Komisyon Demirel'e 12 Eylül'ü soracak

Komisyon Demirel'e 12 Eylül'ü soracak

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Alt Komisyonu Başkanı Naci Bostancı, 12 Eylül araştırması kapsamında Demirel'in de aralarında bulunduğu bazı isimleri dinleyebileceklerini söyledi. Açıklamaya göre dinlenecek kişi sayısı 50 ile sınırlanacak ve kişisel hikayeler yerine döneme ilişkin genel konular ele alınacak.

Açıklama 12 Eylül Alt Komisyon Başkanı Başkanı Naci Bostancı'dan geldi.

O DÖNEMİN TANIKLARI

Bostancı, darbe öncesi, darbe ve darbe sonrasındaki tablonun net bir şekilde ortaya çıkarılması için, o dönemi yaşayan ve bu tabloyu ortaya koyabilecek kişilerin de dinleneceğini söyledi.

50 KİŞİ DİNLENECEK

Dinlenecek kişi sayısını 50 ile sınırladıklarını kaydeden Bostancı, mağdurların kişisel hikayelerinden çok, o döneme ilişkin genel hikayelerine daha fazla odaklanacaklarını ifade etti.

Dinleyecekleri kişileri de buna göre belirlemeye çalıştıklarını anlatan Bostancı, Süleyman Demirel, Kenan Evren, Deniz Baykal, Semra Özal, Bülent Ulusu gibi isimlerin bu kişiler arasında olabileceğini dile getirdi.

Belirlenecek kişilerin komisyona çağrılabileceği gibi duruma göre komisyonun da söz konusu kişilerin yanına giderek bilgisine başvurabileceğini belirten Bostancı, bunun dışında, darbe dönemi ile ilgili yazılan hatıralardan da yararlanacaklarını kaydetti.

Bostancı, bilgi alma çalışmalarını nezaket çerçevesinde yürüteceklerini ifade etti.

Naci Bostancı, 12 Eylül davasına ilişkin olarak, davayı sürdüren mahkemenin elindeki belgelerden de yararlanmak istediklerini bildirdi.

CEZAEVLERİ YÖNETİCİLERİ DE DİNLENECEK

Bostancı ayrıca çalışmalar kapsamında dönemin büyük davalarının yürütüldüğü mahkemelerin başkanları ile Mamak, Metris ve Diyarbakır cezaevlerindeki yöneticiler ve mahkumları da dinleyebileceklerini söyledi.

Bostancı, mahkeme başkanlarına özelikle davanın nasıl yürütüldüğünü, hiyerarşi kapsamında bir baskı olup olmadığını sormak istediklerini vurguladı.