Euro
15.25
-0.14%
Dolar
13.4668
-0.04%
Altın
795.06
0.19%
Borsa
2011
0.15%
Bitcoin
485.522
-0.56%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C
  CHP tezkereye hayır dedi

  CHP tezkereye hayır dedi

  CHP lideri Kılıçdaroğlu: "Türkiye güçlü devlet. Türkiye sağduyulu davranmalı."
  • 04.10.2012 - 09:03

  CHP tezkereye hayır dedi #1

  Akçakale'deki saldırının ardından Meclis Suriye gündemiyle özel oturumda toplanıyor. TBMM bugün saat 10.00'da toplanacak ve Suriye ile Irak tezkerelerini görüşecek. TBMM, Suriye'nin Akçakale'deki saldırısına karşılık olarak gerektiğinde kullanılmak üzere tezkereyi görüşüp, kabul edecek.

  Tezkere için imzalar tamamlandı ve görüşülmesi için TBMM'ye gönderildi. Tezkere'de Suriye'den gelebilecek tehdite karşı 'gerektiğinde kullanılmak üzere' ibaresi yer alacak.

  TEZKERE GÖRÜŞMESİ KAPALI OTURUMDA

  Öte yandan bugün Meclis'te sınır ötesi operasyonlarda kullanılmak üzere bir de Irak tezkeresi görüşülüp kabul edilecek. Meclis Genel Kurul'daki tezkere görüşmeleri kapalı oturumla yapılacak..

  KILIÇDAROĞLU: "SAĞDUYULU DAVRANMALIYIZ"

  TBMM'deki tezkere toplantısında merak edilen noktalardan birisi de CHP'nin tezkereye evet mi hayır mı diyeceği. CHP saat 09.30'da başlayacak kapalı grup oturumunda, tezkere için izlenecek politikayı belirleyecek. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, bu toplantıya girerken kısa bir değerlendirme geldi. Kılıçdaroğlu, "Türkiye sağduyulu davranmalı. Türkiye büyük ve güçlü bir devlet. Tavrımız kapalı grupta belirlenecek" derken, CHP çevrelerinden, 'savaş tezkeresine hayır' şeklinde sesler yükseldiği kaydediliyor.

   CHP KARARINI VERDİ

  Kapalı grup toplantısı sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, tezkereye hayır deme kararı aldıklarını açıkladı..

  Son dakika: CHP tezkereye hayır kararı verdi..

  TEZKERE ALARMI

  Meclis’in bugün sabah saat 10.00’da toplanmasının kararlaştırıldığı dakikalarda Başbakanlık’tan yetkililer AK Parti grup yönetimini telefonla arayarak, “Suriye’yle ilgili bir tezkere gelecek bekleyin” diye uyardı. Bunun üzerine Meclis evrak müdürlüğü ve grup yönetiminde nöbetçi memurlar bırakıldı.

  GEREKTİĞİNDE GÖNDERİLMEK ÜZERE

  Akçakale’deki son olayın Türkiye’nin sınır angajmanlarının ihlali olarak değerlendirildiği ve Meclis’in bugün bu çerçevede tavır geliştirebileceği belirtildi. Türkiye, Suriye’yle ilgili angajman kurallarını savaş uçağının düşürülmesi üzerine değiştirmiş ve ilk ihlalde misliyle karşılık vereceğini açıklamıştı.

  Ayrıntılar gelecek...


  Görüş Bildir