Euro
10.1287
0.23%
Dolar
8.5615
0.11%
Altın
494.78
0.09%
Borsa
1.357
0.59%
Bitcoin
327.331
0.41%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir

  Barzani, katıldığı konferansta tepki çekecek ifadeler kullandı.
  • 19.02.2012 - 14:18
  Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir

  Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir #1

  Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani, BDP ve DTK başkanlarının da katıldığı Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen konferansta artık Kürtler'in haklarını elde etme zamanı geldiğini ve bu konuda karar almaları gerektiğini söyledi.

  "BAZI SATILMIŞ KİŞİLER VAR"

  Barzani, "Kürdistan'ın her parçasının kendine özgün özellikleri var ve hepsinin kendi kaderlerini tayin etme hakkı bulunuyor" diye konuştu. Erbil'de bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DTK başkanı Ahmet Türk başkanlığında bulunan BDP ve DTK heyetinin bugün Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve bölgesel yönetim başkanı Mesut Barzani ile görüşeceği belirtildi.

  İran'da, 1946 yılında kurulan ancak aynı yıl İran ordusu tarafından yıkılan Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle Kuzey Irak Erbil kentinde konferans düzenlendi. Konferansa, Bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani'nin yanı sıra, Barzani'nin davetlisi olarak BDP Genel başkanı Selahattin Demirtaş, DTK başkanı Ahmet Türk, bağımsız Milletvekilleri Leyla Zana, Aysel Tuğluk, BDP Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nazmi Gür de katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan Cumhuriyeti'nin tarihi ve önemi üzerinde konuşarak, artık Kürtler'in haklarını elde etme zamanı geldiğini ve bu konuda karar almaları gerektiğini söyledi. Mesut Barzani, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bütün gerçekler açığa çıkarmıştır ki, Kürt sorununun barışçıl yollar çözülmesi gerekiyor. Eğer biz barışa el atarsak önemli bir kazanım olur. Eğer diyalog yolunu seçersek komşu ülkeler ile uzun süreli ilişkiler olacak. Kürdistan' ın her parçasının kendine özgün özellikleri var ve hepsinin kendini kaderlerini tayin etme hakkı bulunuyor. Bazı satılmış kişilerin şu an Kürt tarihini karıştırmaya yönelik çaba içerisinde oldukları görülüyor. Biz bunların kim olduklarını ve ne yapmaya çalıştıklarını biliyoruz."

  BDP VE DTK HEYETİ TALABANİ VE BARZANİ İLE GÖRÜŞECEK

  Mesut Barzani'nin davetlisi olarak Erbil'de bulunan BDP Genel başkanı Selahattin Demirtaş ve DTK Başkanı Ahmet Türk başkanlığındaki BDP ve DTK heyetinin konferanstan sonra Irak Devlet başkanı Celal Talabini ve bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani ile ayrı ayrı görüşecekleri belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir