Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.533
2.23%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C
  Meclis'te çakal tartışması

  Meclis'te çakal tartışması

  HDP'li Hasip Kaplan'ın çakal benzetmesi üzerine CHP'li Melda Onur, "Hayvanlar adına söz almak istiyorum. Ben onların temsilcisiyim" diyerek kürsüye geldi.
  • 24.02.2015 - 08:42

  meclis

  TBMM Genel Kurulu'nda geçtiğimiz haftadan bu yana, tartışma ve kavgalarla süren İç Güvenlik paketi görüşmelerine devam edildi. Görüşmeler sırasında Meclis'te çakal tartışması yaşandı.

  HAYVANLAR İÇİN SÖZ ALMAK İSTİYORUM

  HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın kürsüden "Çakallar gibi" benzetmesi üzerine söz talebinde bulunan CHP'li Melda Onur, "Ben, hayvanlar adına söz almak istiyorum. Sataşmadır. Ben de onların burada temsilcisiyim." diyerek kürsüye geldi.

  Meclis'te çakal tartışması Video

  Melda Onur, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

  "AFEDERSİNİZ EŞEK, AFEDERSİNİZ DOMUZ.."

  "Ben, Çevre Komisyonu üyesiyim ve orada kurulan hayvan haklarıyla ilgili bir alt komisyonun üyesiyim. Başkanımız da Selçuk Özdağ, bilmiyorum burada mı? Burada çeşitli defalarda, 24'üncü dönemde gelen çeşitli arkadaşlar çok kötü bir şey söyleyecekleri zaman 'Ya, hayvanlar bile yapmaz.' Afedersiniz şu, afedersiniz ayı, afedersiniz eşek, afedersiniz domuz… Az önce Sayın Hasip Kaplan 'çakallar gibi' dedi. Ben, hayvan hakları savunucusu olarak, insanların hayvanları hiçbir şekilde konuşmalarına malzeme etmelerini istemiyorum. Bu yüzden de Sayın Hasip Kaplan'ı kınıyorum."

  "HAYVANLARA SATAŞMAYIN"

  Hayvanların çok çeşitli defalar küfür olarak dile getirildiğini kaydeden Onur, "Efendim 'köpekler gibi'. Köpekler kendi kendilerine dövüşmezler, köpekleri insanlar dövüştürür, burada sizi kim dövüştürüyor? Çakallar, sırtlanlar, bunların ekolojik dengede bir rolleri vardır, bunların her biri o sistemden beslenirler. Hiçbir hayvan, ne çakal ne sırtlan, ihtiyacından fazlasını yemez bazıları gibi beyler. Sakın onlara da sataşmayın bundan sonra. Siz bunları söylediğiniz müddetçe ben her defasında sataşmadan, hayvanlara sataşmadan dolayı söz alacağım." diye konuştu.

  HDP'Lİ KAPLAN ÖZÜR DİLEDİ

  Hasip Kaplan'ı da kınadığını belirten CHP'li Melda Onur, "Ayrıca, burada, domuzlara da, eşeklere de çakallara da laf edenleri kınıyorum. Çakallar ihtiyacını yer, çakal olmayan insanlar, çakallara benzemeyenler ihtiyacından fazlasını yer. Onların kim olduğunu biliyoruz." dedi. Hasip Kaplan ise Onur'un konuşmasından sonra kürsüye gelerek konuşmasındaki o benzetme için özür diledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir