Euro
10.046
0.09%
Dolar
8.461
0.27%
Altın
491.83
-0.08%
Borsa
1.393
0%
Bitcoin
334.048
-3.08%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Mahmur Kampı IŞİD'in elinde geçti

  Mahmur Kampı IŞİD'in elinde geçti

  Irak Şam İslam Devleti'n (IŞİD) öncülüğündeki silahlı güçlerin, Musul'un Mahmur ilçesini ele geçirdiği ileri sürüldü.
  • 07.08.2014 - 19:04

  mahmur kampi

  AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgileri göre Mahmur ilçesi gün içerisinde birçok defa IŞİD saldırılarına maruz kaldı. Son olarak saat 17.00 civarında IŞİD'in tekrar ilçenin güneyine saldırması üzerine Peşmergeler bölgeyi terk etti.

  BÖLGE TAMAMEN BOŞALTILDI

  Türkiyeli 12 bin sığınmacının bulunduğu ve tamamıyla Kürtlerin yaşadığı Mahmur ilçesinin şu anda boşalmış durumda olduğu belirtildi. Türkiyeli sığınmacılar ve onlara yardıma gelen PKK unsurları da bölgeden ayrıldı.

  Mahmur Kampı IŞİD'in elinde geçti İZLE

  Mahmur  ilçesi gün içerisinde birçok defa IŞİD saldırılarına maruz kaldı. Son olarak saat  17.00 civarında IŞİD'in tekrar ilçenin güneyine saldırması üzerine Peşmerge çekildi. IŞİD Mahmur'da özellikle Arapların yaşadığı bölgeyi ele geçirdi.  Mahmur kasabasından geri çekilen Peşmerge güçleri ve PKK'lılar ise kasabadan 5-10 kilometre uzaklıkta bulunan Mahmur Kampı’na mevzilendi. Mahmur Kampı'nda kalanlar ise güvenlik gerekçesiyle tahliye edildi.

  Al Jazeera kaynakları silahlı grubun top atışlarıyla ilerleyerek peşmergenin boşaltığı yerleri ele geçirdiğini söyledi.Mahmur'da kalan 300 PKK'lı ile IŞİD arasında zaman zaman çatışmalar yaşandığı iddialar arasında.

  PEŞMERGE VE PKK'DAN MAHMUR AÇIKLAMASI

  Peşmerge kaynakları bölgede kritik noktaların Peşmergenin elindiği olduğunu savunuyor. PKK da Mahmur'la ilgili açıklama yaptı.  Açıklamada "Mahmur hattında düşman gücünün ilerleyişini durdurmak amacıyla peşmerge gücüyle birlikte mevzilenen güçlerimiz dün akşamdan bu yana bir çatışma ve direniş düzeni içerisine girmişlerdir. Ancak alandaki peşmerge güçleri bugün öğlen saatlerinden sonra geri çekilmeye başlamışlardır. Bu durumda alanda bulunan güçlerimizde geri çekilme  pozisyonuna girmişlerdir. Bu alanda güçlerimizin kendi başına bir savaş planını geliştirmeyecek, KDP ve YNK Peşmergelerini  destekleyeceklerdir" denildi.

  KAMP BOŞALTILDI

  Telefonla bilgi veren Mahmur sakinlerinden Deniz Fırat, "Bir şey  anlamadık. Peşmerge önce saldırdı sonra ilçeyi terk etti. Mahmur şu anda bomboş.  IŞİD militanları ilçeyi kuşatma altına aldı fakat tam anlamıyla kontrolü ele  geçirmedi. Kamp sakinlerinin tamamı bölgeden ayrıldı" dedi.

  Bir başka kamp sakini Hamit Orhan da, Mahmur'u terk ettiklerini  söyledi. Orhan, "Tamamıyla boşalmış bir kasaba bir kaç dakika içerisinde IŞİD'in  eline geçebilir" diye konuştu.

  "UÇAKLAR BOMBALAYACAK"

  Peşmerge kaynakları ise bölgenin bilinçli olarak boşaltıldığını ve  Irak uçaklarının IŞİD militanlarına havadan bomba yağdıracakları iddiasında  bulundular.Mahmur Kaymakamı İbrahim Şeyhalla ise ısrarlı telefonlara cevap vermedi.

  "IŞİD HAZER'DE"

  Reuters haber ajansı ise IŞİD üyelerinin Erbil’e 40 kilometre uzaklıktaki Hazer kasabasındaki bir kontrol noktasını ele geçirdiğini gösteren bir fotoğrafı ‘flaş’ koduyla yayınladı.

  IŞİD, örgüte ait Twitter hesabından yaptığı açıklamada Dicle üzerindeki stratejik Musul Barajı da dahil 15 kasabayı ele geçirdiğini iddia etti. Kürt Bölgesel Yönetimi Musul Barajı’nın IŞİD kontrolüne geçtiği iddiasını yalanlarken, Reuters’a telefonla konuşan iki görgü tanığı IŞİD’in baraja kendi bayrağını çektiğini söyledi.

  EXXON VE CHEVRON TAHLİYE EDİYOR İDDİASI

  IŞİD’in ilerleyişi yönündeki haberler Irak’ta faaliyet gösteren enerji şirketlerinin borsalardaki hisselerini de düşürdü. Enerji devleri Exxon ve Chevron, Kuzey Irak’taki petrol bölgelerinde bulunan çalışanlarını tahliye etme kararı aldı.

  MUSUL'A TANKLAR GİDİYOR

  Peşmergeler ile IŞİD'liler arasında Musul-Erbil arasındaki Kelek bölgesinde yakın yerleşim birimlerinde de çatışmaların çıktığı belirtildi. Duhok-Erbil yolu öğleden sonra güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, öğlen saatlerinde Erbil'den çok sayıda tank Musul bölgesine silahlı peşmergeler ile gönderildi. Dün gece IŞİD'in eline geçmeden tahliye edilen ve geceyi Erbil'de parkta geçiren Mahmur Kamp sakinleri ise bugün Ranya bölgesine doğru yola çıktılar.

  MAHMUR DÜN GECE TAHLİYE EDİLDİ, BUGÜN IŞİD ALDI

  Musul'u aldıktan sonra kendisine karşı sadece savunma pozisyonunda olan Irak Kürdistan yönetiminin denetiminde olan yerlere de saldıran IŞİD ile Peşmerge ve PKK ile arasında çatışmalar sürüyor. Dün gece Erbil'e 50 kilometre uzaklıkta bulunan Mahmur İlçesi ve Mahmur kampının çevresindeki köylere saldıran IŞİD üyeleri ile peşmergeler arasında şiddetli çatışma çıktı. Çatışmalar nedeniyle IŞİD'in kullandığı ağır silahların menziline giren Mahmur İlçesi ile burada Türkiye'den göç edenlerin yaşadığı Mahmur Kampı dün gece tahliye edildi. Kamptan tahliye edilenlerin bir kısmı Kandil'e götürüldü bir kısmı ise Erbil'de yakınları yanına ve Sami Abdurahman Parkı'na yerleştirildi.

  Erbil'de Sami Abdurahman Parkı'nda kalan Mahmur Kampı sakinleri bugün yeniden araçlarla yollara düştü ve KCK'nın onlar için belirlediği Ranya İlçesi'ne doğru yola çıktı. Kamp sakinlerini Erbil'de ziyaret eden HDP Kars milletvekili Halil Aksoy, IŞİD'in kullandığı ağır silahların menzili nedeniyle Mahmur'un boşaltıldığını ve sakinlerinin Ranya'ya taşınacağını belirterek, "Irak'ta bu IŞİD belasından kurtulmak için özellikle Kürt siyasi partilerin birlik olan savunma güçlerini birleştirmeleri gerekiyor. Tek savunma merkezi ile savunma gücü kontrol edilirse IŞİD Irak Kürdistan'ından bertaraf edililir" dedi.

  KÜRT YÖNETİMİ MUSUL TARAFINA TANKLARI SEVK ETTİ

  IŞİD'in Kürt bölgelerine saldırması üzerine bölge insanı arasında bir korku ve panik havası yaşanırken, Kürt yönetimi bugün öğlen saatlerinde çok sayıda tankı TIR'lar ile Musul bölgesine sevk etti. Tanklara çok sayıda silahlı peşmerge de eşlik etti. Musul ve Erbil arasında bulunan Kelek kasabasının Musul tarafından kalan bölgesinde de çatışma çıktığı ve buranın top menziline girmesi nedeniyle buradaki vatandaşların köylerini terk ettikleri görüldü. Çok sayıda kişi araçları ile Erbil'e gelirken, zaman zaman yoğunluktan dolayı Kelek yolunda trafik aksadı. Öğlen saatlerinde ise Musul dışında geçen ve Duhok'a kadar giden Erbil-Duhok yolunun güvenlik gerekçesiyle kapatıldığı belirtildi.

  KÜRTLERE TÜRKİYE'YE GEÇİŞ YASAĞI İDDİASI

  Irak'ta IŞİD'in saldırılarının yarattığı korku nedeniyle saldırı altında bulunan bölgedeki vatandaşlarının ülkelerini terk etmesini istemeyen Kürt yönetiminin habur Sınır Kapısı'nın kapısının karşısında bulunan İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda vatandaşlarının Türkiye'ye girişine izin vermediği belirtildi. Yabancı ve Türkiye pasaportu taşıyanların ise sınırı geçtikleri öğrenildi. İbrahim Halil Sınır Kapısı yetkilileri ise, haberi doğrulamayarak, sadece Türkiye'ye kaçmak isteyen ancak pasaportları olmayanları bırakmadıklarını söylediler.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir