Dolar
6.9665
0.1984%
Euro
8.1982
0.0769%
Altın
1974.44
-0.1203%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
442.259
0.1145%
Bitcoin
78957.58
-0.3761%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Mahsun Kırmızıgül'ün barış mesajı

  Mahsun Kırmızıgül'ün barış mesajı

  Türkiye'deki barışa ilişkin umudunu ifade eden Mahsun Kırmızıgül:Kalıcı barış için devlet devrim niteliğinde adım atmalı
  • 18.01.2013 - 16:38
  Mahsun Kırmızıgül'ün barış mesajı

  Mahsun Kırmızıgül'ün barış mesajı #1

  Ünlü sanatçı Mahsun Kırmızıgül, 30 yılda kardeşin kardeşi öldürdüğü vahşi bir iç savaşın yaşandığını belirterek, sosyal paylaşım sitesi twitter'dan  "Bugün Türk-Kürt barışında hassas bir gün. Canlara kıyanlar, ırkçılık yapanlar bizden değildir" ifadelerini paylaştı..

  30 YILDIR VAHŞİ BİR İÇ SAVAŞ YAŞANIYOR

  Mahsun Kırmızıgül, tarihinde de yüzlerce kıyım, onlarca katliamın kayıtlı olduğu bu sancılı coğrafyada son 30 yıldır insanlığın yüzüne karalar çalındığını ifade ederek, "30 yıldır 60 bin dolayında insanın hayatını kaybettiği, en az 25 bin kişide kalıcı bedensel arızalar bırakan son derece vahşi bir iç savaş yaşanıyor" diye konuştu.

  DEVRİM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATILMALI

  Farklı kültürleri, inançları olan bu ülkede yıllar yılı şarkılarında ve sinema filmlerinde kardeşlikten, barıştan söz ettiğini söyleyen Kırmızıgül şunları kaydetti:

  "En büyük dileğim, insanların demokratik haklarını özgürce kullanarak, mutlu ve huzurlu bir şekilde bir arada yaşamalarıdır. Devlet, her vatandaşın etnik, kültürel, dilsel ve dinsel kimliğine saygı göstermeli ve özgürlüklere katkı sunmalıdır. Devlet yöneticileri bütün ezberleri bozarak, kalıcı bir barış için devrim niteliğinde yasal düzenlemeler yapmalı."

  "BİR İNSANIN BİLE ZARAR GÖRMEDİĞİ GÜZEL GÜNLER GÖRMEK İSTİYORUM"

  Kırmızıgül, tek bir insanın bile zarar görmediği güzel günler görmek istediğini söyleyerek, "Yaşasın halkların kardeşliği. İleri demokrasi ülkelerinde temel hak ve özgürlükler hangi standartlarda ise, Türkiye'nin de o standartlara kavuşması gerekiyor. Savaştan beslenenlerden merhamet ya da utanma beklememeliyiz. Kardeşin kardeşi kırdığı utanç verici bu çirkin savaş bitsin. Neden bitmiyor bu savaş? Çünkü Türkiye'ye vePKK'ya silah satan şirketlerin çıkarlarını, aracıların karlarını düşünmeniz yeterli. Türkiye, sağlık, eğitim ve birçok konuda gerideyken, savaş harcamalarında dünyanın beş büyük emperyalistiyle yarışacak düzeydeyiz" dedi.

  TÜRK-KÜRT BARIŞINDA HASSAS BİR GÜN

  Kırmızıgül, herkese mutlu ve barış dolu günler dilediğini ifade ederek, "Canlara kıyanlar, ırkçılık yapanlar, zulmeden insanlar bizden değildir. İnsan olmanın vasıflarından en önemlisi, insanın kendisine ve çevresine saygılı olmasıdır. Bilmeden konuşan cahillere sözüm yok. Bugün Türk-Kürt barış sürecinde hassas bir gün. Dilerim, tüm kalbimle dilerim ki barış ve huzur hakim olsun ülkemde" diye konuştu.

  Görüş Bildir