Dolar
6.8643
0.0043%
Euro
7.8458
0.253%
Altın
1808.65
-0.0447%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.334
-0.0167%
Bitcoin
63382.46
-0.5577%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  Kızılkaya: Öcalan günün birinde parlamentoya girecek

  Kürt Yazar Muhsin Kızılkaya düne kadar "bebek katili, terörist başı" olarak adlandırılan Abdullah Öcalan'ın günün birinde parlamentoya gireceğini söyledi.
  • 13.06.2014 - 12:13
  Kızılkaya: Öcalan günün birinde parlamentoya girecek

  Kürt entelektüel Muhsin Kızılkaya, çözüm süreci üzerine yaptığı değerlendirmelerinde Haberx'ten Hülya Okur'a "Öcalan günün birinde parlamentoya girecek" ifadelerini kullandı. 

  Kızılkaya: Öcalan günün birinde parlamentoya girecek #1

  “ÖCALAN PARLAMENTOYA GİRECEK”

  “Öcalan özerklikten öte bir şey düşünüyor. Demokratik modernite diye bir kavram ortaya attı.” demiştiniz bir konuşmanızda. Öcalan bu kadar netse, Türk halkının Öcalan ile kuşkuları yersiz mi? Türk halkı bir gün gelir de, Öcalan’ı siyasi bir figür olarak kabul eder mi?

  Günün birinde Öcalan siyasi figür olarak çıkacak, büyük bir ihtimalle de parlamentoya girecek, milletvekili olacak. Türkiye’deki insanlar bütün bunları da içselleştirecek. Mandela hapishaneden çıktığında, ilk olarak kendisini çukura atıp, üstüne işeyen gardiyanı ziyaret etti. Sonra da kendisini içeriye atan devlet başkanını ziyaret etti. Karısı ve çocukları yanından ayrıldılar, bir tane zenci kadın yanında ona hizmet etti, bütün arkadaşları sen bizi sattın, diye yanından uzaklaştılar, sonra da Mandela oldu. Benzer bir şeyden bahsetmiyorum. Dünyanın en büyük teröristi, dünyanın en önemli siyasi figürü haline geldiyse düşünmek lazım. Ben Mandela ile Öcalan birbirlerine benziyor anlamında bir şey söylemiyorum, örnek olsun diye söylüyorum, dünün teröristi bugünün muteber adamıdır. Bu kural hiçbir zaman değişmemiştir. Kimse de hapishanede ölmüş siyasi lider de yoktur. Avrupalılar, ikinci dünya savaşında birbirlerinden 26 milyon insan öldürdüler, 1945’te savaş bitti, sonra da 50’lerin başında Avrupa Birliği fikriyle bir araya geldiler. Kimse kimseye bir şey demediler, birbirlerine günahlarını, kanını bağışlayıp onun üstünden bir birlik kurdular. Onun için Türkiye’de de olacak olan bu.

  RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

  Görüş Bildir