Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
423.568
-3.74%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Kozinoğlu'nun son isteği hamsili pilav

  Cezaevinde yaşamını yitiren MİT mensubu Kozinoğlu'nun son isteğini amcası Tufan Kozinoğlu açıkladı.
  • 28.12.2011 - 14:36
  Kozinoğlu'nun son isteği hamsili pilav

  Kozinoğlu nun son isteği hamsili pilav #1

  Tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde 13 Kasım 2011 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu hakkında bilinmeyenleri amcası Tufan Kozinoğlu anlattı.

  40. GÜN MEVLÜDÜ OKUTULDU

  Trabzon'da yerel yayın yapan Kuzey Ekspres Gazetesi'ne konuşan amca Tufan Kozinoğlu, Kaşif Kozinoğlu'nun ölümünün 40. gün mevlüdünü okutmak için Trabzon'a geldiğini belirtti. Amca Tufan Kozinoğlu, kimsenin yeğenine vatan haini demeye hakkı olmadığını belirterek, "Vatansever bir evladımızı zamansız ve beklenmedik bir şekilde kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Evladımızı kaybedeli 40 gün oldu. 40. gün mevlüdünü, doğduğu mahalle olan Erdoğdu mahallesi caminde okutmak ve onu anmak için Trabzon'a geldik. Benim bütün yaşantım bir tarafa, çocuğumuzun ölümünden duyduğum üzüntü bir tarafa. Bana en çok dokunan durum; bu çocuk Trabzon'da doğdu, o doğduğunda Sotka mahallesinde oturuyorduk. Kulağına ezanı bir hafız ağabeyimiz vardı o okudu. Ailece çok derin bir üzüntü yaşıyoruz, bu ölüm bizim için zamansız ve beklenmedik oldu" dedi.

  KİMSE ONA VATAN HAİNİ DİYEMEZ

  "Kimsenin ona vatan haini demeye hakkı yok" diyen Kozinoğlu "Tutuklandığı süre boyunca kendisini Silivri'de ziyarete gittim. Konuştuk, hapisten çıktığında işine döneceğini, 65 yaşında emekli olacağını düşünüyordu. Emekli olduktan sonra da 4 tane kitap yazmak istiyordu. Yani içerisinde olduğu süreçten alnının akıyla çıkacağından o kadar emindi. Kendinden bu kadar emindi. Çünkü yanlış hiçbir şey yapmadığına inanıyordu. Son görüşmemizde bana, '4 sayfalık bir iddianame var, bunun içinde tek doğru olan benim Trabzonlu olduğum' demişti. Doğduğu yeri seven, vatanını seven ve vatanı için canla başla çalışan bir insandı. Askeriyede mavi bereliler vardı, bordo bereli özel birlikleri de kendisi kurdu. Burada bir espri var, bordo-mavi olsun istedi, Trabzonspor'a olan sevgisini böyle gösterdi. Bunu düşünebiliyor musunuz? Özel kuvvetleri o kurdu, hatta oğlunun adını da 'Özel' koydu. Memleketine ve işine sevdalı bir adamdı" şeklinde konuştu.

  Amca Tufan Kozinoğlu, yeğeni ile görevde olduğu süreçte en son 1991 yılında görüştüğünü ve bunun ardından da tutuklandıktan sonra Silivri'de görüştüğünü belirterek "Kaşif ile görevde olduğu süreçte en son 1991 yılında görüşmüştüm. Ben Almanya'da yaşıyorum. Almanya'ya görevli geldi, bana uğradı, bir yer bulduk, oraya yerleşti. Bir ay sonra a tamamen ortadan kayboldu. Sokakta görse selam dahi vermiyordu. Tutuklandıktan sonra Silivri'ye onu ziyarete gittiğimde, 'amca gördün mü, bana diyordun ki oğlum niye arayıp sormuyorsun. Ben sizinle sürekli görüşseydim, benim evi nasıl dağıttıysalar senin evini de öyle dağıtırlardı' dedi. Kendi ailesini korumak için bizimle bağlarını tamamen koparmıştı. Devamlı aileden uzak kaldı. Çok nadir telefonla konuşurduk o kadar."

  AMCASINDAN İNCİR, HAMSİLİ PİLAV VE SİMİT İSTEMİŞ

  Kaşif Kozinoğlu'nun Trabzon'u ve Trabzonspor'u çok sevdiğini hatırlatan Tufan Kozinoğlu "Trabzonspor'un da üyesiydi. Trabzonspor'un Rus takımı CSK Moskova ile oynadığı maçın ardından Silivri'ye onu ziyarete gittim. Maçı izleyip izlemediğini sordum. İzlediğini söyledi. Amca dedi, 'Torosan incir reçeli, hamsili pilav bir de Trabzon simidini o kadar özledim ki.' Oraya getirme şansımız yoktu ama 'çıkınca bunları yeriz oğlum' dedim, ama olmadı" ifadelerini kullandı.

  KAŞİF KOZİNOĞLU KİMDİR?

  MİT Dış Operasyonlar Dairesi başkanı, eski asker Kaşif Kozinoğlu, 1955 yılında Trabzon'da doğdu. 1976 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun olan Kozinoğlu, 1980 yılında Özel Harp Dairesi'nde göreve başladı. 1995 yılına kadar Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın Tim Komutanlığı'nda İstihbarat Subaylığı, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Eğitim Öğretim Grup Komutanlığı'nda görev yaptı. 1995 yılında Eğitim Öğretim Grup Komutanlığı'ndan isteğiyle emekli olup, MİT'e girdi. Ordu'da Özel Harp Dairesi'nde binbaşı rütbesiyle görev yaparken, Orta Asya'dan sorumluydu. Suriye, Bosna-Hersek ve Afganistan'da da görev yapan Kozinoğlu, Eylül 2010'da müsteşar Dr. Hakan Fidan'ın talimatıyla "Baş Müşavir" sıfatıyla Asya Bölgesi'ne atandı. Bu tarihten itibaren de 5 defa yurt dışı görevine gönderildi. En son 9 Mart'ta görevinden dönen Kozinoğlu'nun Mayıs 2004'te Alaattin Çakıcı'nın yurt dışına kaçışı olayında Çakıcı'nın yakın adamları ile telefon görüşmesi yaptığının ortaya çıkarılmasından ötürü ifadesine başvuruldu ve davası devam ederken 13 Kasım 2011'de Silivri Cezaevi'nde vefat etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir