Euro
15.2700
0.17%
Dolar
13.4408
0.12%
Altın
793.9490
-0.23%
Borsa
2,050.07
0.39%
Bitcoin
568.855
0.14%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Köylüler PKK baskınını biliyordu iddiası

  Yeşiltaş Karakolu'na yapılan saldırı öncesi ilginç bir iddia ortaya atıldı.
  • 22.06.2012 - 12:03
  Köylüler PKK baskınını biliyordu iddiası

  Köylüler PKK baskınını biliyordu iddiası #1

  8 askerin şehit olduğu karakol saldırısı gündemdeki yerini koruyor. Yeşiltaş'ta ikâmet eden köylülerden bazıları, baskından hemen önce karakol komutanıyla görüşüp, "Köyden bir kişi kayboldu, onu aramak için köyden çıkacağız" demiş.

  İşte bu durum beraberinde birçok soruyu da akıllara getirdi. Saldırı öncesi köyde kayıp vakasının yaşanması tesadüf müydü?

  KOMUTAN: ARAMAYA ÇIKTILAR

  Taraf'tan Mehmet Baransu, iddia sonrası Yeşiltaş Karakol komutanıyla görüştü. Komutan baskından önce böyle bir durumun gerçekleştiğini doğruladı, ancak bunun baskın emaresi olmadığını da söyledi. Köyün boşaltılmadığını, sadece kaybolma durumunun, köylülerden bazılarının aramaya gittiklerinin gerçek bilgi olduğunu söyledi.

  TÜM ŞEHİTLER KAMİL ÜSSÜNDEN

  Taraf gazetesi baskınla ilgili bazı ayrıntılara ulaştı. Sayılarının 200'e yakın olduğu tahmin edilen PKK'lı grup, önce Yeşiltaş Karakolu'nu ve köyü koruyan üs mevzilerden "Kamil" ve "Çelik" üslerine saldırı gerçekleştirmişler. Bu üslere daha önce burada şehit olan "Kamil" ve "Çelik" isimli iki askerin isimleri verilmiş. PKK ilk saldırıyı "Kamil" üssüne yapıyor ve sekiz asker de burada hayatını kaybediyor.

  "Kamil" üssü bir süreliğine PKK'lıların eline geçiyor. Ardından karakoldan ateş açılması sonucu üs tekrar geri alınıyor. Yeşiltaş Karakolu, 2007 yılında baskın yapılan Dağlıca Taburu'na yaklaşık 4 kilometre mesafede. PKK'lılar aynı anda Dağlıca Taburu'na da taciz ateşi ve baskın gerçekleştiriyorlar. Ancak burada Jandarma Özel Harekât Uzman Erbaşlar bulunduğu için, profesyonel askeri eğitim alan birlikler herhangi bir can kaybı olmadan ateşe cevap veriyorlar.

  2010'DA KARA KUVVETLERİNE DEVREDİLDİ

  Karakolda sekiz askerin hayatının kaybetmesinin nedeni ise acemi erler olması. Yeşiltaş Karakolu bundan bir süre öncesine kadar Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeydi. Burada Jandarma Özel Harekat birlikleri vardı. Ancak 2010 yılında yapılan protokol çerçevesinde burası Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na devredildi.


  Görüş Bildir