Dolar
6.9493
-0.0489%
Euro
8.2053
0.1635%
Altın
1976.71
-0.0055%
Borsa
1132.67
0.512%
G. Altın
441.255
-0.1127%
Bitcoin
78701.97
-0.6987%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Kılıçdaroğlu: Türkiye'de adalet kavramı yara almıştır

  Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
  • 17.01.2013 - 17:59
  Kılıçdaroğlu: Türkiye'de adalet kavramı yara almıştır

  Kılıçdaroğlu: Türkiye'de adalet kavramı yara almıştır #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'de siyasal iktidarın yargı üzerinde baskısı var. Adalet kavramı yara almıştır. En tipik örneği Deniz Feneri davasıdır'' dedi.

  Çin seyahati kapsamında Kılıçdaroğlu'nu Şanghay'dan Urumçi'ye götüren uçak, yakıt ikmali için Rusya'nın Abakan şehrine yakıt iniş yaptı. Kılıçdaroğlu, ikmal beklenirken, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

  "DENİZ FENERİ DAVASI YÜZYILIN YOLSUZLUĞU"

  Kılıçdaroğlu, Almanya'daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturma sonucunda 20 sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşmasının başladığı hatırlatılarak, bir şikayetçinin son anda şikayetinden vazgeçtiğine ilişkin iddialar olduğunun ifade edilmesi üzerine şunları söyledi:

  ''Bu dava Almanya'da yüzyılın yolsuzluğu olarak adlandırıldı, anlaşılan bizde de 'yüzyılın aklanması' olarak ortaya çıkacak. Türkiye'de siyasal iktidarın yargı üzerinde baskısı var. Adalet kavramı yara almıştır. En tipik örneği Deniz Feneri davasıdır. Sokaktaki sade vatandaş adaleti kavramının unutulduğunu düşünüyor.''

  "TAŞKINLIĞIN OLMAMASI MUTLULUK VERİCİ"

  Kılıçdaroğlu, Paris'te öldürülen üç kadın için Diyarbakır'da düzenlenen cenaze töreninin olaysız geçtiğinin belirtilmesi üzerine de ''Taşkınlığın olmaması mutluluk verici'' dedi.

  Bir gazetecinin, ''Bazı milletvekilleri disipline sevk edilmeyebilir mi taşkınlık olmadı diye'' yönündeki sözleri üzerine ise ''Hayır. O başka bir şey. Gidince bakacağız'' ifadesini kullandı.

  BİRAND'A ACİL ŞİFA DİLEDİ

  Bu arada, Kılıçdaroğlu, Şanghay'dan ayrılmadan önce yakınlarını telefonla arayarak Kanal D Haber Grubu Başkanı Mehmet Ali Birand'ın sağlık durumu hakkında bilgi aldığını ve acil şifa dileğinde bulunduğunu da söyledi.

  Görüş Bildir