Euro
9.5132
-0.04%
Dolar
7.8441
-0.22%
Altın
461.09
-0.22%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
149.359
0.64%
8ºC
İstanbul
Bulutlu 8 C

  Kılıçdaroğlu: Her ODTÜ'lü bir Yörük Ali Efe'dir

  Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Erdoğan'a ODTÜ tepkisi
  • 23.12.2012 - 17:46
  Kılıçdaroğlu: Her ODTÜ'lü bir Yörük Ali Efe'dir

  Kılıçdaroğlu: Her ODTÜ lü bir Yörük Ali Efe dir #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çin'den fırlatılan Göktürk-2 uydusu için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı ODTÜ yerleşkesindeki tören sırasında çıkan olaylarla ilgili, ''ODTÜ dünyanın sayılı üniversitelerinden birisidir, bilim insanları orada yetişir. Uzaya oradan aygıt göndereceksiniz, oraya sırtınızı döneceksiniz, olmaz'' dedi.

  Kılıçdaroğlu, Buca ilçesinde belediye tarafından yaptırılan ''Yörük Ali Efe Rekreasyon Alanı'' açılış töreninde yaptığı konuşmada, İzmirlilerin, dünyanın en güzel kentlerinden birinde ve özgürce yaşıyor olmaları nedeniyle çok şanslı olduklarını söyledi.

  İzmir'in bu şanslı konumu nedeniyle Türkiye'nin genel durumunun farkında olamayabileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Özgürce İzmir'in sokaklarında geziyorsunuz. Türkiye'yi yarı açık cezaevine döndüren yönetimlerin belki farkında değilsiniz.. Şunu çok iyi bilmelisiniz. Türkiye Yörük Ali Efe ile bağımsızlık savaşını başlatmışsa onların arkasından gitmek hepimizin boynunun borcudur'' diye konuştu.

  ''Her ODTÜ'lü bir Yörük Ali Efe'dir''

  Oluşturulan rekreasyon alanına Yörük Ali Efe'nin adının verildiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  '' Onlar hiçbir beklenti içinde değillerdi, onlar sadece ülkelerinin bağımsız ve özgür olmasını, çocuklarının bağımsız bir Türkiye'de özgürce yaşamasını istiyorlardı. O nedenle her yurtsever biraz Yörük Ali'dir, her Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi bir Yörük Ali Efe'dir. Geleceğimiz olan üniversite öğrencilerine sahip çıkacağız. Onlar bilmiyor mu, bir anne baba, çocuğunu üniversiteye hazırlarken hangi özverilerde bulunuyor, yemezler yedirirler çocukları okusun diye. ODTÜ, dünyanın sayılı üniversitelerinden birisidir, bilim insanları orada yetişir. Uzaya oradan aygıt göndereceksiniz, oraya sırtınızı döneceksiniz, olmaz. Çağdaşlık üniversite özgürlüğüyle olur, üniversite gençliğinin korunmasıyla olur, onun için söylüyorum, ODTÜ'de okuyan her genç bir Yörük Ali Efe'dir. Bunu herkes çok iyi bilsin.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir