Euro
15.2536
0.07%
Dolar
13.4278
0.02%
Altın
793.2770
-0.31%
Borsa
2,048.36
0.31%
Bitcoin
569.508
0.12%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C
  Kılıçdaroğlu'nun parti grubu konuşması

  Kılıçdaroğlu'nun parti grubu konuşması

  Kılıçdaroğlu, hükümetin Suriye politikasını çok sert sözlerle eleştirdi. Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'na hakaret etti.
  • 09.10.2012 - 13:16

  Kılıçdaroğlu nun parti grubu konuşması #1

  Parti grubu konuşmasında hükümetin Suriye politikasını yerden yere vuran CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na hakaret etti. CHP lideri, "Davutoğlu'nun stratejik derinlik kitabı stratejik körlük bir politika. Bunu yapabilmek için ileri derecede gerizekalı olmak lazım." şeklinde konuştu.

  KILIÇDAROĞLU'NUN PARTİ GRUBU AÇIKLAMALARI

  Kılıçdaroğlu nun parti grubu konuşması #2

  Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından önemli satır başları

  Onlar konuşanı susturuyorlar. Son 1 yıl içinde elektriğe yapılan zam yüzde 35. Doğalgaza zam yüzde 54. Memurun maaşı ne oldu yüzde 11 arttı. Muhalefet terörü bitirdi ve kemiksiz bir Türkiye'yi AK Parti'ye devretti. Ekonomik kriz var zamların arkası kesilmiyor. Devraldığınız Türkiye bu muydu sizin?

  Zam okulların açıldığı dönemde yapılıyor. Elektriğe ve doğalgaza ölçüsüz bir şekilde zam yapıyorsunuz. Bu zamları ahlakla şerefle bağdaştıramıyorum.

  BİR ALLAH'IN KULU ÇIKIP "BU ZAMLAR AHLAKİDİR" DESİN

  Efendim ekonomi sorunu küreselmiş. Geçin efendim külahıma anlatın bunları. Biz doğalgaza niye zam yaptınız dediğimizde ithal ediyoruz ondan diyorlar. Bu mantıklı bir açıklama mı? 2011 Aralık ayında Rusya'dan alınan doğalgazın fiyatı şöyle 1 metreküp 436 lira. 2012 Ağustos ayı 1 metreküpü 410 dolara inmiş. Diyebilirler ki dolar olarak düştü TL olarak düşmedi. Aralıkta 1 metreküp 733 liraya düşüyor. Bir Allah'ın kulu çıkıp bu zamlar ahlakidir desin. Dünyada doğalgaz fiyatı düşüyor sen zam yapıyorsun. Kendileri yediler yandaşlarına yedirdiler iyice palazlandılar faturayı da gelip benim milletime ödetiyorsun. Faturayı artık millet ödemesin faturayı artık hükümet ödesin. 

  TAM BİR YÖNETİMSİZLİK HAKİM

  Ekonomik sosyal konsey diye bir kurum var. Sonra yasası çıktı sonra yetmedi bir anayasal kurum olsun dediler. Devlet bürokrasi bir araya gelir ekonomiyle ilgili karar alırlar. Ve bunlar diyorlar ki biz hukuk devletiyiz. Siz yasaları ihlal etme hakkını kimden alıyorsunuz? Olaylara yine bakalım. Eğer doğalgaza zam yapıyorsanız bilin ki iğneden ipliğe her şeye zam yapıyorsunuzdur. Tam bir yönetimsizlik hakim. Bu bir soygundur, bu soygunu yapan da AKP hükümetidir. Dünyada doğalgaz fiyatı düştü, ama biz Rusya'dan bir formülle alıyoruz. Çık bu formülü millete anlat. Tükettiğimiz elektirğin yüzde 33'ünü doğalgazdan karşılıyoruz. Doğalgazın da yüzde 98'ini ithal ediyoruz. Büyük kısmını da Rusya'dan ithal ediyoruz. Kendi doğalgaz kaderinizi Rusya'ya bağlamışsanız baştan teslim olmuşsunuz demektir. Yarın Suriye'de savaş çıktı, Rusya destek verdi. Rusya doğalgaz musluklarını kapattı ne olacak? Devlet yönetimi bu mudur? Devleti yönetecek kişilerin Türkiye'nin çıkarlarını koruması lazım. 

  BU DÜZENİN HESABINI SORMAK İSTEYEN BİR TEK CHP VAR

  İhanete varan bir tezgahla karşı karşıyayız. Bu soygun düzenin hesabını sormak için iktidar olmak isteyen tek bir parti var o da CHP'dir. Ne diyor Ahmet Arif, Bunlar, engerekler ve çıyanlardır. Bunlar, aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır, Tanı bunları, Tanı da büyü...

  ONLARDAN HESABINI SORMAZSAK NAMERDİZ

  Bunlar kurban parasına da göz koydular. Yüzyılın soygunuydu. Fitreye göz konur mu? Zekat parasına el konur mu? Sen niçin Deniz Feneri Davası'nı yargılayamıyorsun. Bir savcı dedi ki önümüzdeki duruşmada ben 11 kişiyi tanık olarak istiyorum. Bu kişilerin tanık olarak ifadeleri alınmadı. Beşir Atalay var. Adalet Bakanı var. Madem savunma hakkı kutsalsa savunma durumundaki sanıkların tanık olarak gösterdiği kişiler gelip ifade vermelidir. Onlardan hesabını sormazsak biz namerdiz. Geçen hafta parlamentoda tezkere geçti. Oturduk beraber karar aldık. Suriye konusunda alınan tezkerenin yanlışlığını kabul ettik ve hayır oyu kullandık.

  TAŞERON OLANLAR ZATEN BAĞIMSIZ KARAR VEREMEZLER

  Ulusal çıkar kapsamında sizin de evet demeniz lazım dedi. Parlamentoda bir öneride bulundum. Ortak bir deklerasyon yayınlayalım dedik.  Uygunsa ortak irade ile hazırlayalım.. Kendi iradesini milletin iradesi sanıyor. O ego başına bela olacak sonun olacak. Savaş değil barış istiyoruz. Niye bize destek vermiyorsunuz diyorlar. Türkiye'yi savaşa götüren bir belgeye hiçbir CHP'li imza koyamaz.Türkiye niye savaşın eşiğine geldi? Bana bir Allah'ın kulu gelip anlatsın. Şu nedenle biz Suriye ile savaşmak zorundayız. Taşeron olanlar zaten bağımsız karar veremezler. Ama biz düşünüyoruz. Biz ülkenin çıkarları kapsamında düşünüyoruz. Suriye'de sırtlarını sıvazladılar. Karar almadan yabancı bir ülkenin askerleri Türkiye'de konuşlandırılacak. Sayın Cemil Çiçek, Özgür Suriye Ordusu hangi parlamento kararıyla Türkiye topraklarında bulunabiliyor. Meclis koltuğunda oturmak güzel olabilir, ama bu ülkenin Anayasası var. Sayın Cemil Çiçek'e soruyorum Türkiye Cumhuriyeti milletvekillerinin giremediği kampın hesabını sordun mu? Davutoğlu'nun stratejik derinlik kitabı stratejik körlük bir politika. Bunu yapabilmek için ileri derecede gerizekalı olmak lazım. Ulusal çıkarlar konusundan bahsediyorlar. Çıkar konusunu çok iyi biliyorlar. 

  SEN HİÇBİR ŞEYDEN ANLAMAZSIN

  Biz çocuklarımızın kanlarının Arap çöllerinde dökülmesini istemiyoruz. Başka işiniz gücünüz mü yok? Uluslararası sularda 9 vatandaşımız şehit edildi. Kuzey Irak'ta askerimizin başına çuval geçirildi tezkere geldi mi? 1.5 milyon Iraklı müslüman hayatını kaybetti. Şimdi kalkmış bize ders veriyor. Sen hiçbir şeyden anlamazsın. Sadece cama bakar konuşursun. Türkiye'yi güçlü kılan Türkiye'nin demokrasisidir. Tezkere olmayınca bu ülke savaşa hazır değil mi? Biz hayır diyorsak bir bildiğimiz vardır. Bu ülkeyi güçlü kılan teklik değildir bu ülkenin çoğulculuk anlayışıdır. Dünyayı bilmeyen görmeyen gözleri kör bataklığa sürüklenmiş yeşil çimde yuvarlanıyor. Blöf üzerine dış politika olur mu? Kim size inanır güvenir? 

  Demokrasi güzel bir rejimdir. Esad'la Erdoğan arasında ne fark var? Efendim neymiş gerekçe? Suriye'de demokrasi yok. Ya sen bir dön kendi ülkene bak. Senin ülkende demokrasi var mı? Esad kanla susturuyor sen de biber gazınla. 

  Çok doğru bir adım attık. Bütün anaların babaların umudu CHP'dir.

  SEN OLSAN OLSAN ŞAM BABASI OLURSUN

  Ekonomi ile başladık ekonomiyle bitirelim. Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa.. Ekonomide ciddi kırılma var. Sayın Başbakan sayesinde bu ülkeye saman ithal etme onuru nasip oldu. Ekonomiyi yönetiyorlarmış, faturayı millet ödeyecek ondan sonra beyler biz ekonomiyi iyi yönetiyoruz diyecekler. Sen değil halk zenginleşecek. Neymiş efendim tezkereyi çıkarınca Şam Fatihi olacakmış. İyi de sen önce çocuklarını askere gönder. Sen olsan olsan Şam Fatihi değil Şam Babası olursun.


  Görüş Bildir