Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
408.188
-2.06%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C

  Kılıçdaroğlu'nun Meclis'teki 23 Nisan konuşması

  Kılıçdaroğlu, özel gündemle toplanan Meclis'te günün önemine ilişkin bir konuşma yaptı.
  • 23.04.2012 - 14:16
  Kılıçdaroğlu'nun Meclis'teki 23 Nisan konuşması

  Kılıçdaroğlu nun Meclis teki 23 Nisan konuşması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından söz alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Tarihi husumet devşirilecek bir alan olarak görenler bugüne kadar bir sonuca ulaşamamıştır bundan sonra da ulaşamayacaktır.' dedi.

  Tutuklu vekillerle ilgili de konuşan CHP lideri, 'Halkın iradesiyle seçilen milletvekillerinin hala tutuklu olması bir demokrasi ayıbı olarak karşımızda duracaktır.' sözlerini sarf etti.

  İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları..

  Bu meclis doğrudan milletin iradesiyle kurulmuş bir meclistir. Bu meclis vatan sınırlarını belirleyen bir meclistir. Bu meclis sahip olduğu temsil kabiliyetiyle farklılıkları zenginliğe dönüştüren bir Meclis'tir.

  20. yüzyılın başlarında yapılan bütün devrimler tarihe karışmasına rağmen Türkiye devrimi tarih yazmaktadır. Değişimin ve dönüşümün her zaman bir maliyeti vardır. Türkiye Cumhuriyeti bu maliyeti düşük tutmuştur. Tarihi husumet devşirilecek bir alan olarak görenler bugüne kadar bir sonuca ulaşamamıştır bundan sonra da ulaşamamaktadır.

  Bizim toplum sözleşmemiz budur. Eğemenlik milletindir tezini ister  bir siyasi manifesto olarak ele alalım bu insanlara önemli çığırlar açmıştır. 

  DÜNYADA EGEMENLİĞİN HALKA DEVRİ

  Egemenlik milletindir haykırışı, hem zafere olan inancın parolası hem de devrimin hangi şartlarda gerçekleşeceğinin parolasıdır. Genç cumhuriyeti henüz 26 yıl sonra demokrasiye geçirmek için adımlar atılmışsa bu önemli ve özel bir gelişmedir. Egemenliğin halka devrinin dünyaya maliyeti 2 dünya savaşıdır. Tarihin analitik bir eleştiriye tabi tutulması başka bir şeydir. Egemenliği millete vermek sorunsalı her dönem muhattap olacağımız bir sorundur. Biz nasıl bizden öncekileri yargılıyorsak bizden sonrakiler de bizi yargılayacaktır. 

  TUTUKLU VEKİLLER

  Halkın iradesiyle seçilen milletvekillerinin hala tutuklu olması bir demokrasi ayıbı olarak karşımızda duracaktır. 23 Nisan milletimizin parlamentoya olan inancının tarihidir. Kurtuluş savaşını kazanan bu Meclis'tir. Bu Meclis'in sesinden rahatsız olanların bilmesi gereken bir noktanın altını iyice çizmeliyiz: Bu halk istibdatlara boyun eğmemiştir. TBMM'nin tarihi Meclis'in haklarını savunma tarihidir. 23 Nisan hukukun üstünlüğünün anlamlandırıldığı bir tarihtir.

  Hangi dönemde kim hangi sapmalara neden olursa olsun Cumhuriyet devrimleri doğru istikamette yürüyecektir. Elbette ki Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir