Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Kürt sorunu çözüldüğünde Türklerden bir şey alınmayacak

  Muhsin Kızılkaya: "Öcalan bu işin artık silahla olmayacağını fark etti"
  • 08.01.2013 - 10:13
  Kürt sorunu çözüldüğünde Türklerden bir şey alınmayacak

  Kürt sorunu çözüldüğünde Türklerden bir şey alınmayacak #1

  NTV'de yayınlanan Gülay Afşar'ın sunduğu 'Bana Söz Ver' programının konuğu Kürt aydın-yazar Muhsin Kızılkaya'ydı. Kızılkaya, Kürt sorununun çözümünde atılan adımları ve 2013 yılında PKK ile mücadele sürecini anlattı.

  İşte Kızılkaya'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

  "HABUR ŞAPŞALLIĞIMIZA GELDİ"

  30 senenin içinde yaşanmışlıklar var, ama barışa dönük şeyler olmamıştı. Habur şapşallığımıza geldi. Korkunç bir ortam oluştu ve bununla yaşamaya alıştık. Bugün devlet ve örgüt hatalarını görmüş gibi davranıyor. İlk defa şehit ve gazi aileleri İmralı ile görüşme sürecine destek verdiler.

  "SORUN ÇÖZÜLDÜĞÜNDE TÜRKLERDEN BİR ŞEY ALINMAYACAK"

  Kürt sorunu çözüldüğünde Türklerden bir şey alınmayacak, daha mutlu yaşayacaklar. Toprak talep eden Kürt yoktur; dökülmüş kan var bunu barışla el sıkışarak aşacağız

  "KÜRTLER ERBİL'E DEĞİL BATIYA GİTTİLER"

  Türk ve Kürtler arasında toplumsal kopuş ve duygusal kopuş teorisine hiç inanmıyorum. Kürtler ve Türklerin yaşamları birbirine çok benziyor arada sadece dil farkı var. Köyler boşaltıldığında Kürtler Erbil'e değil batıya gittiler.

  Kürtçe diye bir dil yok denildiğinde bir yok oluş süreci oluyor. İlkokulda uzun zaman konuşamamıştım. Yatılı okulda Kürtçe konuşmak yasaklanmıştı.

  "ÖCALAN BU İŞİN SİLAHLA OLMAYACAĞINI FARK ETTİ"

  Öcalan kendi kafasında bir çözüm modeli oluşturmuş Ahmet Türk ve Ayla Akat'a anlatmıştır. Görüşmecilerden tepkilerin ölçülmesini istemiştir. Bu hükümetin onay verdiği iki isim. Abdullah Öcalan bu işin artık silahla olamayacağını fark etti.

  "OSLO'NUN YANLIŞI, ÖCALAN'I İKNA ETMEDEN BAŞLAMASIYDI"

  Oslo'da yanlış Abdullah Öcalan'ı ikna etmeden başlamasıydı. Önemli olan çelik bir irade koyarak süreci devam ettirmek. Şu an konuşulamayan ana dilde eğitim bir anayasa sorunudur.

  Görüş Bildir