Petrol
94.3
-3.92%
Euro
18.3005
-0.55%
Dolar
17.9646
0.18%
Altın
1.027
-1.16%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.528
-0.99%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Kenan Evren'e işkence ve infazlar sorulmayacak

  Kenan Evren, 12 Eylül dönemindeki işkence ve infazlardan sorumlu tutulmayacak.
  • 23.10.2011 - 07:08
  Kenan Evren'e işkence ve infazlar sorulmayacak

  Kenan Evren e işkence ve infazlar sorulmayacak #1

  12 Eylül dönemindeki işkenceler ve ölümlerle ilgili şikayetler, Ankara'daki ana dosyadan ayrılarak olayın meydana geldiği illere gönderilecek. Hazırlanacak iddianamede, Kenan Evren işkence ve infazlardan sorumlu tutulmayacak

  ANA SUÇLAMA DARBE YAPMAK

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 12 Eylül askeri darbesine ilişkin yürütülen soruşturma sonunda hazırlanacak iddianamede, şüpheliler Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın darbe döneminde yaşanan işkence ve ölümlerden doğrudan sorumlu tutulmayacağı öğrenildi. İki isme yönelik ana suçlamanın "darbe yapmak" olacağı belirtildi.

  12 Eylül 2010'daki anayasa değişikliğinin ardından soruşturulmasına başlanan 1980 ihtilaline yönelik soruşturmada sona yaklaşılıyor. Soruşturmayı yürüten özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen ve Savcı Kemal Çetin, kendilerine yapılan yüzlerce suç duyurusunun tasnifini büyük ölçüde tamamladı. Bu kapsamda darbe döneminde gerçekleşen işkenceler ve buna bağlı ölümlerle ilgili şikâyetler, olayın meydana geldiği illere gönderilecek. Ankara'daki ana dosyadan ayrılarak illere yollanacak dosya sayısının 300 olduğu belirtiliyor. Ankara'da ise sadece Evren ve Şahinkaya ile başkentte gerçekleşen işkence ve ölüm olaylarına adı karışanların dosyası kalacak ve soruşturma bunlarla ilgili yürüyecek.

  İfadede de sorulmamıştı

  6 Haziran 2011'de Ankara Merkez Orduevi içerisindeki General Lojmanları'nda ifadesi alınan Evren'e darbeyle ilgili 12 soru sorulmuştu. Bu sorular 2 gün sonra bu kez İstanbul GATA'da tedavi görülen Şahinkaya'ya yöneltilmişti. Evren ve Şahinkaya'ya yöneltilen 12 soru arasında, darbe döneminde sistemli işkence yapılıp yapılmadığı, talimatını da kendilerinin verip vermediği gibi konular yer almamıştı. Savcılık kaynakları, "Bu isimlerin o dönemde yaşanan işkencelerin talimatını verdiğine ilişkin bir delil yok. Bunu onlara sorduğumuzda kabul edecek halleri de yok. Şu an soruşturma darbe yapmak suçlaması temelinde yapılıyor" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir