Euro
15.2748
0.86%
Dolar
13.4559
0.59%
Altın
793.6280
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
528.463
-8.89%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C
  Kılıçdaroğlu Suriye ile uçak krizini yorumladı - Video

  Kılıçdaroğlu Suriye ile uçak krizini yorumladı - Video

  "Ben Başbakan olsaydım.."
  • 28.06.2012 - 00:16

  Kılıçdaroğlu Suriye ile uçak krizini yorumladı - Video #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan ve gazeteci konukları Metehan Demir, Fikret Bila, Faruk Mercan ile Deniz Zeyrek'in, başta 'Suriye krizi' olmak üzere gündeme ilişkin tüm sorularını yanıtladı.

  OTURMA DÜZENİNE İTİRAZ ETTİK

  Başbakanlık'taki Suriye zirvesiyle ilgili oturma düzenine itiraz ettiklerini kaydeden CHP lideri, 'Görüşmeye gittiğimizde, askeri yetkililerin sunumunu birlikte izleyeceğimizi sanıyorduk. Masada yerlerimiz isimlerimiz yazılarak hazırlanmıştı. Buna itiraz ettik ama orada milli bir mesele vardı, konuyu büyütmedik. Ancak tepkimizi ortaya koyduk. 'Bir daha bu şekilde düzenleme olursa gelmeyiz' dedik.' şeklinde konuştu.

  Kılıçdaroğlu Suriye ile uçak krizini yorumladı - Video #2

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  SURİYE ÖZÜR DİLEMELİ

  Kılıçdaroğlu Suriye'nin Akdeniz'de düşürdüğü uçağın pilotlarının durumuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ile yaptıkları toplantının ayrıntılarını açıkladı.

  Kemal Kılıçdaroğlu kayıp pilotların uçaktan atladılarsa fırlatma koltuğunun çıkardığı bir sesle radar ve izleme sistemleriyle tespit edilmelerinin mümkün olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu ayrıca Suriye'nin bu olayda Türkiye'den özür dilemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

  Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

  BAŞBAKAN BİLGİ SUNDU, ÖNERİMİZİ SORMADI

  Ben hiçbir zaman komşularımızla savaş edelim demedim. Bu ülkenin dış politikası blöf üzerine kurulu. Sayın Başbakan görüşmemizde bize sadece bilgi sundu, öneriniz var mı diye sormadı.

  Orada yeni öğrendiğimiz bir şey hangi sahada hangi dakikada uçağımız neredeydi, bu noktada vuruldu. Sadece bazı telsiz seslerinin olduğu belirtildi. O da bize dinletilmedi. Sayın Davutoğlu Kıbrıs'ta bir İngiliz üssü olduğunu ve onlardan da yardım istendiğini söyledi.

  BAŞBAKAN OLSAYDIM BUNU YAŞATMAZDIM

  Başbakan olsaydım asla böyle bir durum yaşatmazdım ülkeme. Eğer bir başbakan bunu yapıyorsa, 'Benim uçağım hangi gerekçeyle düşürüldü' diye kendine sorması lazımdı.

  MAVİ MARMARA SORUSU

  O gemi önlenebilirdi, hukuken önlenebilirdi... Belgeleri sağlam değildi. Geminin gönderilmemesini ısrarla istediler. Öbür tarafta Kızılay'ın tesisi var. Niye böyle bir provokasyona Türkiye'yi alet ediyorsunuz?

  Öyle laflar ettiler ki yani Suriye elini kaldırsa savaş ilan edeceğiz dediler.

  Sayın Başbakan sen şunu, şunu yaparım dedin. Sayın Başbakan'ın dün grupta yaptığı konuşma neydi? Bütün dünya izledi ne oldu orada? Bir çaresizlik ifade ediliyor orada bir çaresizlik. NATO ne yapacak orada? NATO'ya üye olmasaydık bile NATO aynı şeyi konuşacaktı.

  Mavi Marmara olayı bana göre hükümetin temel kırılma noktasıdır.

  Esad'ın kendi ülkesinde demokrasi ve özgürlüklerden yana bir politika izlemediğini hepimiz biliyoruz. Ama unutmamamız gereken Ortadoğu'nun denklemidir. Suriye tek başına Suriye değildir. Bu denklemde Rusya var. Esad gitsin diyorsunuz kim gelecek? Arap baharının yaşadığı hangi ülkeye demokrasi geldi? Bir Fransız gazeteci 1789 Fransız devriminin bile hala oturmadığını söyler.

  Sayın Başbakan bir bot fotoğrafı gösterdi, bize bir postal fotoğrafı gösterildi. Diğer 3 postalın fotoğrafını görmedik. Bulunan bot sayısının 4'e yükseldiği söylendi. Eğer pilot kabinindeki koltuklar uçaktan fırlayıp ayrılıyorsa onun çıkardığı bir ses var. Onu mutlaka radar tespit eder. Kokpitte bir maddenin eridiği ve o maddenin de füzeyle erimiş olabileceği söylendi.

  TÜRK ASKERİNİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRİLİRKEN..

  Türk askerinin başına çuval geçirilirken ABD'ye nota verecek cesareti yoktu. Daha notayı vermeye bile cesaret edemeyen bir hükümet var.

  BAŞBAKAN'IN ACİZ KALMASI AĞRIMA GİDİYOR

  Bütün dünya Erdoğan'ın dünkü konuşmasını izledi. Orada bir çaresizlik izlenildi. Bir T.C. Başbakanı'nın böyle aciz kalması ağrıma gidiyor.

  Bizi bu noktaya getiren yanlış dış politikadır. Başbakan'ı yanlış sözleriyle yüzleşmeye çağırıyorum.

  CHP'nin önerisi şudur: "Hiçbir ülkenin içişlerine doğrudan müdahale etmesin. Doğrudan doğruya Suriye'de bir tarafı tutamazsınız. Komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Batılı ülkeler yazıyor Türkiye üzerinden silah gidiyor. Muhalifleri burada tutuyoruz."

  TEMEL KIRILMA NOKTASI MAVİ MARMARA

  Ortadoğu'da kırılma noktası olarak nereyi görüyorsunuz?
  Aslında söylediğim 3 noktada kırılma noktasıdır. Temel kırılma noktası Mavi Marmara'dır.

  Siz Esad'a nasıl bakıyorsunuz? Sizin gözünüzde Esad hangi noktadadır?
  Esad'ın kendi ülkesinde demokrasi ve özgürlüklerden yana bir politika izlemediğini hepimiz biliyoruz. Uluslararası toplumun bir şeyler yapması gerekebilir. Ama unutmamamız gereken bir şey var. Ortadoğu denklemi. Suriye demek tek başına bir Suriye değildir. Bu denklemde Rusya'yı göreceksiniz. O limanı Rusya'nın elinden nasıl alacaksınız. Esad'a kızıyorsunuz gitsin diyorsunuz. Peki kim gelecek? Arap Baharı'nın yaşandığı hangi ülkeye demokrasi geldi? Silahla, baskıyla, zulümle demokrasi gelmez. Bu bir anda olacak bir şey değil. Bir tarihçi 1789 Fransız devriminin bile hala oturmadığını söyler. Buyurun Irak'a demokrasi geldi.

  TÜRKİYE ŞAMAROĞLANI OLDU

  Nasıl Suriye bir anda bu kadar cesaretlendi?
  Ecevit Mübarek'e o dönem, 'Git Suriye'yi uyar, yoksa gerekeni yaparız' dedi. Halkları asla birbirine düşman kılmayan bir yöntem. Bu olayda ne oldu Allah aşkına? O dönemde 10 yıl önce Şam'ın üzerinden Türkiye'ye ait bir uçak geçse kimse ağzını açamazdı. Bir saygınlığı vardı. Sizi yol yapmaya başladılar. Sıçan geçer yol olur! derler eskiler. Ortadoğu'nun gücü olmak yerine. Ortadoğu'nun şamar oğlanı haline geldi. Bütün bu olaylar yaşanıyor, karizmamız çizilmiş medya bir kahraman yaratıyor: Erdoğan. Yarın eminim tüm medyanın manşetlerinde Erdoğan'ın kokpitteki fotoğrafları olacak.

  KÜRTÇE ÖĞRETİME EVET, EĞİTİME HAYIR

  Kürtçe öğretime evet ancak Kürtçe eğitimi uygun görmüyoruz.

  Çok etnik kimlikli bir ülkeyiz ama üst kimliğimiz Türk'tür. Eğer eğitimi çeşitlendirirseniz bölünmeye yol açar. Belçika'nın hali ortada.

  Yasaklarla bu zamana kadar sorun çözülmedi.

  GÜRSEL TEKİN SORUSU

  Gürsel Tekin'in ayrılmasını istemedim ama tercihine saygı duydum.


  Görüş Bildir