Petrol
87.93
3.61%
Euro
18.0784
2.20%
Dolar
18.5296
0.44%
Altın
989.76
2.47%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
365.615
2.21%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Kürt partisi bugün kuruluyor

  Güneydoğu'da Kürt orijinli HDP, DBP ve HÜDAPAR'ın yanısıra doğrudan Kürtlere hitap eden siyasi parti kurma çalışmaları hızlandı.
  • 17.11.2014 - 09:43
  Kürt partisi bugün kuruluyor

  kurt

  Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi, bir süre önce kuruluşunu ilan etti. Yeni Kürt partileri ise kuruluş çalışmalarını sürdürüyor. Kuruluş çalışmasını tamamlayan Partiya Azadiya Kürdistan (Kürdistan Özgürlük Partisi) kuruluş dilekçesini bugün saat 11.30'da İçişleri Bakanlığı'na vererek tabela asacak. Başvuru ardından kuruluşunu ilan etmesi beklenen PAK, ilk "Ayrılıkçı" parti olarak siyasi hayata katılacak.

  ''KÜRTLERİN DEVLETLEŞMESİ GEREKİYOR''

  Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre; Genel Başkanlığını Mustafa Özçelik'in yapacağı bağımsızlık yanlısı PAK'ta, Vahit Aba ve Mehmet Salih Özgökçe gibi isimler parti kurucuları arasında yer alacak. PAK kurucuları içinde yer alan Aba, yeni partiyi ve programını değerlendirirken, "Kürtlerin devletleşmesi gerekiyor. Partinin kuruluş programına da bunu koyduk. Ayrı özelliklerimizden biri bu. Devletleşme hakkını en fazla ön plana çıkartıyoruz. Diğer özgür ulusların sahip olduğu bütün haklara sahip olmalıyız. Mücadele yol yöntem ve açısından da sivil itaatsizliği önümüze koyduk. Parti programının başlangıcında 'Kürdistan hemen şimdi' ifadesi yer alıyor" dedi.

  Aba, parti merkezi her ne kadar Ankara görülse de Diyarbakır merkezli çalışma yapacaklarını ifade etti.

  ŞAHİN: BÖYLE BİR PARTİ MÜMKÜN DEĞİL

  'Ayrılıkçı parti kurma' girişimi CNNTürk'te Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e soruldu. Şahin, "Hemen dikkatimi çeken, 'Genel Merkez Diyarbakır olacak' diyorlar. Bir defa Siyasi Partiler Kanunu'na göre genel merkez Ankara'da olur" dedi. Şahin, şöyle devam etti: Eğer siz Türkiye Cumhuriyeti içinde başka bir yapı oluşturmayı planlıyorsunuz böyle bir parti mümkün değil. Siyasi Partiler Kanunu'na aykırıdır. Kurulmasına izin verilmez, kurulsa bile Anayasa mahkemesine götürülür.

  Kürt partisi bugün kuruluyor #2


  Görüş Bildir