Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
461.145
0.0284%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Kılıçdaroğlu'nun son parti grubu konuşması

  Kılıçdaroğlu'nun son parti grubu konuşması

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, çok konuşulan "Kredi veriyoruz" sözüne açıklık getirdi.
  • 08.01.2013 - 13:10
  Kılıçdaroğlu'nun son parti grubu konuşması

  Kılıçdaroğlu nun son parti grubu konuşması #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2013'ün ilk parti grubu konuşmasına Zonguldak'ta metan gazı patlamasında hayatını kaybeden 8 maden işçisini hatırlatarak başladı. Türkiye'nin işçi mezarlığına çevrildiğini ifade eden CHP lideri, terörden fazla iş kazalarında can verildiğini ileri sürdü.

  Konuşmasında ilk kez 'Kürt sorunu' ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Kredi veriyoruz" sözüne de açıklık getirerek "Başbakan'a değil, şehit ailelerine destek verdik" dedi.

  "TÜRKİYE İŞÇİ MEZARLIĞINA DÖNDÜ"

  İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları..

  Zonguldak'tan kara bir haber geldi dün akşam saatlerinde, 8 işçimiz yaşamlarını yitirdiler. Biliyorsunuz defalarca iş kazası konusunda grubumuzun dikkatini çekmiştim. Ölümlerde birinci, dünyada üçüncüyüz. Yerin altında çalışıyor bu insanlar. Yolsuzluk yapmıyorlar, hırsızlık yapmıyorlar, alın terleriyle çalışıyorlar. Bunların güvenliğini sağlamak hükümetin yetkisindedir. Nasıl oluyor da bu insanlarımızın güvenliği sağlanıyor. Türkiye'yi neredeyse işçi mezarlığına döndürdük. Terörden çok daha fazla insan kaybımız iş kazalarında oluyor.
  Neden önlem almıyoruz? Bakınız bu iş yerinde bundan birkaç yıl önce yine kaza olmuş 30'a yakın işçimiz hayatını kaybetmişti. Başbakan, 'Bu işe giriyorsak kaderi budur' demişti. Biz kabul etmedik. Avrupa'da İngiltere'de ABD'de olmuyor da niçin Türkiye'de oluyor?

  Sonra bakan gitti 'Efendim çok güzel öldüler' dedi. Siyaset sorumluluk ister. Sorumlulukla yola çıkacaksınız siz.

  Kılıçdaroğlu: 3. büyük sorunumuz Kürt sorunu

  Kılıçdaroğlu nun son parti grubu konuşması #2

  "PARLAMENTODA GÖRÜŞÜLEN BÜTÇE GAYRİMEŞRU BİR BÜTÇE"

  Parlamentoda görüşülen AKP oylarıyla kabul edilen bütçe, gayrimeşru bütçedir. 2013 yılında Türkiye tarihinde ilk kez gayriresmi bütçeyle karşı karşıyayız.

  Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nu Sayıştay denetledi. Raporda diyor ki 'Kurum iş güvenliği ve eğitim daire başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı' burada denetim yapıyor. Firma işyerlerinde yapılan denetimlerde, firmanın iş güvenliğine yönelik alınması gereken önlemler konusunda hassasiyet göstermediğini, büyük faciaların tesadüfen gerçekleşmediğini belirtiyor. 

  "BUNLAR SENDİKALARI OLMAYAN İŞÇİLER"

  Birincisi, çok sayıda yazılı ve sözlü uyarıda bulunulmasına rağmen madenci baş lambaları kullanılamıyor. Kömüre iki metre yaklaşıldığının tespit edilmesine rağmen çalışmalara devam ediliyor. Enerji kablolarının patlamalara neden olabilecek şekilde açık bırakıldığı kaydediliyor. Çalışanlar asgari ücrete sahip taşeron işçiler. Sendikaları olmayan işçiler. Bugün bir fotoğraf vardı bir çocuk babam nerede diyor. 

  Raporun 84. sayfasında bir not var o daha da ilginç: İş güvenliği ve iş sağlığı kurallarına uyulması için firmanın uyarılması, daha sık denetlenmesi ve gerekirse sözleşmenin feshedilmesi gerekir..

  "ÖLEN 8 İŞÇİNİN SORUMLUSU HÜKÜMETTİR"

  Ölen 8 işçinin sorumlusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'dır. Ve sorumlu hükümettir. Şu anda Zonguldak'ta CHP milletvekilleri var onlara gidiniz. Avukat dahil bütün hukuki noktalarda yanınızda olacağız. 

  "TÜRKİYE'NİN 3 TEMEL SORUNU VAR"

  Türkiye'nin üç temel sorunu var: Terör, işsizlik, yoksulluk. Ama hükümet pembe tablolar çizmeye devam ediyor. Büyüme var gelişme var diyorsunuz, ama adama sormazlar mı bu işsizlik ne? Zam milletin belini bükmeye başladı. Zamlarla eğer bir halk uyanıyorsa orada bir sorun var. Zamla yola çıkıyorsanız ailede huzursuzluk çıkar. Sadece 2012 yılı için zam örnekleri vereceğim. Kuru fasülyeye 16.9, su ücretine yüzde 19, odun ücretine 19.6, elektrik ücretine yüzde 20.7, kuru soğana yüzde 20, tren ücretine yüzde 27.4, limona yüzde 55.8 bulaşık deterjanına yüzde 99.8 zam geldi. 

  "EŞİNİZİN AYLIĞINA YÜZDE 99 ZAM GELDİ Mİ?"

  Kamuoyu yoklamaları yapılıyor ya ev kadınları en çok iktidar partisine oy veriyor diye. Eşinize bir sorun aylığına yüzde 99 zam geldi mi? Bunu sorarsanız Türkiye'de demokrasiye en büyük katkıyı siz yapmış olursunuz. Zamların arkası gelecek, peki 2012'de memur ve işçiye ne kadar zam yapıldı. Diyor ki hükümet 2012'de net memur maaşına yüzde 13.3 zam. Zamlar iki taksitle ama maaş zamları ortada.

  "10 MİLYON İNSAN ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR"

  Yeni yılda asgari ücret açıklandı. 733 lira. Malatya'da bir kadın arkadaş asgari ücret ne olmalı diye bana sordu. Kendisine anlattım. 5 kişilik bir aile ne kadar ücretle geçinebiliyorsa asgari ücret de o olmalı dedim. Ben asgari ücretle çalışıyorum, yol parası, iki çocuk okutuyorum para yetmiyor diyor. Bütün asgari ücretlilere sesleniyorum, size bu kadar değer biçen bir iktidarın arkasından gidecek misiniz gitmeyecek misiniz? 10 milyon insan asgari ücretle çalışıyor. Tablo bu. Para bol diyorlar dünyaya borç veriyoruz diyorlar niye asgari ücretliler perişan? Sendikalar ne yaptı, ayağa mı kalktılar, yürüyüş mü yaptılar? Hayır, onların yöneticilerinin altında Mercedes var keyifleri yerinde. 

  "BUNUN ADI KÜRT SORUNU"

  Adına ne derlerse desinler bunun adı Kürt sorunu. 30 yıldır bu sorun çözülmüyor. Elbetteki sorunları iktidar partisi çözecek. Peki, anamuhalefet partisinin bir görevi yok mu? Biz sorunlardan beslenen bir siyasi parti değiliz. Şehitler gelsin, belki bize de bir şey düşer diye düşünmek insanlık dışıdır akıl dışıdır. Başka Türkiyemiz yok! Hangi inançtan hangi kimlikten olursa olsun bu ülkede barışı ve huzuru egemen kılacağız. Fırat'ın suları ile Sakarya'nın suları arasında fark yok. Diyarbakır'daki Reşo'nun alın teriyle Edirneli Hurşit'in alın teri arasında fark yok. Ben ülkemize sahip çıkmak zorundayım. Birisini ötekileştirdiniz mi siz CHP kimliğini bir tarafa atmış olursunuz. Tasada ve kıvançta beraber olmalıyız. Yurttaş olmanın temel argümanı budur. 

