Dolar
6.8648
0.0539%
Euro
7.7398
-0.1213%
Altın
1801.52
-0.1059%
Borsa
115793.59
0%
G. Altın
397.706
-0.0603%
Bitcoin
63362.44
-0.5031%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Kılıçdaroğlu: Küfreden insandan Cumhurbaşkanı olur mu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın bayrak indirme olayıyla ilgili söylediği sözlere ilişkin, biraz yumuşak dil, sevecen bir dil olması gerektiğini belirtti.
  • 14.06.2014 - 16:28
  Kılıçdaroğlu: Küfreden insandan Cumhurbaşkanı olur mu

  Kılıçdaroğlu: Küfreden insandan Cumhurbaşkanı olur mu #1

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Hilton Oteli’nde, “Nasıl bir Cumhurbaşkanı” olsun arayışı çerçevesinde düzenlenen ‘Toplumsal Uzlaşı’ toplantısına katıldı. Sivil toplum örgütleri ve kültür sanat dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  ''NASIL BİR AHLAKTIR, NASIL BİR TERBİYEDİR''

  Bir gazeteci, Başbakan Erdoğan’ın Karadeniz turunda Kılıçdaroğlu’na bayrak indirme olayıyla ilgili sert bir cevap verdiğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu da şöyle karşılık verdi: “Hem ben cumhurbaşkanı adayı olacağım diyor. Hem sizin ifade etmekte zorlandığınız, ifade edemediğiniz cümleleri kullanıyor. Böyle birisinden cumhurbaşkanı olur mu? Küfreden bir insandan cumhurbaşkanı olur mu? Nasıl bir ahlaktır, nasıl bir terbiyedir.”

  “CUMHURBAŞKANI TERBİYELİ BİR DİL KULLANMALI”

  Büyük uzlaşma toplantısında içerideki bir sivil toplum örgütü başkanının cumhurbaşkanın terbiyeli olması gerektiğini ifade ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı terbiyeli olmalı, terbiyeli bir dil kullanmalı. Nasıl bir terbiye aldı ki bu kadar ağır cümleleri çok rahat kullanabiliyor. Böyle kişiden cumhurbaşkanı olmaz zaten. Başbakan da olmaz zaten. Türkiye’nin haline bakın. Söyledim, ya Allah aşkına 3 gün konuşma arkadaş. Üç gün konuşma, millet akşam huzur içinde evine gitsin. Dayanamıyor. Mutlaka konuşacak, mutlaka bir düşman oluşturacak.

  ''BİRAZ YUMUŞAK BİR DİL''

  En büyük düşman sensin. Kendin bu ülkeye zaten düşmanlık yaratıyorsun. Bırak bu ülkede millet huzur içinde olsun. Konuşma hastalığı diye bir hastalık var mı bilmiyorum. Varsa böyle bir şey. Emin olun doktorları göreve çağırıyorum. Biraz yumuşak bir dil, biraz sevecen bir dil. Biraz eleştiriye tahammül, eleştiriye saygı bunlar unutuldu. Böyle bir insan Türkiye’yi felakete götürüyor" diye konuştu. Ortadoğu’dan örnek veren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

  ''HER ŞEYİ KENDİSİ İÇİN KULLANIYOR''

  "Şu Ortadoğu’ya bakın. Şuraya bir bakın. Bayrak sevgisinden söz ediyor. Türkiye Cumhuriyeti ismine tahammül edemeyen, levhalardan bu ismi kaldıran adam bayrak sevgisinden bana söz edecek. Geçiniz efendim bunları. Her şeyi kendisi için kullanıyor, kendi kariyeri için kullanıyor. Bu kadar acımasızlık olmaz. Değerlerle bu kadar oynanmaz. Yazık günahtır bu ülkeye. Bunun bu ülkeye yaptığı kötülük kadar kimse yapmamıştır. O kadar ağır ifadeler kullanıyor. Ciddiye almıyorum. Dün zaten Genel Başkan Yardımcımız, Parti Sözcümüz gerekli cevabı verdi.”

  Görüş Bildir