Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.228
0.79%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Marmaray'da ilk acil durum tatbikatı yapıldı

  Marmaray'da ilk günden yaşanan aksaklıkların ardından acil durum tatbikatı yapıldı.
  • 01.11.2013 - 10:14
  Marmaray'da ilk acil durum tatbikatı yapıldı

  Marmaray da ilk acil durum tatbikatı yapıldı #1

  TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın, Marmaray'da birikecek suyun 12 adet pompayla tahliye edileceğini belirterek, tünel içindeki pompaları gösterdi.

  'DİĞER TÜPE GEÇİŞ YAPILABİLİYOR'

  İsa Apaydın yaptığı açıklamada, 'Kara tünel dediğimiz yani bu girdiğimiz hattın sağ tarafındaki 'HAT1' tüplerden birisidir. Burada sol tarafımızda yaya yürüyüşü var. Burada yolcularımızı tahliye için kullanılan yollar görülmektedir. Beyaz lambaların arasında da kapılarımızı gösteren mavi ışıklar var. Mavi ışıkların olduğu noktalar kapıların geçiş noktalarıdır. Yani yolcularımızı kolaylıkla yönlendirilmek için levhalarımız var. Burada en yakın noktaya yolcularımızı levhalarla yönlendiriyoruz. Bu ışık ve levhalarla yolcularımızı, acil bir durum esnasında veya herhangi bir durumda tahliye gerekiyorsa diğer tüpe geçiş için kullanabiliyoruz' ifadelerini kullandı.

  'DENİZİN ALTINDA 11 TANE TÜNELİMİZ VAR'

  Genel Müdür Yardımcısı Apaydın, boğazdan geçen tünelde, acil durumda vatandaşların neler yapması gerektiğini bizzat anlatarak gösterdi. Boğazın içinden geçen tünel hakkında da bilgi veren Apaydın, 'Denizin altına daldırılan 11 adet tünelimiz var. Bunlar dışarıda inşa edilen tünellerdir. Bunların kesitleri şu an yuvarlaktır. Denizin altında 11 adetten oluşan tüp tünel ise dikdörtgen kesittir' şeklinde konuştu. Herhangi bir aşırı su gelmesine karşın en derin noktada 12 adet tahliye pompası olduğunu kaydeden İsa Apaydın, 'Bunların tanesi 600 metreküp/saattir. Bu pompalarla belli noktalardaki suyu alıp dışarıya tahliye için kullanıyoruz' dedi.

  'YANGIN OTOMATİK ALGILANIYOR'

  Yangın oluşması esnasında sistemin çalışmasını da anlatan Apaydın, 'Buranın sıcaklığı 20 derece diyelim. İşte sıcaklıkta beklenmedik ani bir yükseklik olursa, burada bulunan teller vasıtasıyla sıcaklık algılanıyor. Daha sonra OSS merkezimize bir uyarı gidiyor.' diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir