Petrol
84.41
0.05%
Euro
17.7113
0.12%
Dolar
18.4385
-0.05%
Altın
966.22
0.03%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
357.587
-0.22%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Marmara İlahiyat'ta aslında ne oldu

  Otistik çocuğun kampüse alınmadığına ilişkin olayın aslı neydi? Durum medyada nasıl çarpıtılarak verildi?
  • 30.06.2012 - 15:22
  Marmara İlahiyat'ta aslında ne oldu

  Marmara İlahiyat ta aslında ne oldu #1

  Prof. Dr. Mustafa Usta'nın başkanı olduğu TODEV (Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı) tarafından, çeşitli medya organlarına ve e-mail gruplarına gönderilen '"Otizmli Çocuğu Fakültenin İmajını Bozuyor " diyerek babasını sürgüne gönderen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı'nı Kınıyoruz' başlıklı duyurunun iç yüzü ortaya çıktı.

  OLAYIN ASLI NE

  Üniversitedeki inşaat çalışmaları sonrası Usta'nın kullandığı iki odasından birisini boşaltmasını istenmesi sonrası, Mustafa Usta'nın otistik çocuğunu kullanarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse'yi karalama kampanyası yaptığı iddia edildi.

  Olayla ilgili yazılı bir açıklama yapan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, yaşananları şu sözlerle anlattı:

  İKİNCİ ODASINI BOŞALTMASI İSTENDİ ÇÜNKÜ

  'Mustafa Usta yıllardır Fakültede, biri oğlu için olmak üzere iki oda kullanıyordu. Bundan 6 ay kadar önce Mustafa Usta'ya Fakülte Camisi de dahil olmak üzere binalarımızın %70'inin yıkılıp yeniden yapılacağı ve ikinci odayı boşaltması gerektiği söylendi. Şu anda kampüsümüz bir şantiye halindedir. Ancak Mustafa Usta bu yeni durumu bir türlü kabullenememiş ve olaya fazlasıyla duygusal yaklaşmıştır'

  OLAY SUİSTİMAL EDİLDİ

  Köse, '"Sürgüne Gönderme" konusu, Mustafa Usta'nın Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından aynı üniversitenin Eğitim Fakültesinde zihtiyaca binaen görevlendirilmesinden ibarettir. Kaldı ki, kendisiyle birlikte iki hocamız daha aynı şekilde Üniversitemizin başka birimlerinde görevlendirilmiştir. Dolayısıyla, bir sürgün söz konusu değildir. Olay, Mustafa Usta'nın otistik çocuğunu kullanarak konuyu suistimalinden ibarettir.' dedi.

  İGETEV'DEN AÇIKLAMA

  Otistik çocuğun Marmara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi kampüsüne alınmamasına yönelik olarak çıkan haberler ilgili iddiaları yalanlayan İNSAN GELİŞİMİ VE TOPLUMSAL EĞİTİM VAKFI (İGETEV) ise, 'Prof. Dr. Ali Köse Vakfımızda engellilere yönelik yürütülen çalışmaların sürekli merkezinde bulunmuş ve kendisi çalışmalara en aktif şekilde destek üretmiş bir üyemizdir. Çalışmalar sırasında göstermiş olduğu gayret ve çabaları dikkate aldığımızda yapılan tartışmalar ile kendisine isnad edilen suçlama kesinlikle birbiri ile çelişen bir durum olup asla kabul edilemez bir niteliktedir.' açıklamasında bulundu.


  Görüş Bildir