  "BU SORUNUN ÇÖZÜM YERİ TBMM"

  Balıkesir'deki şehit anası elimi bırakmıyor. Bu sorunu niye çözmüyorsunuz diyor. El birliğiyle siyasal birikimimizle çözeceğiz. CHP'ye sorunlara teslim olmak değil, sorunları çözmek yaraşır. Yol haritasını en sağlıklı kim belirledi? CHP. Bu sorunun çözüm yeri TBMM'dir. 4 siyasal parti bir araya gelsin dedik. Gelmiyorsa her şehit haberinden sonra sorumlu olan odur diyeceğiz. Daha ertesi gün BDP'ye de MHP'ye de söylemediğini bırakmadı. Bu anlayış Türkiye'yi çıkmaz sokaklara götürür. Bazıları da diyor ki AKP ve CHP bir araya gelsin sorunu çözsünler. Toplumsal mutabakat makamla ölçülen bir şey değil. Peki yüzde 25'in görüşü ne olacak. Onlar bu ülkede yaşamıyor mu? Toplumsal uzlaşma farklı bir kavram.

  Yazarlar var, aydınlar var, STK'lar var. Anayasa yaparken görüş almadık mı? Bunun için ortak aklı ön plana alalım dedik. Sorun çözmek akıl işidir, kişisel çıkarlardan arınma işidir yurttaşı düşünme işidir.

  "KOLAY OLSAYDI ÇOKTAN ÇÖZÜLÜRDÜ"

  Deniyor ki toplumsal uzlaşma yapalım da ee zor. Kolay olsaydı zaten çoktan çözülürdü. Eğer tek başına rakam hesabı yapılsaydı niye bize gidin CHP'yle çözün diyorsunuz AKP'nin tek başına gücü var zaten. Sorun oy çokluğu milletvekili çokluğu değil. Sorun yaşanan sorunları sağlıklı çözememe sorunudur. Olayların arkasından sürüklenen bir iktidar var. Herhangi bir hesabı da yok. Bir stratejisi yok.  

  "SİYASETÇİNİN GÖREVİ ANALARI AĞLATMAMAKTIR"

  'Delilik aynı şeyleri yaparak farklı şeyler beklemektir' diyordu ünlü bilim adamı Albert Einstein.. Siyasetçilerin çok sevdiği bir söz var analar ağlamasın. Siyasetçinin görevi anaları ağlatmamaktır. Eğer bunu başarabiliyorsan görevini yapıyorsun demektir. Hiç kimse CHP'ye şunu söyleyemez; Bu temel sorun konusunda CHP'nin yol haritası yok, hayır var. Biz saydam bir politika izlemek istiyoruz biz halkına yalan söylemeyen bir siyasi gelenekten geliyoruz. Bakınız ne yaptılar, 30 yılda hiçbir şey yapmadılar. Ülkemizin birliği bütünlüğü bayrağı için çalışan bir siyasi partiyiz. Varsak bu ülke için varız. Bizim asla ve asla kişisel menfaatlerimiz olmaz. Seçim öncesinde müzakere deyip seçim sonrası silahla gezmeyiz. Biz önce elimizde iple gezip sonra masaya oturmayız.

  "O DESTEK ERDOĞAN'A DEĞİL, ŞEHİT AİLELERİNE"

  Tayyip Erdoğan'ın ciddiyetini aşan bir sorundur. Kibir aklın düşmanıdır. Hoşgörülü olmalısın. Mevlana'yı hiç mi okumadın. Toprak gibi olun der. Parti Meclisi'nde bir konuşma yaptım. Yaptığım konuşma medyada benim tahminimden daha fazla yer aldı. Biz her ortamda toplumsal barışa destek veriyoruz. Sayın Başbakan'a bu sorunun çözümü için 'Size kredi açacağız, ama 4 önemli koşulumuz var: 1 - Samimi olacaksınız, 2 - Gizli bir ajandanız olmayacak, 3 - Millete hesap veremeyeceğin angajmanlara girmeyeceksiniz, 4 - Muhalefete bu konuda bilgi vereceksiniz', kabul edersen destek veririz dedim. O destek şahsına verilmiş bir destek değildir, şehit analarına şehit babalarına verilmiş bir destektir.

  Sayın Erdoğan'a daha önce de kredi verildi. Kendisi milletvekili seçilemedi. Ama biz demokrasiyi bu ülkeye getiren siyasi parti olarak, milletvekili seçilememesini içimize sindiremedik. 

   

  Görüş Bildir