Petrol
112.62
1.48%
Euro
17.6184
0.52%
Dolar
16.6392
0.69%
Altın
977.32
0.87%
Borsa
2554
0.98%
Bitcoin
352.457
-2.53%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Kurtulan madenci: Cesetlerin üzerinden sürünerek çıktım

  Soma'daki maden faciasından kurtulan Arif Dudu, hayatını kaybeden iş arkadaşlarının üzerinden sürünerek dışarı çıktığını söyledi.
  • 16.05.2014 - 15:44
  Kurtulan madenci: Cesetlerin üzerinden sürünerek çıktım

  Kurtulan madenci: Cesetlerin üzerinden sürünerek çıktım #1

  Kaldırıldığı özel hastaneden bugün taburcu edilen 27 yaşındaki  Arif Dudu'yu, evinde annesi 50 yaşındaki Naciye Dudu ve babası 53 yaşındaki Ali Dudu gözyaşları içerisinde karşıladı. Dudu, facianın başladığı dakikalarda yaşadığı korku dolu 8.5 saati anlattı.

  DUMANIN KENDİLERİNE DOĞRU GELDİĞİNİ SÖYLEDİ

  Vardiyalarının bitmesine az bir zaman kala son hazırlıkların yapıldığı sırada trafonun patladığını ve dumanın kendilerine doğru geldiğini hissettiğini söyleyen Arif Dudu, şunları söyledi; 

  Kurtulan madenci: Cesetlerin üzerinden sürünerek çıktım #2

  "ARKADAŞLARIMIN CESETLERİ ÜZERİNDEN SÜRÜNDÜM"

  "Yakın bir alanda bildiğimiz ve kaçamak dediğimiz yer vardı. Hemen yönelip 30-40 işçi buraya girdik. Oradaki oksijen azalıp bazı arkadaşlarımız bayılmaya başlayınca oradan ayrıldım. Baygınlıktan yere düşüp ölen arkadaşlarım sebebiyle yürümek mümkün değildi. Arkadaşlarımın cesetleri üzerinden sürünerek daha önceden bildiğim 500 metre ilerideki oksijen tüplerinin bulunduğu alana yöneldim. Bazı arkadaşlarım can çekişiyordu. Bir, iki kişiyi taşımayı denedim, başaramadım. Ardından 12 kilogram ağırlığındaki sanayi tipi oksijen tüpünün bulunduğu yere ulaşmayı başardım. Burada üç işçinin tüpü açıp oksijen aldığını gördüm.

  Kurtulan madenci: Cesetlerin üzerinden sürünerek çıktım #3

  "OKSİJEN TÜPÜ İLE HAVA ALARAK SÜRÜNMEYE DEVAM ETTİK"

  Beni de yanlarına aldılar. Oksijen tüpü ile hava alıp yaşam mücadelesi verirken, bir iki metre ilerimizde baygınlık geçiren bir arkadaşımızı gördük. Onları da yanımıza alarak hava almasını sağladık. Gördüğümüz bazı yarı baygın arkadaşlarımıza da hava vererek sürünmeye devam ettik. Oksijen tüpünü idareli kullanmaya çalışıyorduk.

  "HAVALANDIRMA BORULARINI DELEREK HAVA ALDIK"

  Enerji kaybetmemek ve çok oksijen harcamamak için dört kişi yavaş hareket ediyorduk. Daha sonra makinelerin çalışmasını sağlayan havalandırma borularını gördük. Onlardan delik açarak hava aldık. Sonra da temiz hava gelmeye başladı. Ardından kurtarma ekipleri bana ulaştı.

  Kurtulan madenci: Cesetlerin üzerinden sürünerek çıktım #4

  "O ANLARI HAYATIM BOYUNCA UNUTAMAM"

  Beni sırtlarında yarı baygın vaziyette dışarı çıkarttılar, hastaneye götürüldüm. Benim olduğum gruptan sadece 4 kişi birlikte çıktık. Geride kalan arkadaşlarımın ne olduğunu bilmiyorum. Başka bir iş bulursam madene dönmem. Ama iş yok. Geri dönmek zorundayım. Yaşadığım o anları hayatım boyunca unutamam."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir