Euro
10.8658
0.37%
Dolar
9.3346
0.43%
Altın
533.66
0.95%
Borsa
1.429
-0.09%
Bitcoin
597.950
3.38%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Kürt yönetimi: PKK Türkiye örgütü bize karışmasın

  Irak'ın kuzeyindeki Ezidiler'in merkezi olan Şengal'in durumuyla ilgili Bölgesel Kürt Yönetimi ile PKK arasında gerilim artıyor.
  • 23.01.2015 - 16:05
  Kürt yönetimi: PKK Türkiye örgütü bize karışmasın

  vergi.jpg

  PKK'nın, bölgede Suriye'deki kantonlar gibi bir özyönetim modeli önermesi Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetiminin büyük tepkisini topladı. Kürt yönetimi, bunu bölgede içişlerine müdahale olarak niteliyor.

  Irak'ın kuzeyinde Ezidiler'in merkezi olan Şengal bölgesinin statüsüyle ilgili tartışmalar, Erbil'deki Kürt yönetimiyle PKK'yı karşı karışa getirdi. Bölgesel Kürt Yönetimi Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi, "PKK bir Türkiye örgütüdür. Kuzey Irak'taki Kürt bölgesel yönetiminin içişlerine müdahale etme hakkı yoktur" dedi.

  "KARARI ERBİL'DEKİ PARLAMENTO VERİR"

  Dizayi, Şengal veya başka bir bölgeyle ilgili her kararın Erbil'deki seçilmiş parlamento tarafından alınacağını vurguladı. IŞİD saldırılarına karşı PKK’nın peşmerge güçlerine destek verdiğini kabul eden Safin Dizayi buna rağmen söz konusu işbirliğinin vazgeçilmez olmadığını savundu. Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de, PKK'ın Şengal'de kanton oluşturma çabasını ülke topraklarını bölme girişimi olarak niteledi.

  PKK ve Peşmerge güçleri Şengal dağında IŞİD'e karşı birlikte mücadele etti. Şengal dağının büyük bir bölümü PKK ve YPG güçlerinin kontrolünde bulunuyor. PKK ve Peşmerge güçleri Şengal dağında IŞİD'e karşı birlikte mücadele etti. Şengal dağının büyük bir bölümü PKK ve YPG güçlerinin kontrolünde bulunuyor.

  PKK'DAN EZİDİLERE KANTON ÖNERİSİ

  Bu tartışmalar, PKK ve Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinden bazı temsilcilerin Şengal dağında geçen hafta Ezidilerle yaptığı toplantılarla başladı. Toplantıda, Ezidilerin kendi kendilerini yönetebilmesi için 6 komitenin ve yürütme kurulunun oluşturulması kararlaştırıldı. Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi bunu Şengal'de kanton oluşturma çabası olarak nitelendirdi.

  ŞENGAL PKK VE YPG'NİN DENETİMİNDE

  IŞİD saldırıları nedeniyle binlerce Ezidinin terk ettiği Şengal'a Kandil'den 300 PKK'lı ve Rojava'dan yüzlerce YPG'li gönderilmişti. IŞİD'le çıkan çatışmalarda PKK ve YPG'liler son dönemlerde Şengal dağının birçok noktasını denetimlerine almış durumda.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir