Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Kılıçdaroğlu'ndan en ayrıntılı İhsanoğlu açıklaması

  Kılıçdaroğlu'ndan en ayrıntılı İhsanoğlu açıklaması

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'çatı adayı' Ekmeleddin İhsanoğlu'yla ilgili eleştirilere rağmen ikinci bir aday belirlenmeyeceğini duyurdu.
  • 20.06.2014 - 01:25

  Kılıçdaroğlu'ndan en ayrıntılı İhsanoğlu açıklaması #1

  Kılıçdaroğlu'ndan en ayrıntılı İhsanoğlu açıklaması #2

  Kılıçdaroğlu, Halk TV'de yayınlanan "Halk Arenası" programında soruları yanıtladı. CHP lideri burada 'çatı adayı' Ekmeleddin İhsanoğlu'yla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

  ORTADOĞU POLİTİKAMIZA YÖN VERECEK

  Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Ortadoğu'yu iyi tanıdığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, seçilmesi durumunda Türkiye'nin bu bölgedeki politikasına önemli derecede yön vereceğini belirtti.

  İSLAM DÜNYASININ YENİDEN DOĞUŞA İHTİYACI VAR

  İslam dünyasının bir rönesansa ihtiyacını olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Bir yeniden doğuşa ihtiyacı var. Bakınız İslamiyetin ilk çıkışında, önemli bir devrimci harekettir bu. O nedenle dedim, 'Sevgili Peygamberimiz dünyanın en büyük devrimcisidir.' Milyarlarca kişiyi etkilemiştir. Sözüyle, davranışıyla...Bilim gelişmiştir. Bunlar yazılmış, çizilmiş. Avrupa Ortaçağ karanlığındayken, sonra bu eserler Roma'ya götürülmüştür, tercüme edilmiştir. Hristiyan dünyasında rönesans böyle başlamıştır. Onlar rönesansı yaşarken, biz bunu yaşayamadık" diye konuştu. İhsanoğlu için "bilge" tanımlamasını yapan Kılıçdaroğlu, "Mütevazı ve çağdaş bir insanı hepbirlikte göreceğiz" dedi.

  Kılıçdaroğlu: Ekmeleddin'i tercih ederek risk aldım İZLE

  RİSK ALDIM

  Parti içi demokrasiyi, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda işletmediği yönündeki eleştirilerin ve bazı milletvekillerinin deklarasyon yayınlayacağı iddialarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:

  "Bir risk üstlendiğim doğru. Riski üstlendim mi? üstlendim. Ben bir liderim, bir parti yönetiyorum. Eğer bir lider, risk üstlenmezse sorunu var demektir. Fakat riski nasıl üstlendim? Ülkenin geleceği için üstlendim. Cumhurbaşkanı adayını belirlerken, bir partinin çıkarlarını ya da kendi partimin, benim çıkarlarımı öne alıp, aday belirlersem bu doğru olmaz. Ülkenin çıkarları her şeyin üstündedir. Benim çıkarlarımın da üstündedir. Ben ülkemi seviyorum. Ülkemin bir maceraya sürüklenmesini istemiyorum. Bir rejim değişikliğini istemiyorum, parlamenter sisteme, demokratik, laik, sosyal, hukuk sistemine inanmış, az konuşan, mütevazı bir aday istedik. Bu adayımızı belirlerken de, toplumun sağından solundan ortasından herkesin kucaklayacağı bir aday olmalıydı. Bu adaya herkes oyunu verebilmeli."

  ENDİŞELERİMİ KENDİSİNE SÖYLEDİM

  İhsanoğlu'nun Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi olduğunu da anımsatan ve kendisiyle son derece samimi bir görüşme gerçekleştirdiğini, endişelerini de ilettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, hep beraber bir çalışma yürüteceklerini kaydetti.

  EKMELEDDİN ATATÜRK'ÜN DEĞERİNİ BİLMİYORUM DİYEMEZ

  Cumhurbaşkanı adaylığı için Ekmeleddin İhsanoğlu önerisine yönelik bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Dünya çapında bir bilim insanı, 'Atatürk'ün değerini bilmiyorum' diyemez. Ortadoğu'da mezhep çatışması varken, kan gövdeyi götürürken, 'ben laikliğin değerini bilmiyorum' diyemez" ifadesini kullandı.

  ŞERİATÇI DEĞİL

  İhsanoğlu'nu, "dünyayı iyi bilen, iyi okuyan birisi" olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  "Şu söylediği cümle çok önemli; 'Napolyon, Fransızlar için hangi değeri taşıyorsa, Mustafa Kemal Atatürk de Türkiye için aynı değerleri taşıyor.' Bunun tartışılacak hiçbir yönü yoktur. Bu kadar açık ve net söylüyor. Mustafa Kemal Atatürk sadece CHP'nin değil, hepimizin Atatürk'ü. Hangi görüşten olursa olsun, O bizim bir değerimizdir. O değeri elbette koruyacağız. Zaten duyarlılığımız da oradan kaynaklanıyor. Ben Ekmel Bey'in Mustafa Kemal'e, laikliğe karşı olduğunu bilsem, böyle bir şeyi bırakın teklif etmeyi yanından bile geçmeyiz. Fakat bildiğimiz, tanıdığımız, eserlerinden okuduğumuz Ekmel Bey, çağdaş, medeni bir insan. Bu insanı alıp da ön yargıyla hareketle bakmak doğru değil. 'Bu şeriatçı.' Yok öyle bir şey, emin olun yok öyle bir şey."

  İKİNCİ BİR ADAYIMIZ YOK

  Önerilerine sonuna kadar güvendiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, adayın profili ortaya çıktıktan sonra tepki geleceğini de bildiğini belirtti.

  Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Hele CHP'den hiç tepki gelmeyecek demek, eşyanın tabiatına aykırı. Biz demokrasiyi sahiplenen, farklı düşüncelerin de özgürce ifade edileceğini düşünen bir partiyiz. Fakat eğer bir aday belirlenmişse ve bu adayın kimliği üzerinde bir kuşkumuz yoksa, ikinci bir adayın belirlenmesi CHP'de olmaz. Bben buna izin vermem. Ben CHP'de çok şeyi değiştirdim. Bir; özgürce düşüncelerini ifade edebilir herkes. Hiçbir sorunum yok. Gelip benim önümde eksikliklerimi söyleyebilir, asla 'beni neden eleştirdin' demem. Hep saygı duydum. Biz gençlik kollarını, kadın kollarını oluşturduk. Büyük bir uzlaşmayı sağlamaya çalıştık, parti içinde. Türkiye'nin geleceği için projeler ortaya koyduk. Bizim gösterdiğimiz cumhurbaşkanı adayı dünyanın bütün ülkelerinde destek alacaktır. Emin olun dünyanın her tarafından destek alacaktır, neden? Demokrasiye, laik sisteme inanmış bir insan. Böyle bir insanın cumhurbaşkanı olmasından daha doğal ne olabilir. Önyargılarımızla onu eleştirmeye çalışıyoruz. Elbette eleştirelim ama belli bir mantık süzgecinden geçirerek eleştirelim."

  EKMELEDDİN'İ NEDEN Mİ KİMSEYE SÖYLEMEDİM

  İhsanoğlu'nu isim olarak partideki kadrolarla paylaşmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Şu veya bu şekilde yansıması halinde belki aleyhine bir kampanya başlatılabilirdi, en büyük endişem oydu" ifadelerini kulandı.

  GEZİ'Yİ KONUŞMADIK

  Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine İhsanoğlu ile Gezi Parkı olaylarını hiç konuşmadıklarını bildirdi.

  MHP İLE ORTAK BÜROLAR KURULACAK

  İhsanoğlu'nun adaylığının kesinleşmemesi gibi bir durum olup olmadığının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu'nun çok önemli bir görev üstlendiğini söyledi. "Nasıl propaganda stratejisi izleyeceksiniz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "MHP'den ve bizden arkadaşlarımız müşterek çalışıyorlar. İstanbul'da ve Ankara'da bir yerin tutulması lazım. Kontratları bugün imzalandı sanırım. Finansmanı nasıl sağlanacak? Bağış kampanyası açılacak. Yasa böyle öngörüyor" dedi.

  Kılıçdaroğlu, kendilerinin ve MHP'nin İhsanoğlu'na lojistik destek sağlayacaklarını da ifade etti.

