Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.373
0.11%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  Kıyılardaki kaçak yapılaşma da devletin de suçu var

  Başbakan Erdoğan'ın kıyı şeritlerinin denetleneceğini açıklaması üzerine akıllara kıyılarda bulunan orduevleri geldi.
  • 06.09.2013 - 13:17
  Kıyılardaki kaçak yapılaşma da devletin de suçu var

  Kıyılardaki kaçak yapılaşma da devletin de suçu var #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bodrum seyahati sırasında kıyı şeritlerinde yaptığı denetimlerle gündeme gelen kaçak yapılaşma tartışmaları sürüyor. Sayıştay'ın hazırladığı rapora göre, kıyılardaki kaçak ve çarpık yapılaşmalarda sadece özel kişiler değil, devletin de rolü büyük... Özellikle İstanbul Beylerbeyi'nde geçtiğimiz yıl tamamlanan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 4 katlı bina ile Fenerbahçe Orduevi içerisinde yapılan 7 katlı bina tartışma konusu oldu. Mimarlar, yapıların kıyı kanunlarına uymadığını belirtirken, belediyeler ise askeri alanlarda denetim yapamadıklarını söyledi.

  Taraf Gazetesi'nden Fırat Alkaç'ın haberine göre Fenerbahçe Orduevi'nin sahil tarafına yapılmaya başlanan ve geçtiğimiz yıllarda tamamlanan 7 katlı binanın kaçak ve ruhsatsız olduğu ortaya çıktı. Belediye yetkilileri sahil şeridine en fazla 3 kat imar verildiğini, arka sokaklarda ise bunun 4 kata çıktığını anlattı.

  ASKERİ ALAN KONTROL EDEMEYİZ

  Askeri bölgelerde yapılan bir diğer bina ise Üsküdar Belediyesi'nin sınırları içerisinde kalan, Boğaziçi Köprüsü'nün altı kısmında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı'nda bulunuyor. Askeri alandaki ağaçların kesilmesiyle yapılan bina ilk önce şikayetler üzerine durduruldu. Daha sonra yapımına devam edilen bina 4 kat olarak tamamlandı. Konuyla ilgili yapılan şikayetler ise dikkate alınmadı. Normal şartlarda Boğaziçi İmar Kanunu'na göre boğaziçi ön görünüme sahip bir yerde kamu yararı olan okul, sağlık merkezi gibi yapılar dışındaki yapılara izin verilmiyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait binayla ilgili konuşan Üsküdar Belediyesi yetkilileri ise, binayı, askeri alan içinde kalması nedeniyle kontrol edemediklerini anlattı. Yetkililer "Askeri alanda yapılan binayla ilgili daha önce araştırma yapmıştık. Ancak bina askeri alan içerisinde olduğu için zabıtalarımız oraya giremez. Kontrol etme şansımız yok" açıklamasında bulundu.

  YASALAR ÇİĞNENİYOR

  Mimarlar Odası'nda Anadolu Yakası Şube Başkanlığı yapan mimar Arif Atılgan, kıyı kanunlarına göre sahile 50 metre mesafede hiçbir yapı yapılamayacağını belirterek "Ülkenin her tarafından bu kanun geçerlidir. Ancak buna hiçbir zaman uyulmadı. Fenerbahçe Orduevi'nin bahçesindeki yapılaşma ilçe belediyesinin kontrolünde kalmaktadır. İl belediyesi sahillerle ilgili üst planlarını yapar ilçe belediyeleri ise bunları kontrol eder. Orduevinin içerisine yapılan bina yasal değildir. Bunun askeri bölge olması denetim dışı olması anlamına gelmez. Yasalar sabittir. Askeri alanlardaki binalar sadece askeri yetkililerden izin alınarak yapılıyor." dedi.


  Görüş Bildir