Dolar
6.8693
0.118%
Euro
7.7796
0.2383%
Altın
1806.59
0.4453%
Borsa
116531.72
1.5008%
G. Altın
399.032
0.5222%
Bitcoin
63742.47
0.1543%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Leman Sam: Sosyalistim ama Kapitalizm'in merkezindeyim

  Leman Sam: Sosyalistim ama Kapitalizm'in merkezindeyim

  Şarkıcı Leman Sam verdiği röportajda politik mesajlar verdi.
  • 30.06.2013 - 09:42
  Leman Sam: Sosyalistim ama Kapitalizm'in merkezindeyim

  Leman Sam: Sosyalistim ama Kapitalizm'in merkezindeyim #1

  Radikal'den Tan Sağtürk'ün Leman Sam ile yaptığı röportajda: Leman Sam, 'Gezi Olayları beni şaşırtmadı' diyor ve ekliyor politiğim ama beni kaldıracak Türkiye'de herhangi bir siyasi parti yok" dedi.

  'HER ŞEYİN SİYASETLE BAĞLANTISI VAR'

  Siyasetle ilgileniyorsunuz ama siyasi olmayı düşünmüyorsunuz? Neden?

  Siyaset demek illaki bir politikacı gibi uğraşmak değil. Ben "Siyasetten hiç anlamıyorum" diyen sanatçılara şaşırıyorum. Çünkü yolda giderken ayağın bir mazgala girse kim suçlu: Belediye. Belediye neyle uğraşıyor? Tabii ki seçimle geldiği için siyasetle. Yani her şey siyasetle ilgili. TV, dergiler aklına gelebilecek her şeyin uzaktan da olsa siyasetle bağlantısı var.

  'POLİTİKAYA GİRSEM BENİ İKİ GÜNDE DÖVERLERDİ'

  Siyaset hayatımızın her yerinde ve bugün artık insanlar bunu hazin bir şekilde anladılar. Çok teklif geldi. Hiç tereddüt etmeden hayır dedim. Çünkü benim görüşümü destekleyecek ne bir halk ne bir parti var. Beni iki günde dövüp dışarı atarlardı, seçilemezdim zaten. Benim Türkiye'de siyaset yapmam mümkün değildi. Yurtdışında olabilirdi. Sol tandanslı bir partide aktif görev alabilirdim.

  'OSMANLI BENİM CEDDİM DEĞİL'

  Biz hep tarihimizle gurur duymuş bir toplumuz. Ama siz "Osmanlı benim ceddim değildir" diyorsunuz. Neden böyle bir düşünce?

  Ben Osmanlı'ya, Türkiye Cumhuriyet tarihine ya da ülkeler tarihine "Ceddin deden neslin baban" "coşkusuyla böyle galeyana gelmiş vaziyette bakamıyorum. Bu konularda daha gerçekçiyim. Bir kere emperyalizme karşı bir insanın imparatorluğa sıcak bakması mümkün mü?

  'ATATÜRK'Ü ELEŞRTİRMEK HADDİM DEĞİL'

  Mesela Atatürk 'ü kendinize en yakın hissettiğiniz liderlerden biri olarak görebilir miyiz?

  Atatürk'ün çok zeki, öngörü sahibi yurtsever bir insan olduğunu düşünüyorum. Ama onun da hataları var. Mesela Mübadeleyi kabul edemiyorum. Neden bu yapıldı? Dersim konusunu tamamen o yaptı diyemiyorum, bilmiyorum çünkü. Ama eğer Atatürk yaptıysa bu kıyımı çok üzücü bir şey. Haddim değil tabii ki Atatürk'ü eleştirmek. Atatürk'ü, sever miyim? Severim. Gandi'yi sever miyim? Severim. Fidel'i sever miyim? Eh fena değildir ama tabii ki "Comandante" yi tercih ederim... Ama neticede onlar da insan ve eksik yanları vardır.

  SOYALİSTİM AMA KAPİTALİZM'İN MERKEZİNDEYİM

  "Bir sosyalist gibi yaşıyorum" demişsiniz. Kapitalist bir sistemin tam merkezinde yer alırken bunu başarmak gerçekten çok zor olsa gerek. Neden İstanbul 'dasınız?

  Hele ki sanatla uğraşıyorsan çok zor. Mesleğim yüzünden İstanbul'dayım. İstasyon burası. Yoksa benim burada işim olmaz.

  Görüş Bildir