  BİRİNCİ TURDA EKMEL BEY KAZANACAK

  Cumhurbaşkanlığı seçim sonucuna ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Ekmel Bey, televizyon programlarına, halkın karşısına çıktığında onun bilge kişiliği ortaya çıkacaktır, vatandaş tercihini yapacaktır. Kavgadan yana mı? Huzurdan yana mı? Yurttaş tavrını koyacaktır. Huzur olsun, Türkiye'nin bir saygınlığı olsun, hukukun üstünlüğüne inan bir cumhurbaşkanı olsun, dünyanın tanıdığı bir insan olsun, bayrağımızı onurla temsil etsin...Birinci turda Ekmel Bey'in seçileceğine inanıyorum. Çünkü ben halkın sağduyusuna inanıyorum. Sonuçta halkımız bakacaktır adaylara, onlardan birini tercih edecek. Bir Başbakan seçmeyecek. Türkiye'yi temsil edecek birisini seçecek."

  BİZİ OĞLUNUN DÜĞÜNÜNE DAVET ETTİ Mİ BİLMİYORUM

  İhsanoğlu'nun oğlunun düğününe CHP ve MHP'den kimsenin çağırılmadığı yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Davetiye gönderdi mi göndermedi mi doğrusu onu da bilmiyorum. Fakat sonuçta onun eski arkadaşlıkları olmuş olabilir, davet etmiş olabilir. Onu farklı bir pencereden görmemek lazım. Herhangi bir alınganlık duymadım. Kuşkusuz herkes eleştirilebilir. Bu eleştiri sadece bir düğün ve davet olayıysa ona da saygı duymak gerekir. Bunlar tamamen özel hayat. Ben kızımı evlendirdiğimde çoğu kişiye haber vermedim. Oğlumu sünnet ettirdiğimde kimseye haber vermedim. Bu tamamen özel bir hayat. Doğrusunu isterseniz haberim de yok" diye konuştu.

  İYİ Kİ ELEŞTİRİLDİ

  Kılıçdaroğlu, yapılan eleştirilere saygı duyduğunu ifade ederken, "Bu eleştiriler yapılmasaydı belki Ekmel Bey belli konulara hiç girmeyecekti" ifadesini kullandı.

  İHSANOĞLU'NU KÜRESEL GÜÇLER Mİ ÖNERDİ

  "Ekmeleddin İhsanoğlu, küresel güç tarafından mı önerildi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı makamının, sembolik bir makam olduğunu vurguladı. "Ekmeleddin Bey, devlet başkanı olarak seçilseydi belki bu teori düşünülebilirdi ama bu cumhurbaşkanı, yetkileri, gücü belli" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, bu komplo teorisinin çok "uçuk" geldiğini söyledi.

  Kılıçdaroğlu, "Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması durumunda, fiilen başkanlık sisteminin yürürlüğe gireceğine" ilişkin değerlendirmelerin sorulması üzerine, "Erdoğan gibi birisi seçilir ve Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturduktan sonra kendi istediği birisini başbakan olarak belirler ve kendisine sürekli tabi olmasını isterse, o zaman karşımıza bir kukla başbakan profili çıkacak" görüşünü savundu.

  ERDOĞAN KENDİSİNİ KUKLA YERİNE KOYDURMAZ

  Cumhurbaşkanlarının vatana ihanet haricinde sorumluluğu bulunmadığını da vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Eğer her işe müdahale eden bir cumhurbaşkanı çıkarsa, hükümet programı cumhurbaşkanının hükümet programı olacaktır. Fakat sorumsuz bir cumhurbaşkanı. Davul başbakanın boynunda olacak, tokmak cumhurbaşkanının. Parlamentoya geldiği zaman başbakan, biz şunu söyleyeceğiz o zaman 'Sen git, asıl patron gelsin buraya, cumhurbaşkanı gelsin, sen kuklasın, hükümetin başkanı değilsin' diyeceğiz ona. Sürekli müdahale ettiği için de Erdoğan, asıl hükümet krizi o zaman çıkacak. Başbakan herhalde onurlu duracaktır, kendisini kukla yerine koymayacaktır, 'Sen bana müdahale edemezsin' diyecektir."

  Görüş Bildir