Petrol
83.22
-1.94%
Euro
17.6983
0.05%
Dolar
18.4953
0.25%
Altın
963.52
-0.25%
Borsa
3253
-0.38%
Bitcoin
349.462
-6.89%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C
  Karl Marx İslamı tanısaydı Müslüman olurdu

  Karl Marx İslamı tanısaydı Müslüman olurdu

  CHP'nin müftü emeklisi vekili İhsan Özkes, Sosyalist Enternasyonel Arap Baharı Özel Komitesi'nin toplantılarını izledi.
  • 26.03.2012 - 06:08

  Karl Marx İslamı tanısaydı Müslüman olurdu #1

  Özkes, sosyalizm ve İslam ilişkisini Vatan gazetesinden Kıvanç El'e değerlendirdi ve yeni bir polemiği başlatacak açıklamalarda bulundu.

  SOSYALİZM İSLAM İLE ÖRTÜŞÜYOR

  Sosyalizmin, "mülkiyetin toplum yararına kullanılması" olduğunu ifade eden Özkes, "Sosyalizm, toplumdaki her ferdin tüm sosyal sorunlarının devlet tarafından üstlenilmesidir, garanti altına alınmasıdır. Benim anladığım sosyalizm budur. Sosyalizmi böyle anladığımız zaman bakıyoruz ki, sosyalizmin İslam ile örtüşüyor" dedi.

  İSLAM KAPİTALİZM VE KOMÜNİZM'E KARŞI

  Özkes, şöyle devam etti:

  "Peygamberimizin uygulamalarına baktığımız zaman, peygamberden sonraki islamın önderlerinin uygulamalarına baktığımız zaman toprak ağalığı islamda yoktur. Toprak işleyenin su kullananın diyoruz. İslam tarihine baktığımız zaman fetihlerden sonra toprakların insanlara dağıtıldığını görüyoruz. İslamın en örtüşmediği şey komünizm ile kapitalizmdir. Fakat İslam dünyasına bakıldığında İslam ile kapitalizm nerdeyse sırt sırta, yan yana geldiğini görüyoruz. Oysa İslam kapitalizme karşıdır ve sosyalizmi benimser."

  "TANISAYDI ÖYLE DEMEZDİ"

  Karl Marx'ın "Din halkların afyonudur" sözüne de değinen İhsan Özkes, şu değerlendirmeyi yaptı:

  "Orada olay şu, engizisyon mahkemesi var, Ortaçağ dönemi... Kilisenin insanları sömürmesi var. Karl Marx, 'Din halkların afyonudur' dediğinde İslamı tanımıyordu. Eğer İslamı tanımış olsaydı, 'din afyondu' sözünü kesinlikle söyleyeceğini düşünmüyorum. Onun yaşadığı koşullarda ve kast ettiği din halkın afyon sözünde İslam yoktur. Onun kastettiği o günkü düzende sömüren kiliselerdir. O sözü İslama dair algılamak yanlıştır. Marx İslamı tanısa belki Müslüman olurdu, neden olmasın."


  Görüş Bildir