Euro
9.4305
-0.26%
Dolar
7.8256
-0.07%
Altın
458.4
0.34%
Borsa
1.326
0.07%
Bitcoin
148.550
0.29%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C
  Kılıçdaroğlu: Savcılar Başbakan'dan izin istesin

  Kılıçdaroğlu: Savcılar Başbakan'dan izin istesin

  Kılıçdaroğlu: Savcılar MİT'le ilgili iddialarında ne kadar samimi, göreceğiz..
  • 20.02.2012 - 05:22

  Kılıçdaroğlu: Savcılar Başbakan dan izin istesin #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Savcıların 'MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer MİT görevlileri' hakkındaki iddialarında ne kadar ciddi olduklarını şimdi göreceğiz. Herhalde Başbakan'dan Fidan'ı 'soruşturmak' için izin isteyeceklerdir" dedi.

  SAVCILAR ADIM ATACAK MI, GÖRECEĞİZ

  Kılıçdaroğlu, Hürriyet'e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

  "Kamuoyuyla paylaştığımız sakıncalara rağmen MİT Kanunu'nda apar topar bir değişiklik yapıldı. MİT Müsteşarı'yla ilgili soruşturmaların kaderi Başbakanın iznine bağlandı. Hükümeti böyle bir düzenlemeye zorlayan sürecin başlatıcıları olarak savcılar gerekli adımı atacaklar mı, göreceğiz. Başbakan'ın izin vermemesi halinde 2'nci seçenek de Danıştay'a başvurmak. Gerek Başbakan'ın iznini istemek gerekse de izin alınamaması durumunda Danıştay'a başvurmak olayın ne kadar ciddi olduğunun da göstergesi olacaktır. Bir hukuk devletinde olması gereken vurguladığım adımların atılmasıdır. Aksi taktirde savcıların yapay bir kriz yaşattığı düşüncesi doğar. Hukuk devleti açısından MİT Müsteşarı'yla ilgili suçlamaların yaratacağı sonuçlardan çok daha trajik bir olay olur savcıların adım atmaması. Öte yandan biz de kesin olarak Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz."

  YAZ BAŞI OLAĞAN KURULTAY

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, 26 Şubat'taki kurultayla ilgili olarak "Divan Başkanlığı için kafamdaki isim Denizli Milletvekili Adnan Keskin'dir. Sayın Deniz Baykal'ın da divan başkanı olmak istediğiyle ilgili iddiaları basından okuyorum" dedi.

  Kılıçdaroğlu, ilçe ve il kongreleri zamanında tamamlanırsa yaz başında olağan kurultayı toplayacaklarını da vurguladı

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir