Petrol
111.71
2.46%
Euro
17.4177
-0.63%
Dolar
16.7519
0.32%
Altın
970.87
0.10%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
328.705
1.80%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Madenci ailelerine konut projesinin ismi: 301 Evler

  Madenci ailelerine konut projesinin ismi: 301 Evler

  Bakan Ayşenur İslam, Soma faciasında yaşamını yitiren madencilerin aileleri için yapılacak konut projesine "301 Evler" ismini düşündüklerini söyledi.
  • 26.05.2014 - 17:11

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını yitiren madencilerin aileleri için 301 konut yapılacağını belirterek “301 Evler gibi bir şey düşünüyoruz. Tapularını eşlerine teslim edeceğiz. Bu evler kendilerinin olacak. İstediklerini yapabilirler.” dedi.

  Madenci ailelerine konut projesinin ismi: 301 Evler #1

  İSLAM: ERDOĞAN, 301 KONUT YAPILMASI TALİMATI VERDİ

  Star gazetesine konuşan Ayşenur İslam, ‘şehit maaşı’ dışında Başbakan Erdoğan’ın, “yaşamını yitiren madenci ailelerine verilmek üzere 301 konut yapılması talimatını verdiğini” açıklayarak şöyle devam etti:

  "TAPULARI EŞLERİNE TESLİM EDİLECEK"

  “İlk planda şehit ailesine bir konut yapmayı planlıyoruz. Bu konutların 301’ini bir arada yapabiliriz veya şu anki konutlarını yenileyebiliriz. Şimdilik bunlar plan aşamasında görüşülüyor. Ama konut işi kesinleşti. Şu anda nerede yapabiliriz bunu araştırıyoruz. Bunlar temin edildikten sonra konut problemlerini tamamen ortadan kaldırmış olacağız. 301 Evler gibi bir şey düşünüyoruz. Tapularını eşlerine teslim edeceğiz. Bu evler kendilerinin olacak. İstediklerini yapabilirler.” Yaşamını yitirenlerin ailelerine tazminat da vermeyi planladıklarını belirten Bakan İslam, “Önemli ölçüde bu ailelere tazminat vereceğiz. Hem devlet olarak biz tazminat vereceğiz hem de çalıştıkları şirketten tazminat alacaklar. Ne kadar alacakları konusunda çalışmalar sürüyor. Maalesef kesinleşmeden bir şey söylemek doğru değil” dedi.

  ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANACAK MI?

  İslam, maden faciası sonrası 217 aileye ölüm aylığı bağlanmasıyla ilgili sürecin başladığını da belirterek “Geri kalan az sayıdaki aileye de bu hafta içerisinde ulaşılacak. Onlara ulaşılamama sebebi ailelerin belirttikleri adreste bulunmuyor olmaları. 30 kadar ailenin sürekli takip edilmesi gerekiyor” dedi. İslam, faciada can veren 301 işçinin evine gidildiğini belirterek şunları söyledi: “İlk etapta acil desteğe ihtiyaç olur düşüncesiyle o destek sağlandı maddi ve manevi anlamda. Bu haftadan itibaren tekrar çalışma gruplarımız şehit ailelerimizin evlerine ziyarette bulunacak. Bu defa ailelerin hayatını idame ettirebilmesi için ne ihtiyacı olduğunu biraz daha detaylı şekilde tespit etmeye bölgenin tablosunu çıkarmaya çalışacağız.”

  İslam: Madencilerin ailelerine ölüm aylığı bağlanacak İZLE

  "AİLELERİN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ"

  Uzmanların aileleri biraz kendi haline bırakılmaları gerektiği uyarısı yaptığını kaydeden İslam, ayni yardıma ihtiyaç olmadığını, yardımcı olmak sivil toplum kuruluşlarının da kendilerine başvurmalarını istedi. Madenci ailelerinin her zaman yanlarını olacaklarını kaydeden İslam, şöyle konuştu: “Kendimi açıkçası babasız kalmış 400’den fazla çocuğumuzun ikinci annesi gibi hissediyorum. Eşini çok genç yaşta kaybetmiş insanlarımızın bir kardeşi gibi hissediyorum. Evlatlarını çok genç yaşta toprağa veren anne babalarının bir başka evladı gibi hissediyorum kendimi. Çok ciddi bir talepleri var. ‘Başımıza gelenin müsebbibini bulun ve facianın sebebi her neyse, sonu nereye giderse gitsin, her kimse o bunun cezasını ödesin’ diyorlar.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir