KESK'ten zam kararına tepki

KESK'ten zam kararına tepki

KESK, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun memur maaş artışıyla ilgili verdiği kararın Hükümetin baskısıyla alındığını iddia ederek, maaş artış oranlarının kamu emekçileri tarafından kabul edilemeyeceğini bildirdi.

"UTANÇ VERİCİ"

KESK'ten yapılan yazılı açıklamada, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun on bir üyesinden altısının doğrudan Hükümet tarafından atandığı ileri sürüldü.

Memur Sen'in Kurul'a önerdiği akademisyenin de yüzde 4+4 artışa onay verdiği öne sürülen açıklamada, bu durumun ''kamu emekçileri sendikal hareketi açısından utanç verici'' olduğu iddia edildi.

"EMEKLİ KANDIRILMIŞTIR"

Açıklamada, ''Neresinden bakılsa hükümetin baskısı ile alındığı belli olan Hakem Kurulu kararı, kamu emekçileri tarafından kabul edilebilecek bir karar değildir. Gerek 'kamu emekçilerine toplu sözleşme hakkı veriyoruz' diyen AKP hükümeti gerekse onun sendikal alandaki destekçileri, kamu emekçilerini, emeklileri açıkça aldatmış, milyonlarca kamu emekçisi ve emekli resmen kandırılmıştır'' ifadeleri yer aldı.

Toplu sözleşme görüşmelerinin, kamu emekçilerinin talepleriyle ''uzaktan yakından ilgisi olmayan bir şekilde'' sonuçlandığı ileri sürülen açıklamada, ''Türkiye çapında geniş bir katılımla gerçekleştirilen 23 Mayıs grevi, kamu emekçisinin grev hakkının olmadığını iddia edenleri ve grevsiz toplu sözleşme getiren 4688 sayılı yasayı mahkum ederek, grev hakkımıza ilişkin tartışmalara son noktayı koymuştur'' değerlendirmesi yapıldı.