Euro
10.2141
0.73%
Dolar
8.7031
0.65%
Altın
488.37
0.07%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
401.700
-2.93%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Kılıçdaroğlu'nun parti grubu konuşması

  Kılıçdaroğlu'nun parti grubu konuşması

  CHP lideri Başbakan Erdoğan'a Malatya'daki Kürecik radar üssüyle yüklendi.
  • 20.11.2012 - 13:13

  Kılıçdaroğlu nun parti grubu konuşması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Gazze saldırılarıyla ilgili sözlerini parti grubu konuşmasında hatırlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti hükümetinin dış politikasını eleştirdi.

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Artık bölgede itibar kaybeden bir lidersin. Arap Birliği'ne kızıyor İslam Kalkınma Örgütü'ne kızıyor AB'ye kızıyor en sonunda Filistinliler'e kızıyor. Eğer gerçekten Gazze konusunda bir şey yapmak istiyorsa Malatya Kürecik'te bir füze kalkanı var, eğer samimiysen Kürecik'i askıya alırsın. Kürecik radarı niye kuruldu? İsrail'in güvenliği için. Mısır'daki sağır sultan bile biliyor. BM niye bir şey yapmıyor. Yapabilir mi yapamaz. Kürecik'i kapatmak için sende mangal gibi yürek olmalı" şeklinde konuştu.

  İşte CHP liderinin açıklamalarından satır başları

  Konya'nın yüzölçümü 39 bin km. İstanbul'un geliri 19 milyar lira. Konya'nın geliri bunun onda biri. Bu gelirle bütün Konya'ya nasıl hizmet versin. Belediye Başkanı çıksın bütün Konya'ya hizmet versin. Hayır ben aldığım oya bakarım diyor. Parlamentoda görüşülüyor Çayyolu'nu Yenimahalle'den alıyorlar başka yere veriyorlar. Halkın haberi var mı yok. Bundan iki kişinin haberi varsa buna kumpas kurmak diyorsun. Halkından izin almadan ekinden belediyesini alıyorsun.

  REFERANDUM YAPTIK HALK BELEDİYELERİN KAPATILMASINI İSTEMİYOR

  Biz kapatılan belediyelerde referandum yaptık 361 bin 700 vatandaşımız bu beldelerde oy kullandı. Bunların 351 bini beldemizden memnunuz dedi. Kapatılsın diyenlerin sayısı 686. Vatandaşın sesidir bu. Referandum yaptığımız beldelerin 168'i CHP'li 158'i AK Partili.. sorumlu bir muhalefet anlayışıyla sandıkları kurduk gelin dedik. Demokrasinin gereğini yapmak varken halkın beklentilerinin dışında ben bildiğimi okurum demek demokrasiyle bağdaşır mı? Biz bunu her yerde söyledik. Buradan belediyesi kapatılan belde sakinlerine sesleniyorum AK Parti'ye oy verirseniz o belediyeler kapanacak CHP'ye oy verirseniz o belediyelerin tamamını açacağız. Yasa sayın Cumhurbaşkanı'na gitti bekliyoruz. Aykırılıklar var, ama ben umutlu değilim açıkça ifade edeyim. 

  BİR GAZETECİNİN YURDUNA DÖNMESİ SENİ NİYE RAHATSIZ EDİYOR

  Çevremizde ciddi olaylar var. Biz insandan vazgeçebilir miyiz? Hadi değiştirelim soruyu insani olandan vazgeçebilir miyiz? İnsandan ve insani olandan hangi hal ve koşulda vazgeçebiliriz. Sosyal demokrat bir partinin lideri olarak söylüyorum ne insani olandan ne de insandan olandan hiçbir şartta vazgeçmeyeceğiz. Arkadaşlarımız gittiler Suriye'de iki gazeteciyi alıp gelmek istediler. Kendisiyle görüştüler aldılar ve Cüneyt'i getirdiler. Arkadaşlarıyla buluşturdular herkes teşekkür ediyor. Yüreğinde insan sevgisi olanlar teşekkür ediyor yüreğinde kin olanlar bunu anlamıyor. Bir gazetecinin vatanına dönmesi seni niye rahatsız ediyor arkadaş. Neden serbest bırakıldı diyorlar. İnsani duygularımız olduğu için bunun mücadelesini verdik. Biz kendi insanımıza saygı duyduğumuz için Türkiye'ye getirdik. Rahatsız olanlara diyorum zavallısınız. Yaradanı yaradılandan ötürü sev diyor. Eee sev kardeşim. yüreğinde kin olan bir insanın topluma verecek bir şeyi yoktur. Sen topluma kin aşılıyorsun. Gençlere kininizi unutmayın diyordu. Umut vaat etmek varken gelecek açısından kininizi unutmayan diyen bir başbakana ne demeli. Onun için özel bir hoca arıyorum. Bir insanın yüreğine nasıl insan sevgisi aşılanır?

  TERÖR SORUNUNU ERDOĞAN ÇÖZEMEZ

  30 yıldır çözemediğimiz bir terör sorunu var. Bir şey yapmalız, ama önce terörün amacını bilmeliyiz. Terörün amacı polisi askeri yok etmek değildir onların amacı tamamen psikolojiktir. Önce toplumun psikolojini bozup, toplumu ayrıştırmaya çalışırlar. Akıl öfkeye yenilirse terörle mücadelede başarı elde edemezsiniz. Bir ülkenin sağduyusu öfkeye yenilirse çılgınlığa dönüşebilir ki terör o zaman amacına ulaşır. Aklı öfkenin önüne koymalıyız. Siyasetçi öfkeyle kinle hareket etmez akılla sağduyuyla hareket eder. O zaman önder rolü oynayabilirsiniz. Siyasetçi çözüm üretmek zorundadır. 

  10 YILDA GELDİĞİ NOKTA ELİNDE İP GEZİYOR

  Ben öfkeyle kinle hareket edeceğim, o bölüyorsa ben de böleceğim. O nedenle öldürmekten başka çözüm üretemeyen siyasetçinin gidip askere yazılması lazım. Onların yasal görevi o. Kavgasız barış ortamını nasıl yaratabiliriz sorusuna cevap aramak olmalı. Şehit sayısı ile öldürülen terörist sayısını kıyaslarsanız büyük bir hata yaparsınız. Bir tek şehidimizi binlerce teröristle karşılaştırmayız. 30 senedir böyle yapılıyor. Siyasetçi oturacak adam gibi çalışma yapacak. Dağa giden bir gencin ömrü 3-5 yıl sürüyor. Terör bitti mi hayır. Siyaset kurumu çözüm üretmediği için bu ölümler devam ediyor. Sorunun kaynağı Bitlis Diyarbakır değil Ankara'dır. 10 yılda Recep Tayyip Erdoğan'ın bulduğu çözüm elde ip geziyor. Uluslararası sözleşmeler AB bütün bunları düşünün. Dışişleri diyor ki elindeki ip Norveç'teki vatandaş için elinde tutuyor diyor. Adalet Bakanı gündemimizde idam yok diyor. Ben merak ediyorum bunlar nasıl bir bakanlar kurulu. Kazayla bunu CHP'liler söyleseydi ne radyolar ne tv'ler.. Vay efendim bu nasıl CHP her kafadan bir ses çıkıyor. Neden şimdi konuşmuyorsunuz Recep Tayyip Erdoğan korkusu sizin ruhunuza mı sindi?

  BAŞBAKAN'IN KREDİSİ BİTMİŞTİR

  Gelinen nokta Başbakan Erdoğan'ın kredisinin bittiğini göstermektedir. Cama bakıyor okuyor sonra ne söylediğini unutuyor. Yıkanlar yapamaz. Bozanlar düzeltemez. Geldiği nokta budur. Bütün dengeleri bozmuştur. Hakkari'de de Türkiye'nin her yerinde Türk bayrağını dalgalandıracağız. O bayrak 74 milyon insanın onurudur gururudur. Sen kimsin de o bayrak üzerinde siyaset yapıyorsun. Ben sana gel Uludere'ye gidelim dedim korktu gelemedi. Ben seni korurum elimize bayrak alıp gidelim. Gelemez cesaret edemez. Van'a gidiyor ev tapusu dağıtacak 2 bin 400 korumayla gidiyor. Sen bu ülkeyi ne hale getirdiğini oturup düşünebiliyor musun?

  Bir insanın önce yüzünün kızarması lazım. Mümkün değil. Bunu şunun için anlatıyorum. Eğer bir siyasi iktidar sorunları çözme gücünü kaybetmişse artık sorunların kaynağı haline gelmiş demektir. Bütün sorunları halka fatura ettiler. Bu beylerin hiçbir fatura ödedikleri yok. Askere gidip şehit düşenler bu ülkenin garibanları. Han hamam sahibi olanlar Karun gibi zenginleşen onlar. Mümkün olsa kefenine de cep yapacak. Bir ülkeyi çatışma noktasına getir bir ülkeyi böl o bölmeden yararlan acaba ben nasıl Köşk koltuğuna oturacağımın hesabı var. İç politkada böyle.

  IRAK İŞGAL EDİLİRKEN EŞBAŞKAN ERDOĞAN'DI

  Gelelim dışpolitikaya. Hep beraber sıfır sorun demişlerdi şimdi herkesle kavgalı haldeyiz. Rahmetli Ecevit Irak'ın işgaline karşı çıkan bir devlet adamıydı. Elli türlü dalavere çevirdiler iktidardan indirdiler. O sadece Türkiye'nin değil Ortadoğu'daki bütün liderlerin barış içinde yaşamak istediği bir liderdi. Ecevit'i indirdiler bir güruh hemen hazır oldu. Mondros'tan bu yana yabancı askerlerin parlamento kararı olmaksızın Türkiye topraklarına girdiğini biliyoruz. Sen beni iktidar yap ben gerekeni yaparım dedi. Bir mart tezkeresini kabul etmedi bu millet ve geldikleri gibi gittiler. Ortadoğu'nun eşbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dı. 1.5 milyon Iraklı öldü onbinlerce kadına tecavüz edildi. Hala onlarca insan ölüyor barış bir türlü gelmiyor. Irak 3'e bölündü Erdoğan kalktı Amerikan askerlerine başarılar diledi. Suriye de üçe bölündü. Eğer siz bunu yaparsanız kendi ülkenize de ihanet etmiş olursunuz. 

  GAZZE'DE BİR İNSALIK DRAMI YAŞANIYOR

  İsrail Filistin çatışmasını bir yana bırakın Libya'da taraf oldu. Nereden taraf oldularsa orada yenildiler. Geldiğimiz noktaya bakın. Herkese düşman bir Türkiye. Herkesin düşman olduğu bir Türkiye. Türkiye bu sürece katkı sağlayan bir ülke konumuna düştü.
  Ne acıdır ki 100 yıl önce bu ülkeler bağımsızlık mücadelesi verdiler.
  Bağımsızlık noktasından gelinen noktaya bak. Bu sürecin tarihçileri bunu
  çok iyi değerlendirmeli. Gazze'de bir insanlık dramı yaşanıyor. İsrail bütün gücüyle
  abluka altına aldığı Gazze'ye bombardıman yapıyor. Herkesi öldüreceğiz diyorlar.
  Bunu kabul etmek mümkün değil. Filistin kendi bağımsız devletini kuracaktır.
  En doğal mücadelesini veriyor Filistin. Sorunların üzerine tankla topla gitmemelisiniz.
  İsrail kendi tarihinden ders almalıdır. En gelişmiş silahlarınız olacak o silahları
  Filistin'de deneyeceksiniz.

  ERDOĞAN OBAMA'DAN GAZZE DERSİNİ ALDI

  Bunu kabul ettiremezsiniz. Çoluk çocuğun katlettiği bir
  savaşı kim yaparsa yapsın kabul edemeyiz. Herkese ders veriyordu ya Gazze'de bir
  açmaza girdiler. Gazze'de bu oldu dedi telefon etti dersini aldı. Çaresizlik üretiyorsanız
  çözüm üretemiyorsanız sizin itibarınız yoktur. Bunu artık Recep Tayyip Erdoğan'ın
  anlaması lazım. Artık bölgede itibar kaybeden bir lidersin.

  KİMSEYE KIZMA KÜRECİK'İ KALDIR

  Arap Birliği'ne kızıyor İslam Kalkınma Örgütü'ne kızıyor AB'ye kızıyor en sonunda Filistinliler'e kızıyor.
  Eğer gerçekten Gazze konusunda bir şey yapmak istiyorsa Malatya Kürecik'te bir füze kalkanı var. Eğer
  samimiysen
   Kürecik'i askıya alırsın. Kürecik radarı niye kuruldu? İsrail'in güvenliği için.
  Mısır'daki sağır sultan bile biliyor. BM niye bir şey yapmıyor. Yapabilir mi yapamaz.
  Kürecik'i kapatmak için sende mangal gibi yürek olmalı. Senin maskeni indireceğim
  Recep Tayyip Erdoğan. Bütün dünyada maskesi indi Türkiye'de inmedi. O medya satılmıyor
  gazeteleri okunmuyor. Yürekli bir adamsan Kürecik'i kapat gelip seni tebrik edeyim. Kimin
  zamanında Türk askerinin başına çuval geçirildi. Kimin askerleri kurşuna dizildi. Kimin
  uçağı düşürüldü. Sadede gel sadede. Bunları yapıyor medya bunu Ortadoğu Fatihi gibi
  lanse ediyor. Hangi Fatih'ten bahsediyorsun. Esen gürleyen ama yağmayan bereketsiz Fatih.  

  CHP İKTİDARINDA TÜRKİYE ORTADOĞU'NUN YILDIZI OLACAK

  Türkiye'yi bölgesinde yıldız ülke yapacak tek parti vardır onun adı da Cumhuriyet Halk Partisi'dir.
  Ortadoğu'nun saygın ülkesi olacağız. Batıyı demokrasiyi unuttuk ahlaki değerleri unuttuk.
  Doğu'daki kavganın bir parçası olduk. Barışı, demokrasiyi, insan haklarını getireceğiz.
  Kadın erkek eşitliğinden korkmayacağız. Üniversitelerin konuşmasından korkmayacağız.
  Konuşan Türkiye'yi hep birlikte yaratacağız. 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir