Petrol
96.94
-0.11%
Euro
18.4211
0.03%
Dolar
17.8759
0.04%
Altın
1.028
-0.08%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.944
3.43%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Korucular TBMM'de PKK'yı anlattılar

  Korucular, yeni stratejisini devreye soktuğunu anlattı.
  • 23.12.2011 - 08:37
  Korucular TBMM'de PKK'yı anlattılar

  Korucular TBMM de PKK yı anlattılar #1

  Korucular, Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu bazı milletvekillerinin 2010'da çocukları PKK tarafından öldürülen ailelere giderek "Özür diliyoruz. Örgüt bu saldırıyı gerçekleştirenleri artık içinde barındırmıyor" dediklerini söyledi.

  Korucular, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Terör ve Şiddet Olayları Kapsamında Yaşam Hakkı İhlallerinin İnceleme Alt Komisyonu'nda PKK'nın "özür startejisi" geliştirdiğini anlattı.

  AHMET TÜRK'TE VAR

  Alt komisyon Hakkâri ve Batman'dan gelen biri emekli 5 korucuyu dinledi.
  Korucular, PKK'nın kendisini meşrulaştırma amacıyla strateji değişikliğine gittiğini belirtirken, öldürdükleri insanların ailelerine giderek, "özür mekanizmasını" devreye soktuklarını kaydetti. Ahmet Türk'ün'de aralarında bulunduğu bazı vekil ve bölgenin ileri gelenlerinin, korucu ailelerinin de bulunduğu acılı ailelere özür ziyaretinde bulunduklarını belirten korucular, şöyle konuştu:

  'BU BİR HATAYDI'

  "Örgüt strateji değiştirdi. Önceden herkesi hedef alıyorlardı şimdi silahlı güçleri alıyorlar. Şimdi korucularla iyi ilişkiler geliştirmek istiyorlar. 2010'da koruculara yönelik saldırıların ardından şehit olan arkadaşlarımızın ailelerinin de aralarında bulunduğu ailelere bölgenin ileri gelenleri ziyarette bulundu. O dönem DTP'li Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu bu heyet aile bireyleri PKK tarafından öldürülen ailelere gidip 'Bu bir hataydı. Özür diliyoruz. Örgüt sizi önemsiyor. Sizlere zarar vermek istemiyor. Barışmak istiyor. Yapılan yanlıştı. O yanlış saldırıyı yapanlar örgütten atıldılar. Bağları kalmadı. Dolayısıyla arada barış sağlayalım' dedi. Biz de 'Razı gelmiyoruz, yapılanı hata görmüyoruz, canımız gitti. Örgütten atıldığını söylediğiniz kişiler hâlâ örgüt için çalışıyor. Kimin yaptığını biliyoruz, dediğiniz doğru değil. Söylediklerini kabul etmiyoruz. Biz de Kürdüz ama devletten Kürt olduğumuz için hiçbir ayrımcılık görmedik' dedik. Ama şu an örgüt bölgede önemli isimleri gönderip özür dileyerek halkla arasını iyileştirmek istiyor.

  'PANİĞE KAPILDILAR'

  Kırsala ve KCK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlar, halkla ilişkilerini iyileştirmek isteyen PKK'yı paniğe sevk etti. KCK operasyonlarından sonra 6 aydır rahat ettik. Ciddi operasyonlar yapıldığı için artık PKK baskı yapamıyor. Halkta devlete karşı güven oluşunca ihbar ediyor. Devletin güçlü olduğunu halk hissettti. Son 6 ayda PKK'nın da biteceğini hisseti. Onun için daha korkukuz davranıyor."

  'SİLAH BİZDE KALSIN'

  PKK'nın da hedefi haline geldiklerini belirten korucular, "Büyük acılar çektik, çekiyoruz. Şehit ve Gaziler Derneği kurduk. Devlet her türlü desteği veriyor ama sıkıntılarımız çok" diyerek bazı isteklerde bulundular. Korucular, PKK'nın yandaş toplamak için daha fazla imkan sağladığını, dağa çıkardıklarına maaş verdiklerini ve ailelerine baktıklarını dile getirdi. Kendilerinin ise köylerinden ayrılmak durumunda kaldıklarını, çiftçilik yapamadıkları ve hayvanlarını kaybettikleri için geçim sıkıntısı içinde olduklarını vurgulayan korucular, tek gelirlerinin 750 TL'lik maaşları olduğunu kaydetti. Maaşlarının artırılmasını isteyen korucular, verilen silahların emekli olduktan sonra da kendilerinde kalması yönünde talepte bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir