Petrol
110.99
0.19%
Euro
17.3259
1.70%
Dolar
16.1314
1.29%
Altın
967.9
2.01%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
477.965
1.62%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C

  Kurtulmuş: Gülen büyü bozulur sanıyor olabilir

  Numan Kurtulmuş katıldığı TV programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • 06.09.2014 - 08:30
  Kurtulmuş: Gülen büyü bozulur sanıyor olabilir

  Kurtulmuş: Gülen büyü bozulur sanıyor olabilir #1

  "Fethullah Gülen'in sınır dışı edilmesi ve Türkiye'ye iadesinin mümkün olup olamayacağına" ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, 2009'da verdiği röportajda "Hocaefendinin yerinde olsam Türkiye'ye gelirim. Elimde imkan olsa Hocaefendinin Türkiye'ye gelmesi için gayret sarf ederim" dediğini hatırlattı.

  ''BUNDAN SONRASINI ISPAT ETMEK BİZİM İŞİMİZ DEĞİL''

  "O zaman bile hangi konu konuşuluyor olursa olsun Fethullah Gülen ismi etrafından bir tartışma, gölge boksu yapılıyordu. Bu 2009'da söylenmiş bir söz, aradan çok sular aktı, çok süre geçti ve bu sürede bu görüşümüzü teyit eden birçok şey oldu" diyen Kurtulmuş, devletin içinde, devlet adına ama devlete rağmen operasyon yapan bir hiyerarşi olduğunun ortaya çıktığını anlattı. "Bundan sonrasını ispat etmek bizim işimiz değil, bunlar mahkemelerde" ifadesini kullanan Kurtulmuş, "Yaşadığımız için bazen bazı şeyleri çok fark etmiyoruz. Ne kadar vahim olaylar olduğunu ama var ki 24 Aralık akşamı operasyon bu network tarafından yapılsaydı bugün Türkiye'de AK Parti hükümeti yoktu, bugün Türkiye'de Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı değildi" diye konuştu.

  ''HİÇBİRİ DEVLETİN İÇİNE BU DENLİ SIZMAMIŞTI''

  "Şimdiye kadar devlete karşı hareketlilik içinde olan örgütlerin hemen hemen hiçbirisi devletin içine bu denli sızmamıştı" diyen Kurtulmuş, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir örgütün devleti ele geçirmeye çalıştığını ancak bunu, devletin kadrolarına sızarak bunun verdiği nimetlerden istifade ederek yapmaya çalıştığını bildirdi.

  Kurtulmuş, "Hiç kimsenin herhangi fikri, herhangi bir hocaefendiyi, herhangi bir cemaati, herhangi camiayı desteklemesini eleştiriyor değiliz. Ama kim ne olursa olsun ister bir dini cemaat adına ister bir seküler örgütlenme adına devleti içinden ele geçirmeye çalışıyorsa buna müsaade edilemez" dedi.

  ''GÜLEN NEDEN GELMEK İSTEMİYOR?''

  "Belki bu kadar çok şeyi yöneten, sadece Türkiye'deki değil, Türkiye'nin dışında da birçok kurumları, ticari ilişkileri, üniversiteleri, okulları, hatta devletler arasındaki ilişkileri bir tür yönettiği görülen, anlaşılan birisinin herhalde Türkiye'ye gelirse bunları yönetmekte zaafa düşeceği gibi bir kanaati var. Ya da daha açık söyleyeyim, belki Türkiye'ye gelirse bu büyünün bozulacağını zannediyor olabilirler. Bu tabii ki kendisinin vereceği bir karardır."

  ''ÖNEMLİ BİR SİYASİ AKIL VAR''

  Kurtulmuş, soru üzerine, Türkiye'nin terörden 1,2 trilyon dolar ekonomik kaybı olduğunu, bunun geride kalması durumunda bu kaynakların insani gelişmeye, ekonomik kalkınmaya harcayacağını vurguladı.

  Çözüm sürecine ilişkin çerçeve yasanın hazırlanmasında önemli bir siyasi akıl bulunduğunu ifade eden Kurtulmuş, "O yasaya bakarsanız çok somut şeyler yok, şu şöyle olacak, bu böyle olacak diye bir şey yok. Ama orada hakikaten adı üstünde, bir çerçeve, bir iyi niyet göstergesi var" değerlendirmesinde bulundu.

  Kurtulmuş, çözüm sürecine yönelik, "Öyle bir noktaya geldi ki bu iş kim bu işi savsaklamaya çalışırsa kim çelme takmaya çalışırsa halk tarafından cezalandırılır. Bu kadar net söylüyorum" diye konuştu.

  BEKAROĞLU'NUN CHP ÜYELİĞİ

  Kurtulmuş, "Mehmet Bekaroğlu, CHP'ye girdi, şaşırdınız mı" sorusunu şöyle yanıtladı: "Sayın Bekaroğlu'nun kendi şahsi kanaatidir, kendi kararıdır. Buna saygı duyarım. O zaman ayrılırken de söylediğim bir şey vardı, onu bir kere daha tekrarlarım. Bekaroğlu bizim eski arkadaşımızdır, onun hakkında konuşmak bana yakışmaz. Dolayısıyla kişisel tercihidir. Onun için hayırlı olsun ama CHP ile ne kadar bağdaşacak ne kadar uyuşacak onu da zaman gösterecek."

  BEDELLİ ASKERLİK

  Bedelli askerliğe ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, bu yöndeki toplumsal talebi ciddiye aldıklarını belirterek "Ama şu anda bu konuyla ilgili hazırlık yok. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Nihayetinde siyasi talepler olgunlaştıkça karşılanır" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir