Petrol
91.8
0.12%
Euro
18.5488
0.01%
Dolar
18.5659
-0.03%
Altın
1.03
-0.04%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
379.367
3.60%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Kılıçdaroğlu : Beni mahkemeye vereceklerine çok sevindim

  Kılıçdaroğlu,"Sivaslı İş Adamları Yöneticilerle Buluşuyor" etkinliğinde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi.
  • 18.05.2013 - 13:24
  Kılıçdaroğlu : Beni mahkemeye vereceklerine çok sevindim

  Kılıçdaroğlu : Beni mahkemeye vereceklerine çok sevindim #1

  Kılıçdaroğlu, Sivaslı Sanayici ve İş Adamları Grubu Derneği, Zara Sanayici İş Adamları Derneği ve İmranlı Sanayici İş Adamları Derneği'nin düzenlediği "Sivaslı İş Adamları Yöneticilerle Buluşuyor" etkinliğinde yaptığı konuşmada, hükümetin Suriye politikasını eleştirdi.

  İş adamlarının, ürettiğini satamaması halinde başarılı olamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

  "KOMŞULARIMIZLA BARIŞ İÇİNDE OLMAK ZORUNDAYIZ"

  "Bütün komşularımızla barış içinde olmak durumundayız. Suriye'nin iç işine Türkiye girmemeli. Siz şöyle bir devlet düşünebilir misiniz? Dünyadaki radikal unsurları Türkiye'ye getiriyorsunuz, bir kamp açıyorsunuz, kampta silahlı eğitim yaptırıyorsunuz, cebine para koyuyorsunuz, eline silah veriyorsunuz, gönderiyorsunuz Suriye'ye. 'Git orada kardeşlerini öldür' diye. 90 yıllık cumhuriyet tarihinde böyle bir olay, hiçbir iktidar döneminde olmamıştır. Biz Suriye'nin iç işine niye karışıyoruz? Bir Allah'ın kulu çıkıp açıklasın. Ben defalarca sordum, bana 'Suriye'de demokrasi yok' cevabını verdiler. Allah aşkına, sizin işbirliği yaptığınız Suudi Arabistan'da mı, işbirliği yaptığınız Katar da mı demokrasi var?"

  "IRAK'TA MÜSLÜMANLAR ÖLÜRKEN NEREDEYDİN?"

  Kılıçdaroğlu, tüm ülkelerde demokrasinin olmasını, kendilerinin de arzu ettiğini dile getirerek, "Zorla demokrasi ihraç edilmemiştir. Buyurun, burnunuzun ucundaki Irak'a bakın. Girdiler Irak'a 1.5 milyon Müslüman öldürüldü. Binlerce Müslüman kadına tecavüz edildi. Ses çıkaran oldu mu? İtiraz eden oldu mu? Sormayacak mıyım ben ana muhalefet partisi genel başkanı olarak, 'Kardeşim Suriye'de kan gövdeyi götürüyor, eline silahı veren sensin. 1.5 milyon Müslüman Irak'ta öldürüldüğü zaman, binlerce Müslüman kadına tecavüz edildiği zaman sesin niye çıkmıyordu?' diye" ifadelerini kullandı.

  "SUÇSUZ GÜNAHSIZ İNSANLAR HAYATINI KAYBETTİ"

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırılarda ölen 51 kişiden 5'inin Suriyeli, diğerlerinin Türk vatandaşı olduğunu aktararak, saldırıda suçsuz günahsız insanların hayatını kaybettiğini söyledi.

  "BENİ MAHKEMEYE VERECEKLERİNE ÇOK SEVİNDİM"

  Uludere'de 34 kişinin hayatını kaybettiği olaya da değinen Kılıçdaroğlu, olayı soruşturmak üzere Meclis'te araştırma komisyonu kurulduğunu, ancak olayın üstünün kapatıldığını savundu

  . Kılıçdaroğlu, "Biz bunun hesabını sormayacak mıyız?" diyerek, şöyle devam etti:

  "Beni mahkemeye vereceklermiş bu suçlamaları yaptım diye. Çok mutlu oldum aslında. Neden biliyor musunuz? Bir olayı belki bu vesileyle aydınlığa çıkaracağız. Mahkemeye dilekçe vereceğiz, '34 kişinin öldürülmesi talimatını kim verdi?' diye. Çünkü bu bir katliam. Faillerinin mahkemeye getirilmesini isteyeceğiz veya o emri veren kişiyi isteyeceğiz. Çünkü Genelkurmay Başkanlığı, 'Biz orduyuz, doğal olarak hükümete bağlıyız diğer demokrasilerde olduğu gibi. Hükümet talimat verir biz de gereğini yaparız' şeklinde açıklama yaptı. O pilota talimata kim verdi? Orduya talimatı kim verdi? O uçaklar nasıl kalktı, nasıl gitti bombaladı? Bu davanın en güzel sonucu, bir karanlık olay açığa çıkacak, yargı görevini yaparsa."


  Görüş Bildir