Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
384.533
-9.43%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Kullanılmayan banka hesaplarında son gün

  Kullanılmayan banka hesapları için verilen süre bugün doluyor.
  • 28.04.2014 - 10:59
  Kullanılmayan banka hesaplarında son gün

  Bankaların kullanılmayan mevduat hesaplarının kapatılması için verdiği süre bugün doluyor. Kullanılmayan hesapların kapatılmaması halinde, Mayıs'ta yürürlüğe girecek Tüketici Kanunu’na göre, bankalar kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacak.

  Kullanılmayan banka hesaplarında son gün #1

  KAPATILAN HESAPLAR İÇİN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİLMEYECEK

  Bankalar, bugün (28 Nisan) ve öncesinde kapatılan hesaplar için herhangi bir ücret talep edemeyecek. Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun tartışmaya açılan taslağına göre, hesap işletim ücreti başta olmak üzere birçok ücret ve kesinti yasal zemine kavuşuyor. Yeni düzenlemeyle banka müşterileri kesinti ve ücretler nedeniyle tüketici mahkemelerine gidemeyeceği için atıl hesapların kapatılması önemli.

  OTOMATİK ÖDEME TALİMATLARININ İPTALİ ZORUNLU

  Banka hesapları mevcut uygulamaya göre, internet şubeleri, ATM’ler ve çağrı merkezi aracılığıyla kapatılıyor. Kapatılacak hesapta otomatik fatura ödemesi ve sigorta talimatı varsa bunların da iptal edilmesi zorunlu. Ancak, hesabınızda 10 kuruş dahi para varsa bu yolla kapatmak mümkün olmuyor. Ya hesaptaki bakiyenin tamamını nakit olarak çekeceksiniz ya da aktif kullanılan başka bankadaki hesabınıza transfer edeceksiniz.

  TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİNDEN UYARI

  Tüketici örgütleri bankalardan gelen mesajların dikkate alınması konusunda uyarıyor. Aksi takdirde unutulan hesaplarla ilgili hesap işletim ücreti tahakkuk ettirileceğinden zamanla faizle birlikte borçlanabilirsiniz. Hatta hacizlik olabilirsiniz.

  180 GÜNLÜK SÜRE ŞARTI

  Düzenleme 1 Eylül 2013 tarihinde girdi. Tebliğde hesap işletim ücreti alınması için öncelikle 180 gün kredi kartının ya da vadesiz mevduatın heraket etmemesi gerekiyor. Tebliğin yayınlamasının ardından 180 günlük süre mart başında bitti. Bankalar mart başından beri müşterilerini mesaj göndererek bilgilendiriyor.

  NASIL KAPATTIRILIR?

  Banka hesapları bankaların internet şubeleri, ATM’ler, şubeler ve çağrı merkezleri aracılığıyla kapatılabiliyor. Kapatılmak istenen hesaba bağlı otomatik fatura ödemeleri veya sigorta talimatları bulunması durumunda öncelikle bunların iptal edilmesi gerekiyor. Hesapta bakiye bulunması durumunda ise, bu para nakit çekilebiliyor ya da aynı bankadaki başka bir hesaba veya başka bankadaki bir hesaba transfer edilebiliyor.

  BANKANIN BİLDİRMESİ ŞART ANCAK...

  Hesaplardan ücret alınmadan önce müşteriye 30 gün içinde haber verilmesi şartı var. Haber verildikten sonra müşteri isterse hesabı kapatabilecek. Bankalar müşterilerini kullanılmayan hesaplar konusunda her bir ürün veya hizmet için ayrı ayrı olmak üzere yazılı veya müşteri şifresi girmek ya da kimlik doğrulamak suretiyle kullanılan elektronik ortam, e-posta, ATM, telefon, kısa mesaj yoluyla yapmak zorunda. Ancak güncel adres bilgisi yoksa ya da cep telefon numarası değişmişse ne olacağı belirsiz.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir