Petrol
113.09
1.04%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.494
-1.35%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Kobani'den gelen PKK'lılar sokak olaylarına karıştı

  HDP'nin Kobani'ye geçişe izin verilmediği iddiasına karşın, Türkiye'ye gelen 290 YPG'liden sadece 60'ının geri döndüğü ve bazılarının sokak olaylarına karıştığı ortaya çıktı.
  • 16.10.2014 - 06:17
  Kobani'den gelen PKK'lılar sokak olaylarına karıştı

  Kobani den gelen PKK lılar sokak olaylarına karıştı #1

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) her fırsatta Türkiye'nin Kobani'ye destek vermediği ve bölgeye geçmek isteyenleri engellediği yönünde hükümeti eleştirirken, önceki gün sınırda bu iddianın tam tersi bir gelişme yaşandı.

  Kobani'de IŞİD ile savaşan 290 YPG'li, çatışma alanında sıkışında çareyi sınırı geçerek Türkiye'ye sığınmakta buldu.

  AÇILAN SINIRDAN SADECE 60 KİŞİ KOBANİ'YE GEÇTİ

  Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Türkiye'ye sığınan YPG'liler, daha sonra IŞİD'e karşı savaşmak istediklerini beyan ederek Kobani'ye geri dönmek istedi. Ankara da "IŞİD ile savaşmak isteyen geri dönebilir. Dönmek isteyene sınır açık" yanıtı verdi.

  Sınır birliklerine "Kobani'ye geçmek isteyenlere izin verin" denildi. Sınır açılınca YPG militanlarının önemli bir kısmı fikir değiştirdi. 290 YPG'liden sadece 60'ı sınırı geçerek Kobani'ye gitti. Geri kalan 230 militan Türkiye'de kaldı.

  Kaynaklar Türkiye'nin hiçbir zaman Kobani'den gelen ve Suriye'ye dönmek isteyen Suriyeli savaşçılara kapıyı kapatmadığına vurgu yapıyor. Türkiye'ye sığınan ve Türkiye'de tedavi olan YPG'liler de tedavilerinin ardından yeniden Kobani'ye dönmek istediklerinde Mürşitpınar sınır kapısı üzerinden dönüşleri sağlanıyor.

  SAVAŞTAN ÇEKİNENLER PROPAGANDA YAPIYOR

  Askeri kaynaklar da YPG'li savaşçıların Kobani'de çok çetin bir savaş verdikleri ve IŞİD'e karşı korkusuzca mücadele ettikleri yönünde bir algı oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekiyor.

  YPG'lilerin ABD öncülüğünde gerçekleşen hava saldırıları sayesinde Kobani'de ayakta kalabildiği ifade edilirken, Kobani'de savaşmaktan çekinen YPG'lilerin de cephe gerisinde propaganda gayreti içinde olduklarına vurgu yapılıyor.

  HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "Bıraksalar on binlerce Kürt genci IŞİD'i tükürüğünde boğar" diyerek hükümeti eleştirmişti.

  KOBANİ'DEN GELENLER OLAYLARA KARIŞTI

  Jandarma istihbaratının Kobani raporuna göre IŞİD'in ilerleyişi karşısında Kobani'den çekilen ve Türkiye'ye gelen bazı PKK'lılar sokak olaylarına karıştı. Kobani bahanesiyle şehirlerde çıkarılan olayların bir "serhildan" (ayaklanma) provasıydı. Benzeri olayların yeniden denenebileceği uyarısında bulunuldu. Jandarma İstihbarat'ın Kobani raporundaki detaylar şöyle:

  KOBANİ'DEN SOKAĞA

  IŞİD, PYD milislerini geriletirken, IŞİD karşısında tutunamayan bazı PKK mensuplarının Kobani'yi terk ederek Türkiye'ye giriş yaptığı tespit edildi.

  Kaynaklar IŞİD'in ilerleyişi karşısında Kobani'den çekilen ve Türkiye'ye gelen bazı PKK'lıların sokak olaylarına karıştığını, bunun tespit edildiğini vurguladı.

  SERHİLDAN PROVASIYLA TÜRKİYE'Yİ TEHDİT

  Kandil'in Türkiye'de sokakları karıştırarak iki amaca ulaşmaya çalıştığı belirtiliyor. Kaynaklar, Kandil'in bir "serhildan" provasıyla hem taban üzerindeki etkisini ölçmek hem de Türkiye'ye "Suriye'nin kuzeyinde bizim çıkarlarımızı tehdit ederseniz ülke içini karıştırırız" mesajı vermek istediği analizini yapıyor.

  YABANCI İSTİHBARAT KANDİL'İ KARIŞTIRDI

  Suriye'nin kuzeyinde değişen konjonktürün Kandil'in kafasını karıştırdığı, IŞİD'i bahane gösteren bazı yabancı istihbarat örgütlerinin de Kandil'i çözüm sürecini askıya alması için teşvik ettiği ifade ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir