Petrol
112.63
0.16%
Euro
17.4118
0.14%
Dolar
16.6299
-0.05%
Altın
969.64
-0.35%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
337.351
-1.26%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Madenciler: Facia Zonguldak'ta olsaydı hepimiz ölürdük

  Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Gelik İşletmesi ve Üzülmez Müessesesi’nde çalışan maden işçileri çalışma şartları hakkında açıklamalarda bulundular.
  • 24.05.2014 - 08:51
  Madenciler: Facia Zonguldak'ta olsaydı hepimiz ölürdük

  Madenciler: Facia Zonguldak ta olsaydı hepimiz ölürdük #1

  Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Gelik İşletmesi ve Üzülmez Müessesesi’nde çalışan işçiler Habertürk’e konuştu; ücret dengesizliği, iş güvenliği, eleman azlığı, 2009 sonrasında emekli yaşının 50’ye çıkarılması, doktor yetersizliği, yevmiye kesintisi, banyoların pisliği gibi sorunlarını dile getirdi. 

  ''SON 6 AYDIR KIYAFET VERİLMİYOR''

  İşçiler sendikaya da haklarını savunmadığı gerekçesiyle tepki gösterirken, özellikle son 6 aydır kendilerine iş kıyafeti verilmediğini, baretleri zarar görse bile yenilenmediğini, çizme delindiğinde yenisi için müdüre yalvardıklarını anlattı.

  ''SOMA FACİASI ZONGULDAK'TA OLSAYDI HEPİMİZ ÖLÜRDÜK''

  Gelik İşletmesi’nde çalışan Sefa Soylu ve diğer işçiler şunları söyledi: "Eğer Soma’da yaşanan facia Zonguldak’ta olsaydı hepimiz ölürdük. Çünkü ocakların kapısı kilitli. İşveren bütün havzada, işçiler işten kaçmasın diye maden ocaklarının ana giriş kapılarını kilitliyor. Asansörlerin kafeslerine de kilit vuruluyor. Ancak vardiya çıkışında kapılar açılıyor."

  ''İŞİMİZ BİTTİĞİ HALDE BEKLİYORUZ''

  "İşimiz bittiği halde kuyu diplerinde bekliyoruz. Özellikle kışın terli terli beklemekten hasta oluyoruz. Zonguldak’ta Soma’dakinin benzeri bir kaza olsa binlerce madenci, kazadan değil, panikten birbirlerini ezerek ölürler. Defalarca eylem yaptık. İlla ki birilerinin ölmesi mi lazım?"

  ''HAŞERE MUAMELESİ GÖRÜYORUZ''

  Üzülmez Müessesesi’nde çalışan Atakan Kızıltoprak ise “Müfettişler geliyor gidiyorlar. İşçinin derdini bilmiyorlar. Sormuyorlar. Bize köle muamelesi yapılıyor. Haşere muamelesi görüyoruz” dedi. Üzülmez’in bir başka çalışanı Cemal Aydın da “Bir tek maden kazalarından sonra gündeme geliyoruz. Bunu istemiyoruz” diye konuştu. “Biz yeterince diyet ödedik. Güzel ölmek istemiyoruz” diyen Aydın, güvenlik konusundaki sorunlarını "Biz kazaların öncesinde de sonrasında da çalışıyoruz. Güvenliğimiz yok. Tedbir alınmıyor." sözleriyle dile getirdi.

  ''DENETLENMEDİĞİ İÇİN KAZALAR OUYOR''

  Ayrıca Aydın, ihmaller zincirinin an alttan en üst kademeye kadar var olduğunu belirterek, "Denetlenmediği için kazalar oluyor. Müfettiş incelemeye geldiğinde sorunsuz ayaklara sokuluyor.” iddiasında da bulundu. Soma’daki facianın ardından adliye önünde oturma eylemi gerçekleştiren maden işçileri, perşembe günü Ankara’da yaptıkları görüşmelerin ardından Soma’ya döndü.

  ''BİZ 1 İSTEKTE BULUNDUK ONLAR BİZİM İÇİN 5 DÜŞÜNMÜŞLER''

  Başbakan Erdoğan, bakanlar ve muhalefet partilerinin temsilcileriyle görüşen 8 işçi adına açıklama yapan Tevrat Cün, "Biz 1 istekte bulunduk, onlar bizim için 5 düşünmüşler. Yeni haklar elde edeceğiz. Bayram ve yıllık izinlerimiz yeraltında çalışmışız gibi sigortalanacak. Ayrıca, ocakları gerekirse bakanlar gelip denetleyecekler. Güvenliğine karar verecekler, ondan sonra gireceğiz." dedi.

  ''DENETİMLER BİTMEDEN OCAĞA GİRMEYECEĞİZ''

  Cün, şunları kaydetti; "Denetimlerini artıracaklar. Denetleyen kişileri de başka denetleyenler olacak. Şehit arkadaşlarımızdan 5 gün sigortası olan bile emekliliği hak edecek. Denetimler bitmeden de ocağa girmeyeceğiz." Öte yandan maden işçileri, faciada hayatını kaybeden işçi arkadaşlarının isimlerini de büyük bir afişe yazdırdıktan sonra caddeye astı.

  "HABERLİ DENETLEME"

  Gelik ve Üzülmez işçileri, Türkiye’de hiçbir iş kolunda denetlemelerin haberli yapılmadığını, ancak TTK ocaklarının denetlemesinin günler öncesinden haber verildiğini de öne sürdü, “Çalışma Bakanlığı denetçileri gelmeden haber veriyor. İşveren de onun denetleyeceği yerlerde hazırlık yapıyor. Kamuda denetim böyle olursa özel madenlerde kimbilir neler oluyordur? Kurum denetçileri bile ocağa ilk girmesi gereken kişiler olmasına rağmen bazen bizden sonra, bazen hiç gelmiyorlar” dedi.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir