Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.950
-0.91%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Kılıçdaroğlu: Koç için görevimizi yapacağız

  Koç Grubu'na yapılan baskın siyasetin de gündeminde. CHP, Meclis'te soru önergesi verdi.
  • 28.07.2013 - 10:59
  Kılıçdaroğlu: Koç için görevimizi yapacağız

  Kılıçdaroğlu: Koç için görevimizi yapacağız #1

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben eski vergi müfettişiyim. Bu denetim normal değil. Muhalefet olarak görevimizi yapacağız" dedi

  'ARAMA KARARI NORMAL DEĞİL'

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği iftarda gündeme ilişkin gelişmelere değinirken, Tüpraş'taki vergi incelemesinin olağan bir inceleme olmadığını belirtti. Taraf'ın haberine göre, Kılıçdaroğlu, "Ben uzun yıllar devlette vergi denetimi görevinde bulundum, hesap uzmanlığı yaptım. 12 yıllık süre içerisinde sadece bir kez arama kararı aldırdık ve arama yaptık. Arama kararı olağan bir vergi denetimi değildir" dedi.

  BAŞBAKAN'IN TALİMATIYLA YAPILDI

  Maliye'nin arama kararı için olağanüstü koşulların olması gerektiğini vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  "Her ne kadar Bakan, 'bu olağan bir incelemedir' diyorsa da olağan bir inceleme olmadığını tüm kesimler biliyor. Vergi incelemesi elbette olur ama vergi incelemesinin belli koşulları vardır. Denetleyeceğiniz mükellefi objektif koşullarla belirlemeniz gerekiyor. Ben istediğimi denetlerim mantığıyla yola çıkılmaz. Hele hele bir siyasal parti liderinin veya bakanının veya il başkanının, ilçe başkanının talebi üzerine vergi denetimi yapılmaz. Almanya'da Hitler döneminde, 'Führer'e doğru' bir kavram vardı. Hitler bir şey söyler, arkasından onun gereği yerine getirilirdi. Geldiğimiz süreç, 'Führer'e doğru' sürecinin bir benzeridir. Vergi incelemesinin, Sayın Başbakan'ın 'hesabını verecekler' demesinden sonra başlaması, bu incelemenin objektif olmadığını gösterir. Biz muhalefet olarak görevimizi yapacağız. Konuyu zaten araştırıyoruz, arkadaşlarım bu konuda çaba harcıyorlar, ellerinden geldiğince bazı bilgilere ulaşmaya çalışıyorlar."

  TMSF NASIL BİR KURUM

  Kılıçdaroğlu, TMSF'yi de "Servet Aktarma Kurumu" olarak nitelendirerek,"İstediğinin mal varlığına el koyuyorsunuz, istediğinize bunu satabiliyorsunuz. TMSF'nin şu anda üstlendiği rol bu" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir