demokrasi mi var arkadaşlar? Göstermelik demokrasi var. Haber yapan gazeteciyi hapse atıyorsun. Onu yargılayan yargıç, yargıç değildir. Vicdanında özgürlüğü hissetmeyene hakim, yargıç demem.

  GAZETE SATIN ALIN

  Cumhuriyet hep bedel ödedi ama hep var oldu. O baskıcı yönetimler hep gitti. Ve bir şey daha.. Medya özgürlüğünü savunuyoruz, gazetecilere sahip çıkıyoruz ama bir şey yapmamız lazım. Her sabah birimiz gidip baskı altındaki gazeteden bir tane satın almamız gerekir. Cevap vereceksen hükümete böyle cevap vereceksin. Baskı altındaki medyayı güçlendireceğiz. Sadece lafla götürürsek bu iş yürümez.

  Biz kanun teklifi verdik, gazeteciler tutuksuz yargılansın. Türkiye'yi bu demokrasi ayıbından kurtarmak zorundayız. Hapiste gazeteci mi olur, haber yaptı diye gazeteci hapse mi atılır? TIR'da silahı sadece Cumhuriyet mi yazdı? Bütün gazetelerde çıktı. Birileri dedi ki onlar en ağır cezaya çarptırılacaklar. O birilerinin sözünü yasa kabul edip ceza uygulayan hakimler var..

  TUĞRUL TÜRKEŞ DE SÖYLEDİ

  O TIR'larda silah olduğunu defalarca bizim partililerimiz de söyledi, şoförlerin ifadelerinde de var.. Daha da önemlisi şimdi kabinede olan Tuğrul Türkeş bir TV programında açık ve net kullandığı cümleler şöyle;

  "Burada bizi dinleyenlerin huzurunda yemin ediyorum vallahi ve billahi o silahlar Türkmenlere gitmiyordu." Ben söylemiyorum AKP'nin bakanı söylüyor. Peki hapse kim giriyor? Hapse giren gazeteci. Türkeş, "Bilerek söylüyorum bizim o bölgeyle bağlantımız var o silahlar Türkmenlere gitmedi" diyor.

  RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

  Suriye konusunu hepimiz biliyoruz. Suriye'de uçağımız düşürüldükten sonra yeni angajman kuralları belirlendi. Herkes biliyor. Rus uçaklarının zaman zaman sınırımızı ihlal ettiğini de biliyoruz. Ruslara angajman kurallarına uyulması gerektiği konusunda uyarı yapıldı, kurallara uyulmadı ve Rus uçağı düşürüldü.

  Bizim görüşümüz net. Hiç bir ülkenin sınırının ihlal edilmesi kabul edilemez. Biz görüşümüzü dile getirdik. Türkiye kendi sınırlarını korumak zorunda. Krizi iyi yönetememek sorun. Asıl sorun budur.

  KRİZ İYİ YÖNETİLMEDİ

  Rus uçağı vurulduktan sonra Rus uçağı vuruldu diye Cumhurbaşkanlığından açıklama yapıldı 10 dakika sonra henüz bilmiyoruz dendi. Böyle bir çelişki olabilir mi? Bir bekle bakalım Genelkurmay, Başbakan ne diyor?

  Bu iç politikaya malzeme de edildi. O diyor ben talimat verdim o diyor ben verdim. Baktılar iş sarpa sarıyor bir adım geri attılar. Bilseydik Rus uçağı olduğunu vurmazdık. O zaman neden horozlanıyorsun. Efendim Rus uçağını vurduk çok üzgünüz. Sonra da ister alırsın ister almazsın diyor, olmazsa tezek yakarız diyor. Göreceğiz bakalım.

  Türkiye iyi gönetilmiyor. Türkiye haklı ama Türkiye'yi yönetenlerde stratejik akıl yok.

  TÜRK HALKINA YAPILAN EN BÜYÜK SAYGISIZLIK

  Savaşın çıktığı bir ortamda herkes kaybeder. Hem Türk hem Rus yetkililerini sağduyuya davet ettim. Bir kriz yaşanmıştır ama bu krizi akıl ve mantıkla yönetmemiz gerekiyor. Rus savaş gemileri boğazdan geçiyor. Birisinin omuzunda füzeler var eğer bu füze bilinçli olarak askerin omzuna konulmuş ve görüntü verilmişse bu Türk halkına yapılmış en büyük saygısızlıktır asla kabul etmeyiz.

  Bunu yapan Rus yöneticilerin de oturup düşünmesi lazım. Birileri bize TC'yi altın tepsi içinde ikram etmedi. Krizi bu noktaya taşımak, tahdit etmek doğru değildir. Yöneticilerin oturup sağduyuyla düşünmesi gerekiyor."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir