Euro
15.1837
-0.58%
Dolar
13.4321
-0.29%
Altın
793.8
0.03%
Borsa
1934
-3.85%
Bitcoin
462.533
-6.15%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Kıvırcık Ali davası AİHM'de

  Çatalca'da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Kıvırcık Ali'nin geçirdiği kaza AİHM'e taşınıyor
  • 10.10.2012 - 08:31
  Kıvırcık Ali davası AİHM'de

  Kıvırcık Ali davası AİHM de #1

  'Kıvırcık Ali' olarak tanınan türkücü , in ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına ilişkin, ailenin avukatı tarafından , Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM)başvuruda bulunuldu.

  AİLE AİHM'E BAŞVURDU

  Ankara'daki bir canlı yayına yetişmek üzere Atatürk Havalimanı'na giderken Tepecik mevkiinde (13.01.2011) Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Özütemiz'in ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına ilişkin, ailenin avukatı tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulunuldu.

  "KAZADA İHMAL VAR"

  Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda konuyla ilgili açıklama yapan Özütemiz ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, kazada ihmaller bulunduğunu savunarak, ''Yolda trafik işareti yok, aydınlatma yok, kaya tuzu kullanılmış ve bu mıcır etkisi yapmış. Yol kenarında TIR dorseleri var. Onlara çarpmamak için rahmetli, kazaya maruz kalıyor. Bütün bu ihmaller zinciri nedeniyle 'taksirle ölüme sebebiyet vermek'ten dolayı savcılığa başvurmuştuk'' dedi.

  "KARAYOLLARI KUSURLU"

  Epözdemir, Karayolları Trafik Genel Müdürlüğü yetkilileriyle ilgili ilk polis tutanağında kusurun Özütemiz'de olduğunun ifade edildiğini hatırlatarak, ''Akabinde keşif yapıldı, bilirkişiler Karayolları yetkililerinin de kusurlu olduğunu söylediler. Sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'ne gitti dosya. Üniversite, tanzim ettiği raporda yine alt düzeyde Karayolları yetkililerinin de kusurlu olduğunu belirtti'' diye konuştu.

  VALİLİK İZİN VERMEDİ

  Dava açılması aşamasında kamu görevlisi olan Karayolları yetkilileri için savcılığın izin istediğini ancak gerekli iznin İstanbul Valiliği'nce verilmediğini söyleyen Epözdemir, şunları kaydetti:

  ''Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz ettik ancak bu itiraz reddedildi. Böylece savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. İç hukuk yolu tükenmiş oldu. İç hukuk yolunun tükenmesinin ardından kamu vicdanı rahatlamadığı, adalet tecelli etmediği ve ailede hala makul soru işaretleri olduğu için süreci uluslararası yargıya intikal ettirdik. Bugün itibarıyla AİHM'e başvurduk.''

   

   

   

   


  Görüş Bildir