Kürtaj tartışması dünya basınında

Kürtaj tartışması dünya basınında

WSJ, "Türk Başbakan ilk kez vatandaşın yatak odasına girmiyor" diye yazdı. İtalyan gazetesi ise 'dikenli tartışma' başlığıyla konuyu haberleştirdi.

İtalyan La Stampa:
"Dikenli tartışma" başlığını atan La Stampa şöyle yazdı:

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde kürtajın bir cinayet olduğunu söyledikten sonra daha da ileriye giderek gebeliği sonlandırmayı Uluderekatliamı ile eş tutmuştu.

Sezaryen konusunda Başbakan haklı olabilir. Sezaryenpahalı bir ameliyat. Ancak laik ve demokratik bir ülkede kürtajın yasaklanması bu sorunu çözmez. Çünkü o zaman yasadışı yapılması muhtemel kürtajlar pekçok ölüme neden olabilir. O zaman şu soruyu sormak lazım. Türkiye'de onca ciddi kadın sorunları varken, Recep Tayyip Erdoğan'ın kürtajdan daha önemli değerlendirmeleri olamaz mıydı?"

Amerikan Wall Street Journal:
"Türk Başbakanının kürtaj tartışması öfkeye neden oldu" diye başlık atan WSJ, "Türkiye'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta kürtajı Aralık ayında can kaybına neden olan acemice yapılmış askeri bir saldırıya benzetti, Erdoğan'ın bu benzetmesi öfkeye neden oldu. Kürtajla ilgili açıklamalarıyla Türk Başbakan ilk kez vatandaşın yatak odasına girmiyor. Erdoğan yıllardır Türk vatandaşlara ülkenin genç nüfusunu dinamik tutmak için en az 3 çocuk yapması tavsiyesinde bulunuyor" diye yazdı.

Amerikan Washington Post:
WP, "Türkiye, başbakanın sözlerinden sonra kürtajı yasaklama arayışında" başlığını kullandı.

Gazete ayrıca, "Başbakanın kürtajı cinayete benzetmesinden günler sonra, Türkiye'nin Sağlık Bakanı hükümetin kürtajı azaltmayı istediğini söyledi. Recep Akdağ bu husustaki çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti. Başbakan Erdoğan uzun zamandır ülke nüfusunu genç ve dinamik tutmak için Türk ailelerine en az 3 çocuk önerisinde bulunuyor. Başbakan Erdoğan'a görekürtaj 'ülkeyi dünya sahnesinden silmek için hazırlanan sinsi bir plan." diye yazdı.