Euro
14.3517
2.45%
Dolar
12.7335
2.95%
Altın
730.46
2.44%
Borsa
1.806
1.68%
Bitcoin
736.055
4.48%
18ºC
İstanbul
Hafif yağmur 18 C

  Köln'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okundu

  Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen ve binlerce Türk'ün katıldığı mitingde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okundu.
  • Ajanslar
  • 31.07.2016 - 22:52
  Köln'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okundu

  “Darbeye Karşı Demokrasi Platformu”, Almanya’nın Köln kentine bağlı Deutzer Werft’te Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi düzenledi. Yağmura rağmen mitinge Almanya’nın diğer kentleri ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yoğun katılım oldu.

  ŞEHİTLERİN İSİMLERİ OKUNDU

  Mitingde ilk olarak darbe girişimi sırasında şehit olanların isimleri tek tek okundu. Mitinge katılanlar isimler okunurken "Burada" diye bağırdı. Yaklaşık 100 derneğin destek verdiği mitingde Türk bayraklarının yanı sıra Almanya bayrakları da göze çarptı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı mitingde 2 bin 700 Alman polisi görev yaptı.

  Köln de Cumhurbaşkanı Erdoğan ın mesajı okundu #1

  ALMANYA'DAKİ SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLER DE ANILDI

  Mitinge Türkiye’den Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da katıldı. Darbe girişiminde şehit olanların yanı sıra Paris ve Münih’teki saldırılarda hayatını kaybedenler için de saygı duruşunda bulunuldu. Mitingde ayrıca Münih ve Ansbach saldırılarında hayatını kaybedenler de anıldı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurulacak dev ekrandan video konferans yoluyla halka hitap etmesi Almanya Anayasa Mahkemesi kararıyla engellendi.

  Köln de Cumhurbaşkanı Erdoğan ın mesajı okundu #2

  İŞTE ERDOĞAN'IN MESAJI

  Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı olarak okundu. Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verildi; “Türkiye, 15 Temmuz gecesi tarihinin en hain, en alçak, en onursuz darbe girişimlerinden birine, bir terör saldırısına, bir işgal teşebbüsüne maruz kalmıştır. Fetullahçı terör örgütü mensubu bir grup asker kendi milletine, kendi devletine, kendi meşru kurumlarına, demokrasimize karşı silahlı bir darbe girişimi başlatmıştı. Darbe teşebbüsünde bulunanlar devletin kendilerine emanet ettikleri savaş uçaklarıyla, helikopterlerle, tanklarla, silahlarla bu milleti teslim alabileceklerini sandılar.

  Köln de Cumhurbaşkanı Erdoğan ın mesajı okundu #3

  MİLLETİMİZ CANI PAHASINA..

  Milletimiz darbecilerin niyetini ve kim olduklarını anlar anlamaz çağrımız üzerine sokaklara dökülerek canı pahasına istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır. Darbecilerin silahlarının karşısına korkusuzca dikilen milletimiz bu kararlı ve fedakar tavrıyla oynamak istenen oyunu bozmuştur. Türkiye, 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece tarihinin başlangıç itibarıyla en karanlık ama hamdolsun bitişi itibarıyla en şanlı günlerinden birini yaşamıştır. O gece milletimiz köken, bölge, mezhep, meşrep, fark gözetmeksizin kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, her kesimden insanıyla milli iradeye ve demokrasiye olan bağlılığını tüm dünyaya örnek olacak şekilde göstermiştir. 15 Temmuz gecesi meydanlarda AK Partilisi, Cumhuriyet Halk Partilisi, Milliyetçi Hareket Partilisi, şu veya bu partilisi yoktu. Sünnisi, Alevisi, Caferisi, milliyetçisi, muhafakarı, sosyal demokratı yoktu. O gece sokaklarda ve meydanlarda farklı düşünceler, farklı hesaplar değil sadece ve sadece özgürlük ve demokrasi sevdalısı bir millet vardı. Demokrasisine, hukuk devletine, temel hak ve özgürlüklerine, iradesine, geleceğine sahip çıkan milletimle iftihar ediyorum.

  BUGÜN TÜRKİYE DAHA GÜÇLÜDÜR

  Şundan emin olunuz, bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahı olduğundan daha güçlüdür. 2023 hedeflerine ulaşmaya çok daha yakındır. Bugünkü Türkiye dünyanın her köşesindeki kardeşlerine, dostlarına, mazlumlara ve mağdurlara sahip çıkma konusunda dünden daha kararlı, daha azimlidir. Ülkemizdeki darbe girişiminin duyulduğu andan itibaren her yerde olduğu gibi Almanya’daki vatandaşlarımızın da kalpleri ve dualarının bizim yanımızda olduğunu biliyoruz. Almanya’da yaşadığı şehirlerde sokaklara dökülen, sabaha kadar ülkelerine destek olan kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

  Rahmetli Neşet Ertaş’ın dediği gibi, ‘Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez. Gönülden gönüle gider yar oy’. Milletimle, şu anda Köln’de demokrasi mitinginde bir araya gelen kardeşlerimle aramızda gönül bağını, kalpten kalbe giden bağı kesmeye kimsenin gücü yetmez. İstiklal marşı şairimizin dediği gibi, milletimizin, yurdumuzun ve kardeşlerimizin yaşadığı her yerde tüten en son ocak sönmeden, bağımsızlığından vazgeçmeyeceğine 15 Temmuz’da dost, düşman herkese gösterdiğini inanıyorum.

  Bu duygularla demokrasiye saygı mitingine katılan tüm vatandaşlarımızı ve dostlarımızı bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Allah’a emanet olun, sağlıcakla kalın”

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir