Petrol
94.37
-0.77%
Euro
18.2642
0.06%
Dolar
17.9583
0.00%
Altın
1.029
0.15%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
436.357
-3.23%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Maden Kanun Tasarısı TBMM'de kabul edildi

  Kamu kurum ve kuruluşlarıyla iştirakleri hariç yeraltı kömür işletmelerinde maden ruhsat sahipleri, ruhsat sahalarının bir kısmında veya tamamında üçüncü kişilerle üretim faaliyetlerine yönelik rödövans sözleşmeleri yapamayacak.
  • 05.02.2015 - 03:18
  Maden Kanun Tasarısı TBMM'de kabul edildi

  Maden Kanun Tasarısı TBMM de kabul edildi #1

  Kanun, maden ruhsatı verilmesine ilişkin esas ve usulleri yeniden düzenliyor.

  Tuğla ve kiremit kili, çimento kili, marn, puzolanik kayaç ile çimento ve seramik sanayilerinde kullanılan kayaçlarla mermer, dekoratif taşlar, traverten, kalker, dolomit, kalsit, granit, siyenit, andezit, bazalt ve benzeri taş madenleri için ihale bedelinin yatırılmasından itibaren iki ay içinde, diğer maden grupları için arama ruhsat süresi sonuna kadar, yetkilendirilmiş tüzel kişilerce maden mühendisinin sorumluluğunda hazırlanmış işletme projesi ruhsat sahibi tarafından Maden Genel Müdürlüğüne verilecek. Projeyle birlikte projenin uygulanabilmesi için gerekli mali yeterlilik belgeleri ve işletme ruhsat taban bedelinin yatırıldığına dair belge genel müdürlüğe verilecek. Aksi halde talep reddedilecek.

  EKSİĞİ OLANA RUHSAT YOK

  Projedeki teknik eksiklikler, vadesi geçmiş borç bulunmadığına ilişkin belge ve işletme ruhsat bedeli, bildirimden itibaren üç ay içinde tamamlanacak. Eksikliklerini süresinde tamamlamayanlara 20 bin lira idari para cezası uygulanarak, süre üç ay daha uzatılacak. Bu süre sonunda eksikliklerini tamamlamayanların talepleri kabul edilmeyecek ve yatırılan işletme ruhsat bedeli iade edilecek.

  RÖDOVANS SÖZLEŞMELERİ

  Taleplerin uygun görülmesi halinde bir ay içerisinde işletme ruhsatı düzenlenecek.

  Kamu kurum ve kuruluşları ile iştirakleri hariç olmak üzere yeraltı kömür madenciliğine dair rödovans sözleşmeleri sona erdirilmeyen ruhsat sahalarının süre uzatım talepleri kabul edilmeyecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir