Euro
15.3297
0.38%
Dolar
13.5472
0.56%
Altın
798.79
0.66%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
479.553
-1.77%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C
  Kraliçe Elizabeth gerilla ile el sıkıştı

  Kraliçe Elizabeth gerilla ile el sıkıştı

  Kraliçe Elizabeth, bir zamanların azılı gerillalarından olan, Martin McGuinness ile el sıkıştı.
  • 28.06.2012 - 10:38

  Kraliçe Elizabeth gerilla ile el sıkıştı #1

  İrlanda barış sürecinde dün tarihi bir adım daha atıldı. Kraliçe 2. Elizabeth, tahta çıkmasının 60'ıncı yılı dolayısıyla yapılan Elmas Jübile kutlamaları çerçevesinde gittiği Belfast'ta 1979'da kuzeni Lord Mountbatten'ı öldüren, yönetimine karşı savaşan IRA örgütünün bir zamanlar üst düzey komutanlarından olan, Kuzey İrlanda Başbakan Yardımcısı Martin McGuinness ile iki kez el sıkıştı.

  "ÇOK HOŞTU"

  Co-operation Ireland kuruluşunun Belfast'taki Lyric Tiyatrosu'nda düzenlediği sanat etkinliğinde Kraliçe McGuinness'le önce kapalı kapılar ardında bir araya geldi. Sonra kameraların önünde etrafa gülücükler saçarak tokalaştı. Kraliçeyle el sıkışmak için sıraya giren McGuinness, Kraliçe'yi İrlanda dilinde "Hoşçakalın, Tanrı yolunuzu açık etsin" diye uğurladı. Bir gazetecinin görüşmenin nasıl geçtiği sorusuna McGuinness, "Çok hoştu" diye cevap verdi.

  "BUGÜNE KADARKİ EN CESUR ŞEY"

  İngiliz basını, birkaç saniye süren el sıkışma anını "tarihi" olarak yorumladı. Daily Mail gazetesi, "Bugüne kadarki en cesur şeyi yaptı" diyerek Kraliçe'ye övgüler yağdırdı. Siyasi uzmanlara göre buluşma, Kuzey İrlanda'nın yeni politikasını sembolize ediyor.

  Kraliçe Elizabeth gerilla ile el sıkıştı #2

  HALKIN DESTEĞİ ARTIYOR

  Kraliçe ile el sıkışarak, IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein diplomasi yapabildiklerini gösterdi, böylece gelecek genel seçimlerde ciddi bir aday olabilecek. İrlanda'daki son kamuoyu anketlerinde zaten halkın partiye desteği artıyor. Ancak Sinn Fein'in el sıkışma töreniyle parti içindeki bazı isimleri kaybetme riski de var.

  HİTLER DE SİNAGOGA GİTMİŞTİ

  Telegraph gazetesinde yayınlanan Ed West imzalı analizde ise bir zamanlar düşüncesinin bile "Hitler'i sinagogda görmek" gibi imkansız görünen tarihi dönüm noktasının gerçekleştiğini, ancak barışın hala kırılgan olduğu belirtildi. İki ülke barışında önemli bir sorun var; 30 yıllık şiddet geçmişiyle hesaplaşmak.


  Görüş Bildir