Petrol
92.48
-0.23%
Euro
18.2475
0.01%
Dolar
17.9309
0.09%
Altın
1.023
0.10%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
433.279
-0.89%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Marmara Belediye Başkanları acil gündemle toplanıyor

  Marmara Belediyeler Birliği Belediye Başkanları acil gündemle toplanıyor. Gündem, tarihinin en büyük felaketini yaşayan Bosna Hersek.
  • 22.05.2014 - 09:36
  Marmara Belediye Başkanları acil gündemle toplanıyor

  Marmara Belediye Başkanları acil gündemle toplanıyor #1

  Marmara Belediyeler Birliği'nin çağrısı üzerine bugün 19.00'da, Birliğin Eminönü'nde bulunan merkez binasında gerçekleştirilecek toplantıda, Marmara Bölgesi'ndeki belediyelerin Bosna Hersek'e yapacağı yardımlar masaya yatırılacak. Toplantıya İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir ve Tekirdağ belediye başkanlarının yanı sıra İstanbul'un ilçe belediye başkanları katılıyor.

  Marmara Belediye Başkanları acil gündemle toplanıyor #2

  Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sel felaketiyle sarsılan Bosna Hersek'e Birlik üyesi belediyelerin yardım elini uzatacağını söyledi. Bosna Hersek Büyükelçisi Damir Dzanko ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek ile görüştüğünü belirten Başkan Altepe, “Aliya İzzetbegoviç'in emaneti Bosna Hersek'te 1 milyon insan evsiz, 100 bin ev kullanılamaz halde. Temiz su bulmak dahi, her geçen gün zorlaşıyor” derken, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi;

  “95 YILINDA YAŞANAN SAVAŞ KADAR KÖTÜ”

  “Milletçe derin acılara boğulduğumuz Soma faciasından sonra, yüreğimiz bu defa da Balkanlar'daki kardeşlerimiz için hüzünlendi. Balkanlar'da son yüzyılda görülmeyen ölçüde yaşanan sel felaketi, Bosna Hersek ve Sırbistan'da en az 4 milyon insanı etkilemiş durumda. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Sn. Bekir Izzetbegoviç yaşanan durumun 1992-1995 yıllarında yaşanan Savaş kadar kötü olduğunu belirtmektedir. Yüzbinlerce kullanılamayan ev, okul ve tahliye edilmek durumunda kalınan yüz binlerce insan...”

  ''TÜRKİYE ELİNDEN GELEN YARDIMI YAPMAYA BAŞLADI''

  “Türkiye, ilk günden itibaren tüm gücüyle elinden gelen yardımı yapmaya başladı. Dışişleri Bakanlığımız ilk andan itibaren Sırbistan ve Bosna Hersek ile irtibat halinde oldu. Yerel yönetimlerimiz, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, derhal ilk yardım ekiplerini bölgeye sevk ettiler. Bursa Büyükşehir Belediyemiz de ilk yardım tırlarını yarın, başta Doboj ve Olovo olmak üzere, Bölgeye göndermeye başlıyor. “

  YARDIMLAR KADAR, YARDIMLARIN ORGANİZESİ DE ÖNEMLİ

  Marmara Belediyeler Birliği olarak el ele, güç birliği halinde başta; Doboj, Olovo, Maglaj, Tuzla, Brçko, Oraşje, Prijedor, Sanski Most, Ozak, Zenica, Bosanski Şamac olmak üzere bir yardım kampanyası düzenlenmesinin zaruri olduğu görülmektedir. Bu tür afet durumlarında yapılacak yardımlar kadar, yardımların doğru bir şekilde koordinasyonu da son derece önemlidir. Böylece hem yardımların doğru yere ulaşması sağlanmış, hem de bir bölgede ihtiyaç varken başka bir yerde gereksiz yığılma önlenmiş olur.

  ACİL İHTİYAÇ LİSTESİ, MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ'NDE MEVCUT

  Üye Belediyelerimiz, Marmara Belediyeler Birliği'nden gerekli bilgi ve desteği alabilirler. Yapılan yardımların da yine buraya bildirilmesi önem arz etmektedir. Öte yandan bölgede bulunan ekiplerden ihtiyaçlar ile ilgili gelen yeni bilgiler üyelerimiz ile derhal paylaşılacaktır. Bölgedeki ekiplerin yaptığı ilk bildirimlerde; gıda, ev eşyası, tıbbi malzeme, hijyen ve dezenfeksiyon malzemesine ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaç duyulan malzeme ile ilgili detaylı liste ekte yer almaktadır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir