Dolar
7.7966
-0.0512%
Euro
9.1039
-0.0021%
Altın
1884.68
0.178%
Borsa
1121.17
-0.2668%
G. Altın
472.656
0.0849%
Bitcoin
83519.04
-1.5014%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Kürtçe anadil olsun mu anketi

  Konsensus'un gündem araştırmasından çıkan çarpıcı sonuçlar..
  • 11.09.2012 - 08:24
  Kürtçe anadil olsun mu anketi

  Kürtçe anadil olsun mu anketi #1

  Habertürk'ün Konsensus Araştırma Şirketi'ne yaptırdığı "Türkiye Gündemi Araştırması Eylül 2012Suriye'de İç Savaş PKK Terörü'' konulu ankette PKK terörü ve Kürt sorunu da mercek altına alındı.

  Konsensus bu çalışması için 24 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel hem de kırsal kesiminden seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip, 18 yaş üstü 749'u erkek, 751'i kadın, toplam 1500 kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüştü.

  HALK TERÖRÜN BİTECEĞİNDEN UMUTLU

  Konsensus anketi, artan teröre rağmen, her beş kişiden birisinin terörün biteceğine dair umutlu olduğu verisini ortaya çıkardı. Konsensus, ankete katılanlara, "Önümüzdeki 5 yıl içerisinde PKK terörünün biteceğine dair ne derece umutlusunuz?'' sorusunu yöneltti. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 26.4'ü "Umutluyum'' dedi.

  AYGÜN'ÜN KAÇIRILMASI

  Tunceli'de PKK terör örgütü tarafından kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de ankette yer aldı. Kamuoyu şirketi "Sizce, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün gerçekten PKK tarafından kaçırıldı mı, yoksa bu kaçırılma Hüseyin Aygün'ün düzenlediği bir oyun muydu?'' sorusunu yöneltti.

  "ANADİLDE KÜRTÇE EĞİTİM SERBEST BIRAKILSIN MI?"

  Konsensus, ankete katılanlara çok önemli bir soru daha yöneltti. "Kürtçe'nin bütünüyle anadil olduğu okulların açılmasına izin verilmeli midir?'' sorusuna yanıt verenlerin yüzde 82.2'si, "İzin verilmemelidir'' dedi. Kürtçe'nin anadil olduğu eğitim-öğretim kurumlarının açılmasına olumlu bakanların oranıysa 17.8 oldu.

  TERÖRÜN ARTMA NEDENİ SURİYE VE BDP

  Konsensus'un ankete katılanlara sorduğu önemli sorulardan biri de, "Türkiye'de terörün yeniden hortlamasının en önemli iki sebebi nedir?'' oldu. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 43.3'ü, güney komşumuz Suriye'de yaşanan iç savaş ve terör ortamının Türkiye'deki terörü tetiklediği ve artırdığı görüşünü ifade etti. Terörün artış nedeni olarak ikinci sıradaysa yüzde 42'lik bir oranla Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) gösterildi. Amerika ise Türkiye'deki terörde üçüncü neden olarak belirtildi.

  TERÖRÜN ÇÖZÜMÜ BDP KAPATILSIN

  % 56 kamuoyu araştırma şirketi, çalışmasına katılanlara artan PKK terörünün çözümünün ne olabileceği konusunda da düşüncesini sordu. "Size göre, Türkiye'deki terörün çözümü için hangisi kabul edilebilir?'' sorusu yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 56.3'ü "BDP'yi kapatmak'', yüzde 54.5'iyse "En sert şekilde silahlı mücadele ve operasyonlara devam etmek'' dedi. Bu iki önerinin ardından gelen tercihse Güneydoğu illerinde sıkıyönetimin tekrar ilan edilmesiydi.

  KÜRT DEVLETİNİN KURULMASI TÜRKİYE'NİN ZARARINADIR

  KONSENSUS, "Türkiye'nin Güneydoğu sınırında bir Kürt devleti kurulması Türkiye'nin yararına mıdır, zararına mıdır?'' diye sordu. Ankete katılanların yüzde 77.8'i "Zararınadır'' derken, "Yararınadır'' yüzde 4.7'de hem yararına hem zararına diyenlerin oranıysa yüzde 17.5'te kaldı.

  PKK İLE MÜCADELE POLİTİKASI BAŞARILI MI?

  Ağustos ve eylül aylarında artan terörle birlikte birbiri ardına şehit cenazeleri geldi. Konsensus, ankete katılanlara, "Sizce AK Parti hükümetinin PKK ile mücadele politikası, ne derece başarılıdır?'' diye sordu. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 39'u "Başarısızdır'' cevabını verdi. AK Parti'nin PKK terör örgütüyle mücadelesini "Başarılı'' bulanların oranıysa yüzde 23.4 çıktı. Bu soruda kararsızların oranıysa yüzde 37.6 oldu.

  İDAM CEZASI YENİDEN HAYATA GEÇSİN

  ARAŞTIRMADA, Türkiye'de 2006 yılında tüm suçları kapsayacak biçimde kaldırılan idam cezası da gündeme taşındı. Konsensus, "Sizce idam cezası geri getirilmeli mi?'' sorusunu yöneltti. Bu soruya "Evet" diyenlerin oranı 54.9'u buldu. İdam cezasının geri gelmemesi gerektiğini ifade edenlerse, yüzde 45.1'de kaldı

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir