Dolar
6.979
0.0243%
Euro
8.2061
0.0121%
Altın
1971.21
-0.2459%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
442.527
-0.202%
Bitcoin
77780.18
-1.4511%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  KKTC'den dönen savaş gemisine kaçak içki operasyonu

  KKTC'den dönen savaş gemisine kaçak içki operasyonu

  TCG Bafra korvetinde, 100 bin liralık kaçak içki yakalandı. 13 astsubay tutuklandı..
  • 07.01.2013 - 09:06
  KKTC'den dönen savaş gemisine kaçak içki operasyonu

  KKTC'den dönen savaş gemisine kaçak içki operasyonu #1

  Kıbrıs'taki görevini tamamlayıp üssüne dönen "TCG Bafra" korvetinde 1400 şişe kaçak içki yakalandı. Bir erin dikkati sayesinde fark edilen olayda Gemi Komutanı'nın talimatıyla, kaçak olarak yurda sokulmak istenen piyasa değeri 100 bin TL olan içkilere el kondu. Olayla ilgili 13 astsubay Foça Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltına alırken, Askeri Savcılık da gerekli gümrük denetlemesini yapmayan 4 subay için "görevi ihmal" soruşturması başlattı.

  15 ASTSUBAY İLE 2 SUBAYA SORUŞTURMA

  Foça Başsavcılığı, emsaline az rastlanır bir soruşturmaya imza attı. Savaş gemisiyle Kıbrıs'tan Türkiye'ye kaçak içki sokmaya çalışan 13 astsubay 14 Aralık 2012'de gözaltına alındı. Sanıkların savcılık ifadelerinde suçlamaları kabul ettiği öğrenildi. Mahkemeye sevk edilen şüpheliler tutuklanarak cezaevine kondu. Savaş gemisiyle içki kaçakçılığı yapmakla suçlanan astsubayların isimleri şöyle: Astsb. Bçvş. Şaban K., Astsb. Kd. Çvş. Emre D., Astsb. Üçvş. Haldun B., Astsb. Üçvş. Mustafa D., Astsb. Üçvş. Yakup B., Astsb. Üçvş. OkanT., Astsb. Çvş. Ahmet E., Astsb. Kd. Çvş. Tuncay D., Astsb. Çvş. Murat M., Astsb. Kd. Çvş. Gökhan Ç., Astsb. Bçvş. Erman G., Astsb. Çvş. Cemal E. ve Astsb. Üçvş. Hasan B.

  Öte yandan Güney Deniz Askeri Savcılığı da gümrük kontrollerini layıkıyla yapmayan Yarbay Gürcan T., Üsteğmen Derya B., Astsb. Kd. Bçvş. Muharrem B. ve ismi öğrenilemeyen bir astsubay hakkında "görevi ihmal" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

  14 ARALIK'TA GEMİYE BASKIN YAPILDI

  Savaş gemisiyle kaçakçılık girişimi şöyle gerçekleşti: İzmir'in Foça İlçesi'nde bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Batı Görev Grup Komutanlığı'na bağlı TCG Bafra gemisi bir görev için bulunduğu Kıbrıs'tan 14 Aralık 2012'de döndü. Gemi, Kıbrıs'tayken bir grup rütbeli personel gece nöbetleri sırasında gizlice gemiye 1400 şişe lüks markalı içki yükledi. Yüklemelerde erler de kullanıldı. Prosedür gereği yurtdışından gelen askeri gemiler limana girdiklerinde nöbetçi Gümrük İşlemleri Kontrol Heyeti tarafından gümrük denetlemesinden geçiriliyor. TCG Bafra Foça'ya geldiğinde Gümrük Kontrolü işlemi nöbetçi Yarbay Gürcan T. amirliğindeki 4 kişilik heyet tarafından yapıldı. Gemiye kontrole giden görevli personel hiçbir kontrol yapmadan sadece evrakları doldurdu ve gemiden ayrıldı.

  KAÇAKÇILARI DİKKATLİ ASKER YAKALATTI

  Heyet gemiden ayrıldıktan sonra yılbaşında satmak için getirilen içkiler indirilmeye başlandı. Ancak o olayı gören bir er durumu Gemi Komutanı'na bildirdi. Gemi Komutanı ihbar üzerine şüphelileri suçüstü yakaladı. Olay üst komutanlara bildirildikten ve gerekli onay alındıktan sonra olay Güney Deniz Askeri Savcılığı'na intikal ettirildi. Askeri savcılık "kaçakçılık" konusunda görevsizlik kararı vererek dosyayı Foça Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Askeri savcılık "görevi ihmal" konusunda ise soruşturma başlattı.

  Görüş Bildir