Mehmet Ağar'a müebbet talebi

Mehmet Ağar'a müebbet talebi

Ankara'da 1993'te öldürülen Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın'ın dosyasını ayıran Ankara TMK 10 Savcısı Bilgili, aralarında Mehmet Ağar ve Korkut Eken'in de bulunduğu 12 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet istedi

Ankara TMK 10 savcısı Mustafa Bilgili, 3 yıldır devam eden faili meçhul olaylar soruşturmasında 30 Eylül 1993'te öldürülen Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın cinayetini dosyadan ayırdı. Sabah'tan Aliye Çetinkaya'nın haberine göre; iddianamede dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Emniyet Genel Müdürlüğü Danışmanı Korkut Eken ve Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 12 kişi için "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 13 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelenen iddianamede Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ercan Ersoy, Ayhan Çarkın, Ziya Bandırmalıoğlu, Ayhan Akça, Seyfettin Lap, Alper Tekdemir, Uğur Şahin, Ayhan Özkan ve Ahmet Demirel de şüpheli olarak yer aldı.

EKİNCİ CİNAYETİYLE BAŞLADI

Faili meçhul cinayetler soruşturması, 1994'te Gölbaşı'nda cesedi bulunan avukat Yusuf Ekinci'nin eşi Avukat Ülkü Ekinci'nin 25 Şubat 2011'de Ankara Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusu üzerine başlatıldı. 4 Haziran 2011'de gözaltına alınan eski Özel Harekât polisi Ayhan Çarkın, 1993'te öldürülen Ankara Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın, DEP İl Başkanı Faik Candan, Avukat Yusuf Ekinci ve Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Namık Erdoğan'ın Özel Harekât polisleri tarafından kaçırılarak infaz edildiğini anlattı.

İDDİANAMEDE TEK DELİL ÇARKIN'IN İFADELERİ

Çarkın'ın ifadeleri üzerine faili meçhul cinayetler soruşturmasını başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 yıl aradan sonra zaman aşımına 10 gün kala Mecit Baskın'ın öldürülmesi olayını dosyadan ayırdı. Soruşturma kapsamında Ayhan Çarkın ve Ziya Bandırmalıoğlu 3 yıldır tutuklu. İddianamede tek delil olarak Çarkın'ın ifadeleri yer aldı. Dosyada savcılık tarafından cinayetlere ilişkin MİT'ten istenen raporlar da yer aldı.

'ŞAHİN'İN HABERİ VAR'

Tutuklanarak cezaevine gönderilen Çarkın, öldürülen Mecit Baskın'ın cesedini Ankara Gölbaşı'nda gördüğünü, olay yerinde özel harekâtçılar Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Seyfettin Lap, Ayhan Özkan ve Ahmet Sakarya olduğunu anlatmış, söz konusu kişilere 'Bu ne biçim görev, ne biçim iştir?' diye tepki gösterince ise kendisine o dönem Özel Harekât Daire Başkanı olan İbrahim Şahin kastedilerek, 'Bu işi daire başkanı biliyor, sen karışma' dendiğini söylemişti.

SORUŞTURMAYA DEVAM

Dosyadan baskın olayının ayrılmasıyla birlikte savcılık Avukat Yusuf Ekinci, avukat Faik Candan, Müfettiş Namık Erdoğan, işadamı Behçet Cantürk ile şoförü Recep Kuzucu, müteahhit Fevzi Aslan ile kardeşi Şahin Aslan, Behçet Cantürk'ün avukatı Medet Serhat, Serhat'ın şoförü İsmail Karaalioğlu, işadamı Savaş Buldan, Buldan'ın akrabaları Hacı Koray ve Adnan Yıldırım, İranlı Lazem Esmaeli ve Asger Simitko, ANAP'lı Keskin İlçe Başkanı Metin Vural'ın, 1990'lı yıllarda öldürülmeleriyle ilgili soruşturmayı derinleştiriyor.